IS: Yleisurheilukonkari hermostui Kristiina Mäkelän kohukommenteista – täräytti tiukan vastineen kolmiloikkaajalle

Kotimaisen yleisurheilun pitkäaikainen vaikuttaja, Tampereen Pyrinnön toiminnanjohtaja Jarmo Hakanen arvosteli tuoreessa Ilta-Sanomien haastattelussa kolmiloikkaaja Kristiina Mäkelää naisen aiemmista kohulausunnoista.
Mäkelä väitti aiemmin blogissaan Suomen Urheiluliittoa [SUL] siitä, ettei järjestö välitä urheilijoistaan vaan keskittyy pönkittämään johtajistonsa etuja. Uutisoimme asiasta aiemmin täällä.
Suurta huomiota saaneen ja kiivasta keskustelua herättäneen blogikirjoituksen jälkeen SUL:n toimitusjohtaja Jarmo Mäkelä puolustautui Mäkelän syytteiltä Ilta-Sanomien haastattelussa. Kolmiloikkaaja ei kuitenkaan sulattanut liittopomon puheita, vaan iski takaisin terävällä somekirjoituksella.
Nyt tunnettu lajikonkari Hakanen otti kantaa Mäkelän ja SUL:n riitaan Ilta-Sanomien haastattelussa. Tampereen Pyrinnön johtomiehen mukaan yleisurheilutähden kritiikki urheiluliitolle oli kohtuutonta.
– Mielestäni Mäkelä kritisoi liian voimakkaasti SUL:ää. Täytyy muistaa, että SUL on urheiluseurojen muodostama liitto. Kun Mäkelä kritisoi SUL:ää, hän arvostelee myös urheiluseuroja.
Yleisurheiluveteraanin mukaan SUL tekee parhaansa urheilijoiden tukemiseksi niillä resursseilla, mitä liitolla on käytettävissään.
Hakanen muistutti lisäksi siitä, että SUL ei voi kohdistaa kaikkia voimavarojaan huippu-urheiluun. Lajiveteraani peräänkuulutti myös urheilijan omaa vastuuta urakehityksestään.
– En näe, että seuratoiminta voi perustua kokonaan huippu-urheilulle. Viimeisimpien kymmenen vuoden aikana SUL:n väki on vähentynyt, mutta ruohonjuuritasolle on saatu 100 henkilöä lisää valmennukseen ja muihin tukitoimiin. Tämä tarkoittaa kokonaisuudessa 75 henkilötyövuotta. Lajiliitto ja seurat tekevät kovaa työtä, ja yrittävät pitää parhaansa mukaan huolta urheilijoistaan. Urheilijalla on myös itsellään vastuu asioistaan, Hakanen latasi.
Lähde: Ilta-Sanomat
Voita kaksi VIP-pakettia koripallon EM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kaksi VIP-pakettia koripallon EM-kisoihin 2025 Tampereelle!
-
- VIP-pakettiin sisältyy:
- otteluliput Suomen otteluun parhailta paikoilta
- korkeatasoinen ruokailu
- oma nimetty pöytä ennen ottelua, puoliajalla ja ottelun jälkeen
- majoitus Sokos Hotel Ilveksessä
- VIP-pakettiin sisältyy:
-
- Hiihtoliitto jakoi surullisen tiedon – ”Otamme osaa läheisten suruun”
- Krista Pärmäkoski pahoitteli toimintaansa
- Kalle Lassila sanoi suoraan Ylelle – tämä Suomen hiihtotähti ei kuulu maajoukkueeseen
- Hiihtotähdellä lähti lapasesta MM-kisojen jälkeen – viina virtasi
- Tapaus Kerttu Niskanen – nyt selvisi totuus
- Suomen juoksusensaatio lähti etelän lämpöön – ”Ensimmäinen bikinikuva julkaistu”
- Tuoreet kuvat Lindsey Vonnista käynnistivät sontamyrskyn naisen ulkonäöstä
- Hiihtotähti meni naimisiin – Jasmi Joensuu reagoi nopeasti
- Kaisa Mäkäräiseltä ja Ville-kumppanilta ilouutisia faneille
- Annimari Korte teki täysin uuden aluevaltauksen – näin siinä sitten kävi
- Kaisa Mäkäräiseltä ja Ville-kumppanilta ilouutisia faneille
- Sukset naulaan – Suomen maajoukkueurheilija teki rajun ratkaisun: ”En halua elää sellaista elämää”
- Hiihtotähti meni naimisiin – Jasmi Joensuu reagoi nopeasti
- Tapaus Kerttu Niskanen – nyt selvisi totuus
- Dorothea Wiererin rantakunto kääntää katseita – ”48 tuntia aurinkoa”
- Wilma Murron leiristä vaiettiin Ylelle – sitten brutaali totuus paljastui tunteja myöhemmin
- Tuoreet kuvat Lindsey Vonnista käynnistivät sontamyrskyn naisen ulkonäöstä
- Suomen juoksusensaatio lähti etelän lämpöön – ”Ensimmäinen bikinikuva julkaistu”
- Kalle Lassila sanoi suoraan Ylelle – tämä Suomen hiihtotähti ei kuulu maajoukkueeseen
- Eiköhän se ollut siinä – Suomen ampumahiihtotähti veti johtopäätöksensä