Nelinkertainen olympiavoittaja Mo Farah on yksi sunnuntaina juostavan Lontoon maratonin ykköstähtiä.

Ratajuoksu-uransa viime vuoden MM-kisoihin lopettanut Farah yrittää samalla rikkoa jo 33 vuotta vanhan lajin Britannian ennätysajan, 2.07.13, jonka Steve Jones juoksi Chicagossa 1985. Farahin ennätys on toistaiseksi 2.08.21.

Jones uskoo Farahin lyövän hänen ennätyksensä sunnuntain kilpailussa.

– En koskaan uskonut ennätyksen edes kestävän näin pitkään, hän totesi Daily Mailille.

Ex-juoksijatähti pitää Farahia hienona urheilijana, mutta on kuitenkin huolissaan tämän maineesta. Farah teki pitkään yhteistyötä dopingirikkeistä epäillyn yleisurheiluvalmentaja Alberto Salazarin kanssa ja voitti tämän alaisuudessa kaikki olympiakultansa.

– En väitä että Mo on tehnyt mitään väärää, mutta asia jättää ikävän vivahteen, Jones toteaa.

Yhdysvaltain antidopingviranomaiset (USADA) ovat tutkineet Salazarin harjoituskeskuksen toimia. Toistaiseksi yksikään valmentajan urheilijoista ei ole jäänyt kiinni kielletyistä aineista.

Salazar ja Farah ovat kiistäneet dopingin käytön.