Huippulaskija Peetu Piiroinen sivuun pariksi kuukaudeksi – ”Ärsyttää”

A-maajoukkuelaskijat Peetu Piiroinen ja Henna Ikola joutuvat jättämään laskemisen väliin joksikin aikaa – Piiroinen vähintään pariksi kuukaudeksi ja Ikola useammaksi kuukaudeksi.
Piiroisen kaularangassa on hermopinne. Tarkentavia jatkotutkimuksia on maajoukkueen lääkärin Klaus Köhlerin mukaan tulossa, mutta vähintään pari kuukautta tulee hypyistä taukoa.
– Tulin joulun aikaan Talmasta laskemasta himaan ja yhtäkkiä veti yläselän jumiin. Kun tulee jumeja, niin ne menee yleensä muutamassa päivässä ohi, mutta tämä jäi päälle.
– Luu painaa hermoa kaularangassa. Sen takia pitää levätä, koska pään taivutus taakse sattuu ja säteilee oikeaan käteen. Se on tullut pitkältä aikaväliltä. Noita tulee ihmisille ajan myötä, mutta myös tärskyt ovat saattaneet sen kehittymistä avittaa. Ärsyttää, kun tässä on ollut niin paljon pientä vaivaa. Aina kun joku tulee kuntoon niin sitten tulee uusi, Piiroinen harmittelee.
A-maajoukkueen tämän kauden tulokkaan, hyvinkääläisen Ikolan polvi tullaan leikkaamaan 7.2., minkä jälkeen hänellä on edessä useamman kuukauden kuntoutus.
– Laaxissa toisella kisalaskulla yritin caballerial 540:tä ekasta hyndästä. Temppu lähti vähän liian ajoissa ja vauhdit jäi lipalle. Tipuin tasaiselle, enkä päässyt ländiin asti. Etujalan polvi taittui, eturistiside meni poikki ja kierukka irtosi, Ikola kuvaa loukkaantumista.
Ikolalla on lukio vielä kesken Vuokatti-Ruka Urheiluakatemiassa, joten laskutauolla hän keskittyy kuntoutumisen lisäksi koulunkäyntiin.
– Kyllä tässä vähän aikaa joutuu huilia ottamaan. Olen kotosalla ainakin leikkaukseen asti, ja sitten menen Vuokattiin kouluhommiin ja kuntouttamaan. En ihan pakettiin asti saa koulua keväällä, mutta nyt voi kesälläkin jotain kursseja hoitaa pois. Syksyllä jatketaan sitten laskemiseen keskittymistä.
Lähde: Suomen Lumilautaliitto
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Nathalie Blomqvist esitteli uuden kisa-asunsa – fanit ällistelivät näkemäänsä
- Tälle tulee nyt loppu – IS:lle ladattiin suora viesti Jasmi Joensuulle ja kumppaneille
- Täysin pihalle maajoukkueesta – Anne Kyllönen päivitteli tuntojaan
- Hiihtoliitto jakoi surullisen tiedon – ”Otamme osaa läheisten suruun”
- Krista Pärmäkoski pahoitteli toimintaansa
- Kalle Lassila sanoi suoraan Ylelle – tämä Suomen hiihtotähti ei kuulu maajoukkueeseen
- Hiihtotähdellä lähti lapasesta MM-kisojen jälkeen – viina virtasi
- Tapaus Kerttu Niskanen – nyt selvisi totuus
- Suomen juoksusensaatio lähti etelän lämpöön – ”Ensimmäinen bikinikuva julkaistu”
- Tuoreet kuvat Lindsey Vonnista käynnistivät sontamyrskyn naisen ulkonäöstä
- Kalle Lassila sanoi suoraan Ylelle – tämä Suomen hiihtotähti ei kuulu maajoukkueeseen
- Hiihtoliitto jakoi surullisen tiedon – ”Otamme osaa läheisten suruun”
- Täysin pihalle maajoukkueesta – Anne Kyllönen päivitteli tuntojaan
- Kaisa Mäkäräiseltä ja Ville-kumppanilta ilouutisia faneille
- Tälle tulee nyt loppu – IS:lle ladattiin suora viesti Jasmi Joensuulle ja kumppaneille
- Hiihtotähdellä lähti lapasesta MM-kisojen jälkeen – viina virtasi
- Sukset naulaan – Suomen maajoukkueurheilija teki rajun ratkaisun: ”En halua elää sellaista elämää”
- Krista Pärmäkoski pahoitteli toimintaansa
- Tapaus Kerttu Niskanen – nyt selvisi totuus
- Wilma Murron leiristä vaiettiin Ylelle – sitten brutaali totuus paljastui tunteja myöhemmin