Maajoukkueen libero pääsi juhlimaan mestaruutta Sloveniassa – ”Tämä oli iso juttu”

Suomen lentopallomaajoukkueen libero Roosa Koskelo voitti lentopallon Slovenian mestaruuden Branik Mariborin paidassa.
Maribor vei kolmannen finaalin nimiinsä kotikentällään 3-1 (21-25, 25-18, 25-10, 25-16). Erätappio oli joukkueen ainoa kolmessa finaalissa.
– Olimme ensimmäisessä erässä jotenkin aivan superhermoistuneita ja Kamnik syötti meidän kumoon riskisyötöllä. Sen jälkeen saimme kaikkiin eriin tosi hyvät alut ja sehän tietysti helpotti meidän hermostuneisuutta huomattavasti. Puolustimme hyvin ja kolmessa voittoerässä myös syötettiin tosi hyvin, Koskelo kertasi peliä.
– Kamnik oli kahtena viime vuotena vienyt täällä mestaruuden, joten tämä oli iso juttu seurallemme. Sanottakoon kyllä, että ei täällä samalla tavalla osata mestaruuksia juhlia kuin suomalaiset osaa, Koskelo nauroi.
Branik Maribor voitti kauden aikana myös Slovenian cupin sekä sijoittui pronssille Mevza-liigassa.
Tuomiselle avausvoitto Espanjan finaaleissa
Nette Tuomisen Naturhouse Ciudad de Logrono avasi Espanjan liigan finaalit murskaavasti kotonaan. Se kukisti Figaro Peluqueros Hariksen 3-0 (25-13, 25-15, 25-16). Tuominen kävi pallon ajan kentällä toisessa ja kolmannessa erässä
– Voitettiin liiankin selkeästi. Vastustaja ei saanut omaa peliä käyntiin missään vaiheessa ja meillä onnistui kaikki. Heti sunnuntaina pelataan taas ja varmasti tiukempi vääntö tulossa, jos Haris nousee omalle tasolle, Tuominen totesi.
Mestaruuteen vaaditaan kolme voittoa. Logrono on finaalissa kuudetta kertaa perättäin ja puolustaa mestaruutta kolmelta edelliskaudelta.
Jasmine Tahvanaisen Antwerpen hävisi Belgian liigan puolivälierien avauksessa suurelle ennakkosuosikille Gentille kotonaan 1-3 (15-25, 23-25, 25-16, 24-26).
Sveitsissä Teemu Oksasen valmentama Kanti Schaffhausen päätyi kahdeksannelle tilalle hävittyään sijoitusottelun sijoist 7-8 Könizille 0-2.
Lähde: Lentopalloliitto
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Riitta-Liisa Roponen avautui erostaan – neljä sanaa paljastivat karun totuuden
- Ylelle harvinaisen selvää tekstiä Antti Tuiskun toiminnasta
- Ylelle paljastus: Remi Lindholm suunnittelee nyt melkoista peliliikettä
- Seinä tuli vastaan – Lotta Harala romahti ja teki rajun ratkaisun
- Välitön reaktio näihin puheisiin – Kerttu Niskasen mies lähetti jäätävän viestin Sami Jauhojärvelle
- Nyt me sen tiedämme – IL: ”Julkinen salaisuus” Jasmi Joensuusta paljastui
- Kaisa Mäkäräinen voitti kaikki – karuja faktoja paljastui kisan jälkeen
- Ylen asiantuntijalta tyly arvio Ristomatti Hakolasta
- Ylen suora hiihtolähetys sai ikävän käänteen – ”Yksi suurista on poissa”
- Nooralotta Neziri käänsi katseita toiminnallaan salilla – ”Tekisitkö tätä julkisesti?”
- Ylen suora hiihtolähetys sai ikävän käänteen – ”Yksi suurista on poissa”
- Kaisa Mäkäräinen voitti kaikki – karuja faktoja paljastui kisan jälkeen
- Välitön reaktio näihin puheisiin – Kerttu Niskasen mies lähetti jäätävän viestin Sami Jauhojärvelle
- Kerttu Niskanen teki IS:lle karun paljastuksen elämästään
- Seinä tuli vastaan – Lotta Harala romahti ja teki rajun ratkaisun
- KL: Janne Ahosen perhe-elämästä tuli ikävää vihjailua
- Ylelle paljastus: Remi Lindholm suunnittelee nyt melkoista peliliikettä
- Korkki auki – Krista Pärmäkoski vaihtoi vapaalle
- Nyt me sen tiedämme – IL: ”Julkinen salaisuus” Jasmi Joensuusta paljastui
- Jasmi Joensuulta tyly temppu SM-kisoissa – kilpasiskolta selvät sanat Ylelle