17-vuotias huippulupaus teki suomalaista urheiluhistoriaa Yhdysvalloissa!

Otto Virtanen, 17, on edennyt maineikkaan Orange Bowl -junioriturnauksen kaksinpelin loppuotteluun. Yhdysvalloissa pelattavan turnauksen välierissä Virtanen voitti argentiinalaisen Alejo Lorenzo Lingua Lavallenin 1-6, 6-1, 6-4. Virtanen on ensimmäinen suomalainen, joka on edennyt turnauksen loppuotteluun.
Orange Bowl on korkeimman A-kategorian ITF-junioriturnaus. Turnauksessa pelaavat maailman parhaat juniorit ja koitosta pidetäänkin epävirallisena alle 18-vuotiaiden MM-kilpailuna.
Matkalla välieriin 13. sijoitettu suomalainen lahjakkuus otti neljä voittoa. Porsche Junior Team Finlandiin kuuluva Virtanen tiputti kolmannella kierroksella ykköseksi sijoitetun bulgarialaisen Adrian Andreevin 6-4, 6-4 ja puolivälierissä seitsemänneksi sijoitetun brittiläisen Anton Matusevichin 4-6, 6-3, 6-3. Andreev on maailmanlistan viides ja hallitseva US Openin poikien nelinpelin mestari sekä alle 18-vuotiaiden kaksinpelin EM-hopeamitalisti.
Välierässä vastaan asettui niin ikään 17-vuotias argentiinalainen Alejo Lorenzo Lingua Lavallen. Paikasta loppuotteluun käytiin vaiherikas kamppailu ja ratkaisu saatiin vasta kolmannessa erässä. Kaksi ensimmäistä erää tasattiin lukemin 6-1, argentiinalainen voitti ensimmäisen ja suomalainen toisen erän. Kolmannen erän alkuun Virtanen karkasi jo 3-0 johtoon, mutta Lingua Lavallen kiipesi vielä mukaan taisteluun. Erän ratkaisuhetkillä Virtanen oli suomalaisten iloksi terävämpi ja tulostaululle kirjattiin erälukemat 1-6, 6-1, 6-4.
– Tänään ratkaisi usko omiin vahvuuksiin ja kova taistelutahto. Ei ollut minun paras päiväni, mutta pelasin järkevästi ja sitä kautta tuli voitto, kertoi tyytyväinen Virtanen.
Tämän päivän loppuottelussa Suomen aikaa klo 17:00 asettuu vastaan yhdysvaltalainen villin kortin turnaukseen saanut vasta 16-vuotias Zane Khan.
– En ole hirveästi nähnyt finaalivastustajani peliä. Eilen näin hänen lyövän ja näyttää pallo ihan terävästi lähtevän. Huomennakin haen omien vahvuuksien kautta paikkaa ratkaista ottelu, eli pyrin rakentamaan kämmenelleni pisteen tekopaikkoja, päätti Virtanen.
Lähde: Tennisliiton tiedote
Voita 1000€ lahjakortti ruokakauppaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin ruokakauppaan!
- Ella Junnila antoi lähtöpassit valmentajalleen – Yle: Taustalla olivat nämä syyt
- Hiihtolegenda passitettiin sairaalaan – karu väite naisen tilasta
- Suomen hiihtotähden tilanteessa yhtäkkiä merkittävä käänne – ”En oikein itsekään ymmärrä”
- Se on loma – Suvi Minkkinen julkaisi upean kuvan
- Tästä ei hiiskuttu – koko karu totuus Frida Karlssonista paljastui nyt
- Suomalaiset ampumahiihtäjät hempeilivät yhteiskuvissa
- Kuva ei jätä paljon epäselväksi: Iivo Niskasen elämässä iso muutos
- Suomen ampumahiihtotähden tilanteessa käänne – näin Kaisa Mäkäräinen reagoi
- Robert Helenius teki uuden aluevaltauksen – ällistyi ihmisten reaktioista
- Shokkiratkaisu: Hiihtotähti lähtee maajoukkueesta – suora viesti ”vihaajille”
- Suru-uutinen – legendaarinen suomalainen yleisurheilija on kuollut
- Kuva ei jätä paljon epäselväksi: Iivo Niskasen elämässä iso muutos
- IL:ssä vahvistettiin shokkitieto Robert Heleniuksesta
- Lempi leiskuu: Seivästähti ja kiekkomies pitävät nyt yhtä
- Ristomatti Hakola teki musertavan päivityksen
- Kova kohtalo odottaa? Venäjän Jelena Välbe sai karun viestin julkisesti
- Tylysti pihalle A-maajoukkueesta – hiihtotähden reaktio uutiseen oli jäätävä
- Se oli siinä – Suomen ampumahiihtotähden tilanteessa muutos
- Kaisa Mäkäisen taidonnäyte loksautti leuat – fanit hieraisivat silmiään
- Elina Lampelan treenipäivitys kääntää katseita – ”Huh”