SB Welhojen toiminnanjohtaja kommentoi seuran valmentajahakua: ”Joitakin hakemuksia on tullut”

Miesten Salibandyliigassa pelaava SB Welhot aloitti avoimen valmentajahaun sen jälkeen, kun jatkosopimusneuvottelut päävalmentaja Janne Kainulaisen kanssa päättyivät tuloksettomina. Uuden valmentajan haku on ollut päällä reilut pari viikkoa. Kuopiolaisten toiminnanjohtaja Panu Lappi kertoo, että hakemuksia on tullut.
– Joitakin. Ainahan niitä nimiä on esillä, mutta en pysty niistä vielä sen enempää sanomaan, Lappi toteaa SuomiUrheilulle.
– Haku kestää vielä 17. päivä asti ja ensi maanantaina hallituksella on sitten palaveri. Ratkaisuja tehdään niiden hakemusten myötä tai sitten jatketaan hakua. Asia on niin sanotusti porisemassa, Lappi jatkaa.
Hän ei ole kuitenkaan itse yksin päättämässä, kuka päävalmentajan valtaistuimelle istuu.
– Välitän ne vain eteenpäin puheenjohtajalle.
Sattumaa tai ei, kuopiolaiset ovat pelanneet tuloksellisesti huomattavasti paremmin sen jälkeen, kun seurassa hyvää työtä tehnyt Kainulainen ilmoitti lähdöstään. Viimeisestä viidestä ottelusta Welhot on voittanut peräti neljä.
– Miten tuon nyt sanoisi. Pitkin kautta meillä on ollut hyviä pelejä, mutta nyt niitä on kääntynyt omaksi eduksi. Alkukaudesta usein se viimeinen rypistys kääntyi väärään suuntaan.
Tällä hetkellä joukkue on sarjataulukossa kymmenentenä. Matkaa alaspäin putoamispeleihin on neljä pistettä ja ylöspäin pudotuspeleihin kuusi pistettä. Kuopiolaisilla runkosarjaotteluita on jäljellä vielä kolme. Toiminnanjohtajan mukaan seuralle olisi tärkeää uusia liigapaikka.
– Olemme se lippulaiva johon juniorit ja katsojat suuntaa katseensa. Kyllä liigapaikka näyttää toiminnalle suunnan, Lappi sanoo.
Welhojen seuraava ottelu on sunnuntaina, kun OLS isännöi joukkuetta Oulussa. OLS on juuri se seura, joka kärkkyy sijalla 12 putoamispeliviivan alapuolella. Edessä on siis sanalla sanoen tärkeä ottelu.
– Kyllä varmasti jonkun verran pisteitä vielä tarvitsemme, että sarjapaikan klaaraamme. Se on klassinen kuuden pisteen peli, Lappi toteaa.
Tänään keskiviikkona miesten Salibandyliiga jatkuu kahden ottelun voimin, kun Happee isännöi Indiansia ja TPS matkaa Oilersin vieraaksi.
Jesse Happonen
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Nooralotta Neziri julkaisi näyttäviä mallikuvia – ällistyi ihmisten reaktioista
- Dorothea Wierer vaihtoi lajia – kyyti oli kylmää
- Annimari Korte päätti yleisurheilu-uransa – sitten alkoi hirvittävä kierre
- Tapaus Frida Karlsson – tuomio tuli nyt
- Suomen hiihtoässä romahti täysin – antoi palaa: ”Paska päätös paskalle kaudelle”
- Se oli siinä – Lauri Vuorinen veti johtopäätöksensä raskaan kauden päätteeksi
- Anne Kyllönen teki uuden aluevaltauksen – esitti hurjaa ylivoimaa
- Kaisa Mäkäräinen nousi otsikoihin Venäjällä – tämä touhu hämmästyttää
- Suomalainen yleisurheilija säteili rantakuvissa etelän lämmössä – ”Niin kuuma”
- Mikä pari: Hiihtopariskunta hempeili yhteiskuvassa
- IL tavoitti avioeroa hakeneen Toni Roposen – vastaus oli jäätävä
- Se on siinä: Suomen hiihdosta vahvistettiin uutispommi
- Dorothea Wierer vaihtoi lajia – kyyti oli kylmää
- Kaisa Mäkäräinen nousi otsikoihin Venäjällä – tämä touhu hämmästyttää
- Tapaus Frida Karlsson – tuomio tuli nyt
- Annimari Korte päätti yleisurheilu-uransa – sitten alkoi hirvittävä kierre
- Anne Kyllönen teki uuden aluevaltauksen – esitti hurjaa ylivoimaa
- Suomalainen yleisurheilija säteili rantakuvissa etelän lämmössä – ”Niin kuuma”
- Mikä pari: Hiihtopariskunta hempeili yhteiskuvassa
- Nooralotta Neziri julkaisi näyttäviä mallikuvia – ällistyi ihmisten reaktioista