Puolan Agnieszka Radwanska joutuu lopettamaan tennisuransa. 29-vuotias huippupelaaja ei pysty enää harjoittelemaan täysiä terveydellisten syiden takia.

– Valitettavasti en pysty enää harjoittelemaan ja pelaamaan samalla tavalla kuin ennen. Kroppani ei pysty enää vastaamaan odotuksiini. Minun täytyy myöntää, että en enää pysty viemään kroppaani niille rajoille, mitä vaaditaan, Radwanska kertoi tiedotteessa.

Päätös ei ollut Radwanskan mukaan lähellekään helppoa, mutta se oli hänen elämänsä yksi isoimmista. Hän oli 13-vuotisella urallaan parhaimmillaan maailmanlistan kakkosena vuonna 2012. Yhteensä Radwanska voitti 20 WTA-titteliä.

Wimbledonin finaaliin hän ylsi kuusi vuotta sitten, mutta hävisi tuolloin Serena Williamsille. Puolalainen oli vuosien 2008-2016 välillä aina maailman 15 parhaan pelaajan joukossa. Naisen nykyinen sijoitus oli rankingissa 75, sillä viimeisen kahteen vuoteen hän ei ole enää pystynyt voittamaan titteleitä.