NFL-seuran omistaja vertasi pelaajiaan ”vankeihin” – tähtipelaajalta vahva kannanotto asiaan

NFL-seura Houston Texansin omistaja Bob McNair joutui hurjan julkisuusmyrskyn keskelle möläytettyään julkisuudessa, että ”vankien ei voida antaa johtaa vankilaa”. Seurapomo oletettiin puhuvan pelaajista.
Nyt entinen tähtihyökkääjä Arian Foster otti asiaan kantaa. Liigan keskushyökkääjien tilastoja aikoinaan johtanut jenkkitähti kertoi USA Todayn haastattelussa, ettei seurajohtajan kommentti yllättänyt häntä.
– Sitä kuulee näitä puheita, ja se oli ensimmäinen ajatukseni – se ei yllättänyt minua lainkaan, että hän ajattelee näin. Ottaen huomioon kokemukseni NFL-pelaajana, se on minun ymmärrykseni siitä, että niin he näkevät pelaajat muutenkin, Foster vakuutti.
McNairin kommentteja ihmeteltiin mediassa laajasti. Texansin omistajan oletettiin viitanneen murjaisullaan ”polvistumiskohuun”, joka oli yksi NFL:n viime vuosien suurimmista puheenaiheista.
Kohu sai alkunsa siitä, kun San Francisco 49ersin pelinrakentaja Colin Kaepernick alkoi polvistua otteluissa Yhdysvaltain kansallislaulun aikana. Kaepernickin ele oli mielenosoitus mustien kokemaa syrjintää ja väkivaltaista kohtelua poliisin käsissä.
Erityisesti konservatiiviset amerikkalaiset raivostuivat tempauksesta, ja NFL-tähti ei löytänyt enää sopimuksensa päätyttyä uutta työpaikkaa NFL:stä. Kaepernickia arvosteltiin vanhoillisen median suunnalta ankarasti.
Pelinrakentaja sai kuitenkin nopeasti tukea lukuisilta muilta NFL-pelaajilta, jotka polvistuivat kollegansa tapaan kansallislaulun aikana. Foster oli yksi pelaajista, joka osallistui Miami Dolphinsin riveissä mielenilmauksiin.
Afroamerikkalaisten pelaajien taistelu syrjintää ja poliisiväkivaltaa vastaan on ollut suuresti tapetilla jo useamman vuoden ajan. McNairin tölväisy ”vangeista” ei olisi voinut tulla esille huonompaan aikaan.
Cowboys-pamppu selitteli sanomisiaan väittämällä, että tarkotti ”vangeilla” NFL-liigan johtajia, eikä pelaajia. Foster ei kuitenkaan ollut täysin vakuuttunut seurajohtajan puolustuksesta.
– Otan ehdottomasti huomioon sen, kuka McNair on ja mistä hän tulee. Hän on 80-vuotias valkoinen mies. Kun hän oli nuorempi, vallalla ollut ajattelutapa oli se, että on kaksi rotua, jotka eivät kuulu yhteen. Olen tosin täysin avoin sille, että hänet kasvatettiin ajattelemaan aivan päinvastoin. Se ei vain yllätä minua, että hän ajattelee näin pelaajista, Foster korosti.
Lähteet: USA Today, ESPN
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Reetta Hurske esitteli uuden kisa-asunsa – leuat tippuivat lattiaan
- Karua luettavaa: Managerilta brutaali tieto Perttu Hyvärisestä
- Krista Pärmäkoski koki ikävän yllätyksen – hiihtotähdeltä karu päivitys
- Tero Pitkämäki avasi suunsa IS:ssä – rajua tekstiä päättäjille
- Nyt se selvisi: Wilma Murron kilpasisko koki kovan kohtalon
- Kova ratkaisu: Suomen ampumahiihtotähti pihalle A-maajoukkueesta
- Se oli siinä – Toni Niemisen seikkailulle päätös
- Antti Tuiskun suojatilta ikävä paljastus
- Nooralotta Neziri julkaisi näyttäviä mallikuvia – ällistyi ihmisten reaktioista
- Dorothea Wierer vaihtoi lajia – kyyti oli kylmää
- Kova ratkaisu: Suomen ampumahiihtotähti pihalle A-maajoukkueesta
- Se oli siinä – Toni Niemisen seikkailulle päätös
- Antti Tuiskun suojatilta ikävä paljastus
- Karua luettavaa: Managerilta brutaali tieto Perttu Hyvärisestä
- Krista Pärmäkoski koki ikävän yllätyksen – hiihtotähdeltä karu päivitys
- Tero Pitkämäki avasi suunsa IS:ssä – rajua tekstiä päättäjille
- Se on siinä: Suomen hiihdosta vahvistettiin uutispommi
- Nyt se selvisi: Wilma Murron kilpasisko koki kovan kohtalon
- Nooralotta Neziri julkaisi näyttäviä mallikuvia – ällistyi ihmisten reaktioista
- Annimari Korte päätti yleisurheilu-uransa – sitten alkoi hirvittävä kierre