Olympialaisten taustalla muhii kriisi – ikivanha suosikkilaji vaarassa jäädä ulos kisoista

Kansainvälinen olympiakomitea ei ole tyytyväinen kansainvälisen amatöörinyrkkeilyliiton AIBA:n toimintaan. Jos nyrkkeilyorganisaatio ei saa uudistettua toimintatapojaan KOK:n toiveiden mukaisesti, on se vaarassa jäädä ulos seuraavista kesäolympialaisista.
Olympiakomitea tilasi aiemmin AIBA:lta raportin, jonka oli määrä pureutua amatöörinyrkkeilyn korruptio-ongelmiin. KOK:ta olivat närästäneet varsinkin liiton ongelmat tuomaritoiminnan, johtajiston ja taloudenhallinnan epämääräisyyden osilta.
KOK:n puheenjohtaja Thomas Bach myönsi vasta medialle, ettei ollut tyytyväinen AIBA:n raporttiin.
– Tämä raportti esittelee hieman kehitystä ja hyvää asennetta, mutta siitä puuttuu käytännön toteutus ja joillain alueilla myös substanssi. Meidän on nähtävä toimintaa. Siksi pidätämme oikeuden jättää nyrkkeilyn ulos vuoden 2020 Tokion olympialaisista, Bach linjasi.
Toinen huolta herättänyt asia oli myös uzbekistanilaisen Gafur Rakhimovin nimittäminen AIBA:n väliaikaiseksi presidentiksi. Yhdysvaltain valtionvarainministeriö epäilee Rakhimovin kuuluvan euraasialaiseen ”Thieves-in-Law” -rikollissyndikaattiin.
ESPN:n mukaan amerikkalaiset viranomaiset ovat kuvailleet Rakhimovia ”Uzbekistanin johtavaksi rikolliseksi”. 66-vuotias liikemies on ollut Yhdysvaltain viranoamisten mukaan merkittävä tekijä Euraasian heroiinikaupassa.
Nyrkkeilyn annettiin jäädä ainakin toistaiseksi mukaan Buenos Airesin nuorten olympialaisten lajiohjelmaan. Bachin mukaan nuoria urheilijoita ei haluttu rankaista AIBA:n suhmuroinnista.
– Olemme päättäneet suojella näitä nuoria urheilijoita, joita ei voida syyttää näistä ongelmista. Kaiken on tietenkin tapahduttava sillä ehdolla, että tuomarijärjestelmä, eli tuomarien nimittäminen tapahtuu kansainvälisten asiantuntijoiden ehdolla, Bach kertoi.
Lähteet: Boxing News, ESPN
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Kalle Lassila sanoi suoraan Ylelle – tämä Suomen hiihtotähti ei kuulu maajoukkueeseen
- Hiihtotähdellä lähti lapasesta MM-kisojen jälkeen – viina virtasi
- Tapaus Kerttu Niskanen – nyt selvisi totuus
- Suomen juoksusensaatio lähti etelän lämpöön – ”Ensimmäinen bikinikuva julkaistu”
- Tuoreet kuvat Lindsey Vonnista käynnistivät sontamyrskyn naisen ulkonäöstä
- Hiihtotähti meni naimisiin – Jasmi Joensuu reagoi nopeasti
- Kaisa Mäkäräiseltä ja Ville-kumppanilta ilouutisia faneille
- Annimari Korte teki täysin uuden aluevaltauksen – näin siinä sitten kävi
- Wilma Murron leiristä vaiettiin Ylelle – sitten brutaali totuus paljastui tunteja myöhemmin
- Suomalainen yleisurheilutähti kohtasi suuren surun – ”Kunnes taas tavataan”
- Kaisa Mäkäräiseltä ja Ville-kumppanilta ilouutisia faneille
- Sukset naulaan – Suomen maajoukkueurheilija teki rajun ratkaisun: ”En halua elää sellaista elämää”
- Hiihtotähti meni naimisiin – Jasmi Joensuu reagoi nopeasti
- Dorothea Wiererin rantakunto kääntää katseita – ”48 tuntia aurinkoa”
- Wilma Murron leiristä vaiettiin Ylelle – sitten brutaali totuus paljastui tunteja myöhemmin
- Tuoreet kuvat Lindsey Vonnista käynnistivät sontamyrskyn naisen ulkonäöstä
- Suomalainen yleisurheilutähti kohtasi suuren surun – ”Kunnes taas tavataan”
- Eiköhän se ollut siinä – Suomen ampumahiihtotähti veti johtopäätöksensä
- Hiihtotähti ei halua maajoukkueeseen – syyt siihen ovat selvät
- Annimari Korte teki täysin uuden aluevaltauksen – näin siinä sitten kävi