Tyson Fury tarjoutui ottelemaan jenkkimestaria vastaan – ”Allekirjoitan ottelusopimuksen kymmenessä sekunnissa”

Raskassarjan tähtiottelija Tyson Fury tarjoutui ottelemaan amerikkalaista WBC-liiton mestaria Deontay Wilderia vastaan Anthony Joshuan sijaan.
Uutisoimme aiemmin, että Wilderin ja Joshuan kovasti odotetun MM-ottelun neuvottelut ovat ajautuneet taas jäihin (linkki uutiseen). Osapuolet eivät tahdo päästä sopuun ottelusopimuksen ehdoista ja yksityiskohdista.
Omat haasteensa huippumittelön neuvotteluihin toi se, että WBA-liitto vaatii Joshuaa kohtaamaan raskassarjan ykköshaastajan Aleksander Povetkinin seuraavaksi.
Fury ehdotti jo aiemmin Instagram-päivityksessään, että voisi haastaa Wilderin WBC-mestaruudesta.
Nyt britti-iskijä toisti tarjouksensa uudessa Instagram-videossa. Fury ei malttanut olla tölväisemättä samalla supertähti Joshuaa.
– Deontay Wilder, pyydän anteeksi Eddie Hearnin (Joshuan promoottori) sekä Anthony Joshuan puolesta sitä, että he roikottivat sinua niin pitkään tässä mukana. Pahoittelen siksi, että he ovat samasta maasta kuin minä. Annahan kun kerron, katselet ja puhut tämän maan oikealle ja alkuperäiselle raskassarjan maailmanmestarille – minulle. He eivät ottele sinua vastaan. Minä ottelen sinua vastaan kolmessa sekunnissa. Allekirjoitan ottelusopimuksen kymmenessä sekunnissa, Fury vaahtosi.
Lähde: Boxing Scene
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Kuohujuoma virtasi – Krista Pärmäkoski vaihtoi vapaalle
- Sukset naulaan – Suomen maajoukkueurheilija teki rajun ratkaisun: ”En halua elää sellaista elämää”
- Ronnie O’Sullivanin poikkeuksellinen temppu puhuttaa MM-kisoissa
- IS:lle ikävää vihjailua Wilma Murrosta
- Elina Lampela vaihtoi vapaalle – seivästähti julkaisi harvinaisen uimapukukuvan
- Eronnut Riitta-Liisa Roponen teki tilannepäivityksen
- Reetta Hurske lähti Suomesta – teki ikävän paljastuksen
- Wilma Murto kertoi ilouutisen faneilleen
- Frida Karlssonista leviää karu kuva – näin ruotsalaistähti kommentoi
- Kello tikittää – kohta saadaan uutispommi Therese Johaugista
- Eronnut Riitta-Liisa Roponen teki tilannepäivityksen
- Elina Lampela vaihtoi vapaalle – seivästähti julkaisi harvinaisen uimapukukuvan
- Reetta Hurske lähti Suomesta – teki ikävän paljastuksen
- Urheilutähti yhdistettiin suomalaiseen jääkiekkoilijaan – puhui nyt suunsa puhtaaksi
- Wilma Murto kertoi ilouutisen faneilleen
- IS:lle ikävää vihjailua Wilma Murrosta
- Jelena Välbe sai brutaalin viestin Venäjällä – naiselle povataan nyt karua kohtaloa
- Sonja Leinamo lähti lomalle – ampumahiihtäjä ihastutti lomakuvillaan
- Mike Tyson pamautti – vain yksi nyrkkeilytähti maailmassa olisi voinut voittaa hänet: ”Hän oli eläin”
- Hiihtotähti Kerttu Niskanen otti nyt kantaa vakavaan aiheeseen