Tapio Nirkko lähtee taistelemaan olympialaisten maapaikasta: ”Mukava päästä kisaamaan”

Kuva: Getty Images
Tokion 2020 olympialaisten ensimmäiset purjehduksen maapaikat jaetaan Tanskan Århusissa 2.-12. elokuuta 2018 kilpailtavissa MM-kisoissa. Ensimmäisinä kilpailunsa aloittavat Finnjolla- ja 470-luokat.
– Tämä on Tokion olympiadin ensimmäinen kova kisa, jossa on jo mahdollisuus saavuttaa maapaikka olympialaisiin. Kaikki valmistelut on tehty, ja on mukava päästä kisaamaan, Finnjolla-purjehtija Tapio Nirkko sanoo.
Helsingin olympialaisissa debytoineessa ja Suomen mukaan nimetyssä luokassa kilpailee kaikkiaan neljä sinivalkoista. Nirkon lisäksi mukana ovat Oskari Muhonen, Mikael Hyryläinen ja Waltteri Moisio.
– Olimme täällä jo vappuna treenaamassa, ja nyt on alla kaikkiaan kaksi leiriä näillä vesillä. Rata-alueet ovat minulle osittain tuttuja myös viime vuoden kilpailusta. Minimitavoitteeni on saavuttaa maapaikka, Ranskan mestaruuden muutama viikko sitten voittanut Muhonen sanoo.
– Luvassa on kuumaa keliä, mikä tuo oman haasteensa pitkiin päiviin. Pitää juoda paljon ja yrittää pysyä viileänä, Hyryläinen jatkaa.
Finnjollissa paikkoja jaetaan Århusissa kahdeksalle parhaalle maalle, samoin kuin niin ikään MM-urakkansa torstaina aloittavassa 470-luokassa. Suomella on 470-miehissä edustajana venekunta Niklas Lindgren–Matias Autio.
Århusissa jaetaan jopa 101 vuoden 2020 olympialaisten 250:stä maapaikasta. Purjehtijoita Tokion 10:ssä veneluokassa tullaan näkemään yhteensä 350. Suomen tavoitteena on saavuttaa Århusista viisi maapaikkaa.
Lähde: Suomen Purjehdus ja Veneily ry, tiedote
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- IS: Suomalainen hiihtolegenda on kuollut – yhteen kysymykseen ei ole vielä vastausta
- Suomen yleisurheilulupaukselta mahtava paluu – kiekkoilijarakas mukana juhlissa
- Juha Mieto laukoi IL:lle harvinaisen selvää tekstiä Suomen hiihtotähdistä
- Se oli siinä: Antti Tuisku heitti hyvästit
- Valmentaja avasi nyt suunsa – latasi Ylelle ikävän totuuden Oliver Helanderista
- Therese Johaugille shokkihoitoa – kaiken nähnyt asiantuntija ällistyi
- Pihalle A-maajoukkueesta – suomalaisen hiihtotähden kohtalo pöyristyttää
- Kristiina Mäkelä teki uuden aluevaltauksen – tästä on glamour kaukana
- Maajoukkueesta kengitty Anne Kyllönen laittoi pystyyn melkoisen show’n
- Raju romahdus – sitten paljastui koko ikävä totuus Ella Junnilasta
- Maajoukkueesta kengitty Anne Kyllönen laittoi pystyyn melkoisen show’n
- Pihalle A-maajoukkueesta – suomalaisen hiihtotähden kohtalo pöyristyttää
- Timmissä tikissä – entisen hiihtolupauksen Anita Korvan salipäivitys kääntää katseita
- Se oli siinä? – Yle: Tämä on totuus Wilma Murron tapauksesta
- Valmentaja avasi nyt suunsa – latasi Ylelle ikävän totuuden Oliver Helanderista
- Se oli siinä: Antti Tuisku heitti hyvästit
- Therese Johaugille shokkihoitoa – kaiken nähnyt asiantuntija ällistyi
- Eroava Riitta-Liisa Roponen paljasti nyt mitä seuraavaksi tapahtuu
- Hiihtoliitto jakoi surullisen tiedon – ”Otamme osaa läheisten suruun”
- Sieltä se tuli – SE-nainen laittoi ennätyksensä uusiksi