Huhhuh, mitä draamaa! Piskuinen Alastaron Urheilijat pudotti Cupissa liigajoukkueen todellisen trillerin jälkeen!

Alastaron Urheilijat järjesti Futsal Cupissa todellisen yllätyksen, kun joukkue pudotti liigajoukkue SoVon cupin toisella kierroksella. Ottelu päättyi Alastarolla trilleirimäisten vaiheiden jälkeen lukemiin 11-10. AU pelaa Länsi-Suomen piirin Kakkosessa, joten se lähti perjantai-illan otteluun todellisena altavastaajana.
Vierasjoukkue Somero oli lähes parhaalla miehistöllään mukana, kun matkasta puuttui vain Mostagh ”Mosa” Yaghoubi, jonka seura kertoi olevan ulkomailla tällä hetkellä.
Liigassa kakkosena oleva SoVo otti ottelun alussa ohjat käsiinsä liigajoukkueen rutiinilla ja peli olikin vierasjoukkueen eduksi jo 3-0, kun ottelua oli pelattu noin yhdeksän minuuttia. Nuori Alastaron joukkue kuitenkin sisuuntui ja kampesi mukaan taisteluun Tuomas Happosen ja Jani Luoman maaleilla. Kaksikko osoittautui ottelussa todelliseksi tutkapariksi, sillä 22-vuotias Happonen paukutti tehot 6+1 ja 21-vuotias Luoma 3+5. Happonen-Luoma-akseli on seuran omia kasvatteja.
Puoliajalle mentiin SoVon johdossa kuitenkin tilanteessa 7-3. Tässä kohtaa peli näytti ratkenneen, mutta pukukopista tuli nälkäinen ja taisteleva AU. Kaksi nopeaa maalia toisen puoliajan alussa sytyttivät täpötäyden Alastaro-Hallin katsojat ilmiliekkeihin.
Alastaro kampesi pelin jo tilanteeseen 6-7, mutta vierasjoukkue karkasi vielä kerran kahden maalin päähän tähtipelaaja Gesim Vocan maalilla. Tämän jälkeen AU onnistui kuitenkin neljä kertaa peräkkäin Sakari Hyvätin, Luoman ja Happosen kahdella maalilla.
SoVo reagoi kenttätapahtumiin tilanteessa 10-8 ottamalla maalivahdin pois. Vierasjoukkue onnistui tulemaan ”reikäpaidan” avulla maalin päähän. Alastaro iski kuitenkin vielä kertaalleen, kun Akseli Mäkinen pommitti rangaistuspotkun voimalla sisään viisi minuuttia ennen loppua. SoVo pääsi minuutin päästä vielä maalin päähän, mutta AU:n puolustus kesti loppuun asti, kun maalivahti Henri Saarinen venyi upeasti pallon eteen kerta toisensa jälkeen. Mäkisen pilkkuosuma jäi täten ottelun voittomaaliksi.
AU jatkaa Cupissa eteenpäin Länsi-Suomen aluemestarina ja kohtaa seuraavalla kierroksella jälleen liigajoukkueen, kun vastaan asettuu Mad Max Valkeakoskelta.
Sini Luoman ottamassa kuvassa Happonen&Luoma
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Suomalaisjuoksijalta mahtava veto maailmassa – maalissa paljastui ikävä totuus
- Nathalie Blomqvist esitteli uuden kisa-asunsa – fanit ällistelivät näkemäänsä
- Tälle tulee nyt loppu – IS:lle ladattiin suora viesti Jasmi Joensuulle ja kumppaneille
- Täysin pihalle maajoukkueesta – Anne Kyllönen päivitteli tuntojaan
- Hiihtoliitto jakoi surullisen tiedon – ”Otamme osaa läheisten suruun”
- Krista Pärmäkoski pahoitteli toimintaansa
- Kalle Lassila sanoi suoraan Ylelle – tämä Suomen hiihtotähti ei kuulu maajoukkueeseen
- Hiihtotähdellä lähti lapasesta MM-kisojen jälkeen – viina virtasi
- Tapaus Kerttu Niskanen – nyt selvisi totuus
- Suomen juoksusensaatio lähti etelän lämpöön – ”Ensimmäinen bikinikuva julkaistu”
- Hiihtoliitto jakoi surullisen tiedon – ”Otamme osaa läheisten suruun”
- Kalle Lassila sanoi suoraan Ylelle – tämä Suomen hiihtotähti ei kuulu maajoukkueeseen
- Täysin pihalle maajoukkueesta – Anne Kyllönen päivitteli tuntojaan
- Kaisa Mäkäräiseltä ja Ville-kumppanilta ilouutisia faneille
- Tälle tulee nyt loppu – IS:lle ladattiin suora viesti Jasmi Joensuulle ja kumppaneille
- Sukset naulaan – Suomen maajoukkueurheilija teki rajun ratkaisun: ”En halua elää sellaista elämää”
- Hiihtotähdellä lähti lapasesta MM-kisojen jälkeen – viina virtasi
- Krista Pärmäkoski pahoitteli toimintaansa
- Tapaus Kerttu Niskanen – nyt selvisi totuus
- Wilma Murron leiristä vaiettiin Ylelle – sitten brutaali totuus paljastui tunteja myöhemmin