Judoka Juho Reinvall aloittaa urakkansa Riossa lauantaina – ”Ei mitään hävittävää”
Suomen yhtenäisenä aina Münchenin olympialaisista 1972 kestänyt judokoiden sarja jatkuu lauantaina Riossa, kun Juho Reinvall ottelee 60 kg sarjassa.
– Kunnia olla osa jatkumoa, jossa Suomella on ollut judoedustaja joka kerta vuodesta 1972 alkaen. Olympiapaikan saavuttaminen oli urani kohokohta, joten ei minulla ole täällä mitään hävittävää, Reinvall kertoi joukkueen tieodotustilaisuudessa Rion olympiakylässä torstaina.
Miesten kevyimmän painoluokan edustajamme kohtaa olympia-avauksessaan lauantaina iltapäivällä Suomen aikaan voittajan ottelusta Tsogtbaatar Tsend-Ochir MGL – Jose Ramos GUA (klo 16). Kumpaakaan Reinvall ei ole aiemmin kohdannut.
Mongolialainen oli viime MM-kilpailuissa Astanassa 2015 yhdeksäs ja hän on tämän vuoden Aasian mestaruuskilpailujen pronssimies. Guatemalalainen puolestaan sijoittui MM-kisoissa 17:nneksi. Reinvallin ottelu on kello 16 Suomen aikaa alkavan ottelutapahtuman neljäs tatamilla 1.
Voitolla Reinvallin seuraava vastustaja tulisi otteluparista Won-Jin Kim KOR – Elios Manzi ITA. Korealainen on kaksien edellisten MM-kisojen pronssimies ja hallitseva Aasian mestari, kun taas italialainen EM-kisojen pronssimies ja mm. Almatyn GP-voittaja tältä vuodelta.
Almatyssa 20-vuotias Manzi pudotti puolivälierissä Reinvallin jatkosta. Kimin Rienvall kohtasi puolestaan helmikuussa Düsseldorfin GP:ssä, jossa korealainen oli parempi.
60 kilon sarjassa mukana on 35 judokaa. Kuusi judokaa aloittaa ottelut 1. kierrokselta ja loput 29 2. kierrokselta. Kaikki ottelut käydään lauantaina.
Lähde: Judoliiton tiedote
Voita 1000€ lahjakortti ruokakauppaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin ruokakauppaan!
- IS:lle pamautettiin hurja väite Krista Pärmäkoskesta
- Riitta-Liisa Roponen laittoi kaasun pohjaan – Antti Tuiskun suojatilla ei mitään jakoa
- Krista Tervon mitta tuli täyteen – SE-nainen antoi palaa
- Valmentajamies antoi julkisen tuomionsa Eveliina Määttäselle
- Karua katsottavaa: Suomalainen hiihdon maailmanmestari romahti rumasti
- Dorothea Wierer yhdistettiin romanttisesti hiihtotähteen – näin nainen kuittasi utelut
- Anita Korva hiihti kolmen vuoden tauon jälkeen – vauhti ällistytti: ”Wau, mikä hiihtoaika”
- Nyt se on julki – Nooralotta Neziri kertoi koko karun totuuden
- Juhlat voi lopettaa – asiantuntijalta brutaali arvio Kerttu Niskasesta IL:ssä
- Sami Jauhojärvi ei voinut käsittää, mitä Suomen hiihtotähti päästi suustaan kameroiden edessä
- Hiihtoässät rakastuivat – hiihtomaailmaan uusi pariskunta
- Anita Korva hiihti kolmen vuoden tauon jälkeen – vauhti ällistytti: ”Wau, mikä hiihtoaika”
- Sami Jauhojärvi ei voinut käsittää, mitä Suomen hiihtotähti päästi suustaan kameroiden edessä
- Juhlat voi lopettaa – asiantuntijalta brutaali arvio Kerttu Niskasesta IL:ssä
- Suvi Minkkinen romahti – päivitti nyt tuntojaan MM-kisojen alla
- Nyt se on julki – Nooralotta Neziri kertoi koko karun totuuden
- Suomalainen yleisurheilutähti hämmensi käytöksellään – Ella Junnila teki näkemyksensä selväksi
- Mikä muodonmuutos – Saga Andersson ällistytti Turussa
- Karua katsottavaa: Suomalainen hiihdon maailmanmestari romahti rumasti
- Dorothea Wierer yhdistettiin romanttisesti hiihtotähteen – näin nainen kuittasi utelut