Suomi jatkoon poikien EM-lentopallossa – ”Unkarissa pelataan paikasta MM-kisoihin”

Suomen lentopallopojat selvittivät tiensä jatkopeleihin Slovakiassa ja Unkarissa järjestettävissä alle 19-vuotiaiden EM-kisoissa.
Erävoitto alkulohkon päätösottelussa Ranskalta sinetöi pelien jatkumisen viikonloppuna Unkarissa. Suomi sijoittui lopulta alkulohkossaan neljänneksi.
– Ainahan sitä toivoo enemmän voittoja, mutta eivät ne voitot tule ennen kuin töitä on tehty riittävästi sekä laadukkaasti, päävalmentaja Pertti Honkanen sanaili pelin jälkeen.
Ranskan 3-1 (25-19, 26-28, 25-18, 25-) -voitto tiesi kuitenkin sitä, että Suomi taistelee Györissa EM-kisojen sijoista 5-8. Viikonlopun otteluissa on silti panosta, sillä turnauksen kuusi parasta joukkuetta saa paikan elokuussa Bahrainissa pelattaviin tämän ikäluokan MM-kisoihin. Lisäksi seitsemäs maa pääsee mukaan heinäkuun lopussa Unkarissa järjestettäviin Euroopan Nuorten Olympiafestivaaleihin.
– Toki tappion jälkeen olo on hieman pettynyt, mutta pitää muistaa tosiasia, että arvoturnauksiin pääsy suomalaisessa lentopallossa ei ole aina ollut mikään itsestäänselvyys, Honkanen muistutti.
Suomi aloitti ottelun lähes samalla seitsikolla, jolla se kaatoi keskiviikkona kisaisäntä Slovakian. Sinivalkoisten passipeliä ensimmäisessä erässä pyörittivät sekä Joona Väänänen että Anton Välimaa. Ranskan vahva hyökkäys- ja torjuntapeli pitivät heidät avauserän herrana sen puolivälistä eteenpäin.
Toisessa erässä Suomi otti Välimaan syöttövuorolla parin pinnan johtoaseman, joka kantoi aina 21 pisteeseen saakka. Erän ratkaisupalloissa suomalaisten kärsivällisyys palkittiin erävoitolla.
– Vastaanottopeliin olen suhteellisen tyytyväinen, mutta hyökkäyksessä meillä on vielä parannettavaa. Pienissä yksityiskohdissa vastustaja oli meitä edellä, Honkanen tunnusti.
Ranskan ote piti kolmannessa ja neljännessä erässä Suomea paremmin, eikä ottelun voittajasta ollut lopulta epäselvyyttä. Erävoitto paineen alla lajin suurmaalta oli kuitenkin hieno suoritus, mikä lupaa hyvää kisojen sijoituspeleihin. Suomi on ollut EM-lopputurnauksessa tasainen joukkue, jossa kaikkien panosta tarvitaan.
– Viikonloppuna pitää parantaa peliä. Aikaa harjoitteluun ei juuri ole, joten tärkein asia on olla henkisesti hyvässä vireessä. Hienoa, että päästään pelaamaan uusia ja erilaisia vastustajia vastaan. Voittoja jatkopeleistä ei oteta kuin omilla hyvillä suorituksilla. Joka tapauksessa nämä kokemukset ovat pojille arvokkaita tulevaisuutta ajatellen.
Lauantain vastustaja selviää torstai-illan viimeisten alkulohkopelien jälkeen.
Lähde: Lentopalloliitto
Voita kaksi VIP-pakettia koripallon EM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kaksi VIP-pakettia koripallon EM-kisoihin 2025 Tampereelle!
-
- VIP-pakettiin sisältyy:
- otteluliput Suomen otteluun parhailta paikoilta
- korkeatasoinen ruokailu
- oma nimetty pöytä ennen ottelua, puoliajalla ja ottelun jälkeen
- majoitus Sokos Hotel Ilveksessä
- VIP-pakettiin sisältyy:
-
- Suomalainen ampumahiihtonainen heräsi – ikävä totuus selvisi nopeasti
- Suvi Minkkiseltä synkkää puhetta – ”Aivan kamala” tilanne
- IS: Ylen suosikkiselostajalle lähtöpassit – hämmästeli suoraan yhtä asiaa potkuissaan
- Suomalaisella yleisurheilutähdellä nöyryyttävä kokemus EM-kisoissa – ”Tunnen oloni todella tyhmäksi”
- Mitä Kerttu Niskaselle tapahtui? IS:lle kovaa vihjailua
- Ruotsin hiihtotähdestä Frida Karlssonista saatiin ikävä tieto
- Toni Niemisen temppu ällistyttää somessa – ”Huh huh”
- MM-kisoissa pettynyt Jasmi Joensuu sai melkoisen viestin koti-Suomessa
- Paljastus: Reetta Hurske murtui kyyneliin – tämä oli liikaa naiselle
- Norjan MM-mäkiskandaalista shokkiväite – joku taitaa valehdella vieläkin
- Hehkutukselle stoppi: Hiihtomaailmasta raju väite Johannes Kläbosta
- Krista Pärmäkoski palasi kotiin – siellä odotti ikävä yllätys
- Iivo Niskasesta iso uutinen, yksi on poissa
- Suomen MM-hiihtäjä palasi kisoihin – esitti älytöntä ylivoimaa
- Ruotsin hiihtotähdestä Frida Karlssonista saatiin ikävä tieto
- MM-kisoissa pettynyt Jasmi Joensuu sai melkoisen viestin koti-Suomessa
- Hiihtotähden sydän särkyi – Jasmi Joensuu kirjoitti pysäyttävät sanat
- Paljastus: Reetta Hurske murtui kyyneliin – tämä oli liikaa naiselle
- Se oli siinä: Suomalainen hiihtoässä päätyi kovaan ratkaisuun
- Norjan MM-mäkiskandaalista shokkiväite – joku taitaa valehdella vieläkin