Kokematon Suomi taipui toistamiseen Chilelle

Suomen miesten maajoukkue kärsi Unkarin leirinsä toisessa ottelussa loppiaisena tappion Chilelle. Numerot kirjattiin sunnuntaina Chilen eduksi lauantaita selvemmin maalein 29-22 (11-11).
Varsin kokemattomalla ryhmällä Unkarissa ollut Suomi sai sunnuntain ottelun alla vielä jobinpostia, kun rutinoidummasta päästä oleva Oscar Kihlstedt ei pienen loukkaantumisen myötä ollut pelikuntoinen. Suomi avasi ottelun kuitenkin hyvin.
– Ensimmäinen jakso oli meillä hyvin hallussa, mutta sitten siihen tuli virhesuma ja vaikka tauolle mentiin vielä tasalukemissa, niin se selvästi vaikutti, päävalmentaja Kaj Kekki totesi.
– Meillä oli täällä paljon pelaajia, joilla rutiinitaso ei vain ole sellainen, ettei tällainen vaikuttaisi. Usko menee vähän liian helposti ja virheet johtavat siihen, että seuraavassakaan tilanteessa ei olla ihan terävinä. Näin kävi tänäänkin.
Chile paineli tauon jälkeen karkuun ja lopulta seitsemän maalin voittoon. Lauantaina Suomi kärsi niukemman kahden maalin tappion.
Leiri kokonaisuutena tarjosi Kekin mukaan kuitenkin paljon positiivista.
– Ainakin se jäi käteen, että aika kokemattomat pelaajat saivat nyt peliaikaa ja vastuuta. Maalipaikkoja pystyimme luomaan paljon sunnuntainakin, mutta emme sitten vain panneet palloa paikoista sisään. Viivapelimme oli myös hyvää, Kekki kertasi.
Kokemattomuus näkyi ennen kaikkea puolustuksessa, jossa käytännössä Benny Broman oli ainoa vakiomies.
– Molemmissa otteluissa meillä oli puolustuksessa kolmikko, joka ei seurajoukkueessaankaan pelaa avauksessa. Hyppy sieltä maajoukkueen avaukseen on aika iso ja kyllähän se väkisinkin näkyy.
– Jatkoa ajatellen saimme täältä joka tapauksessa vastauksia moniin kysymyksiin.
Suomi jatkaa EM2020-karsintoja huhtikuussa, jolloin vastassa on Bosnia-Hertsegovina kahdesti – 11.4. kotona ja 13.4. vieraissa.
Chile – Suomi 29-22 (11-11)
Suomen maalintekijät: Fredrik Forss 5, Ian Martin 5, Benny Broman 3, Robin Sjöman 3, Teemu Tamminen 2, Joacim Broman 1, Robin Granlund 1, Roni Syrjälä 1, André Udd 1.
Lähde: Käsipalloliiton tiedote
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Lotta Harala teki ikävän paljastuksen IL:lle
- Kova kohtalo: Hiihtotähti sittenkin ulos maajoukkueesta
- Reetta Hurske lähti Suomesta – avautui nyt tekemästään muutoksesta
- Johan jysähti – maailmalla tehtiin huima keihäskaari
- Hiihtotähti Jonna Sundling vaihtoi treenivaatteet aivan toisenlaiseen lookiin – fanit ällistyivät näkemästään
- Suomalaisesta yleisurheilijasta kuoriutui ”kauhumorsian” – näin se tapahtui
- Merkki keski-iästä: Kaisa Mäkäräinen paljasti, mitä oikein tuli tehtyä
- Toni Niemisen elämässä tapahtuu taas – ”Aletaan tutustumaan toisiimme”
- Kunnon päätösbileet – Suomen hiihtotähdet villiintyivät
- IS: Suomalainen hiihtolegenda on kuollut – yhteen kysymykseen ei ole vielä vastausta
- Toni Niemisen elämässä tapahtuu taas – ”Aletaan tutustumaan toisiimme”
- Merkki keski-iästä: Kaisa Mäkäräinen paljasti, mitä oikein tuli tehtyä
- Suomen yleisurheilulupaukselta mahtava paluu – kiekkoilijarakas mukana juhlissa
- Maajoukkueesta kengitty Anne Kyllönen laittoi pystyyn melkoisen show’n
- Pihalle A-maajoukkueesta – suomalaisen hiihtotähden kohtalo pöyristyttää
- Johan jysähti – maailmalla tehtiin huima keihäskaari
- Suomalaisesta yleisurheilijasta kuoriutui ”kauhumorsian” – näin se tapahtui
- Hiihtotähti Jonna Sundling vaihtoi treenivaatteet aivan toisenlaiseen lookiin – fanit ällistyivät näkemästään
- Juha Mieto laukoi IL:lle harvinaisen selvää tekstiä Suomen hiihtotähdistä
- Se oli siinä: Antti Tuisku heitti hyvästit