Miesten kuninkuusmatka Falunissa sunnuntaina – nouseeko lumisade ratkaisijaksi?

Falunin MM-kisojen päätösmatkana hiihdetään sunnuntaina perinteisen 50 kilometriä yhteislähtönä. Suomen joukkueesta mukaan on ilmoitettu Iivo Niskanen, Sami Jauhojärvi, Matti Heikkinen ja Lari Lehtonen. Sääennusteiden mukaan kisa-alueelle saapuu lumisadealue lauantaina ja sunnuntain kisan aikana lunta voi sataa runsaasti.
Päävalmentaja Reijo Jylhän mukaan mahdollinen voimakas lumisade vaikuttaa kisan luonteeseen.
– Jos sitä lunta todellakin tulee sillä tavalla, että se vaikuttaa luistoon ja kertyy ladun pintaan, niin se tarkoittaa sitä, että ryhmä tulee joukkohiihtämään yhdessä, siitä on sen verran vaikea päästä karkuun, siellä on sen verran pitkiä loivia osuuksia, jotka keräävät nekin, jotka ovat siitä kärkiporukasta tippuneet, Jylhä arvioi Hiihtoliiton tiedotteessa.
Miesten 50 kilometrin perinteisen yhteislähtökisassa on mahdollista vaihtaa sukset kaksi kertaa. Ensimmäinen mahdollisuus on viiden kilometrin jälkeen ja siitä aina sitten kymmenen kilometrin välein eli 5, 15, 25, 35 ja 45 kilometrin kohdalla on mahdollisuus suksien vaihtoon. Aamun testeissä urheilijat valitsevat sukset valmiiksi, mutta kalustoon pystytään vaikuttamaan vielä kisan aikana.
– Kisan aikanahan voi suksia voidella. Urheilija voi käydä varikolla hakemassa toiset sukset ja ne sukset, joilla on hiihdetty,voidaan ottaa voiteluun ja antaa vielä myöhemmin uudestaan.
Urheilijat varautuvat pitkään hiihtokisaan myös tankkaamalla energiavarastonsa täyteen.
– Tämmöinen energiavarastojen täytenä pitäminen tai täydentäminen tapahtuu nykypäivänä juomien kautta eli tämän iltapäivän ja huomisen aamupäivän aikana pystytään kuitenkin huolehtimaan siitä, että liikkeelle lähdetään täysin tankein. Sitten kisan aikana urheilujuoman, geelien, suolan ja muun lisäksi me pyritään varmistamaan sen, että urheilija selviää tuon 50 kilometriä niin, ettei tule sitä sippaamista.
Voita kaksi VIP-pakettia koripallon EM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kaksi VIP-pakettia koripallon EM-kisoihin 2025 Tampereelle!
-
- VIP-pakettiin sisältyy:
- otteluliput Suomen otteluun parhailta paikoilta
- korkeatasoinen ruokailu
- oma nimetty pöytä ennen ottelua, puoliajalla ja ottelun jälkeen
- majoitus Sokos Hotel Ilveksessä
- VIP-pakettiin sisältyy:
-
- Se meni täysin pieleen – Iivo Niskanen paljasti nyt todellisuuden
- Suomalainen ampumahiihtonainen heräsi – ikävä totuus selvisi nopeasti
- Suvi Minkkiseltä synkkää puhetta – ”Aivan kamala” tilanne
- IS: Ylen suosikkiselostajalle lähtöpassit – hämmästeli suoraan yhtä asiaa potkuissaan
- Suomalaisella yleisurheilutähdellä nöyryyttävä kokemus EM-kisoissa – ”Tunnen oloni todella tyhmäksi”
- Mitä Kerttu Niskaselle tapahtui? IS:lle kovaa vihjailua
- Ruotsin hiihtotähdestä Frida Karlssonista saatiin ikävä tieto
- Toni Niemisen temppu ällistyttää somessa – ”Huh huh”
- MM-kisoissa pettynyt Jasmi Joensuu sai melkoisen viestin koti-Suomessa
- Paljastus: Reetta Hurske murtui kyyneliin – tämä oli liikaa naiselle
- Krista Pärmäkoski palasi kotiin – siellä odotti ikävä yllätys
- Suomalainen ampumahiihtonainen heräsi – ikävä totuus selvisi nopeasti
- Suvi Minkkiseltä synkkää puhetta – ”Aivan kamala” tilanne
- Se meni täysin pieleen – Iivo Niskanen paljasti nyt todellisuuden
- Ruotsin hiihtotähdestä Frida Karlssonista saatiin ikävä tieto
- Mitä Kerttu Niskaselle tapahtui? IS:lle kovaa vihjailua
- IS: Ylen suosikkiselostajalle lähtöpassit – hämmästeli suoraan yhtä asiaa potkuissaan
- Suomalaisella yleisurheilutähdellä nöyryyttävä kokemus EM-kisoissa – ”Tunnen oloni todella tyhmäksi”
- Iivo Niskasesta iso uutinen, yksi on poissa
- Hehkutukselle stoppi: Hiihtomaailmasta raju väite Johannes Kläbosta