Suomi lähettää kuusi pikajuoksijaa MM-viesteihin – ”Kukaan ei ole lähtökohtaisesti varamies”

Suomen Urheiluliitto nimesi kuuden pikajuoksijan joukkueen toukokuussa Yokohamassa Japanissa kilpailtaviin viestinjuoksun MM-kisoihin.
Joukkueessa ovat viime kesänä Berliinin EM-kisoissa 4 x 100 metrin SE:n 38,92 juosseet Eetu Rantala, Otto Ahlfors, Oskari Lehtonen ja Samuel Purola sekä Roope Saarinen ja Ville Myllymäki.
Kuusikosta Purola on talven kotimaan 60 metrin tilastoykkönen ennätyksellään 6,67 ja valmistautuu parasta aikaa maaliskuun alun EM-halleihin. Hän voitti Kuopion SM-halleissa 60 metrin mestaruuden, Ahlfors oli toinen, Rantala kolmas ja Myllymäki neljäs.
Lehtonen voitti Kuopiossa 200 metriä pitkien halliratojen ennätyksellään 21,33 ja Roope Saarinen oli toinen.
– Tämä oli sikäli helppo valinta, että nämä kuusi juoksijaa ovat olleet hallikauden kovakuntoisimmat sprintterit, kuten SM-halleissa nähtiin. Lopullinen Yokohamassa juokseva nelikko valitaan vasta paikan päällä, eli kukaan näistä juoksijoista ei lähtökohtaisesti ole varamies, MM-viestijoukkueen valmentaja Petteri Jouste sanoo.
MM-viestit juostaan Yokohamassa 11.-12. toukokuuta. Kisojen avauspäivänä kilpaillaan alkuerät ja toisena päivänä juostaan A- ja B-finaalit. Panoksena pikaviestin 10 parhaalle joukkueelle on suora paikka syksyllä Dohassa käytäviin MM-kilpailuihin.
– Mitä 10. sijaan pikaviestissä vaaditaan, on hieman vaihdellut eri vuosina. Kovimmillaan se on ollut siinä 39 sekunnin pinnassa ja heikommillaan, eli viime kesänä, siihen riitti vajaa 40 sekunnin aika. Nyt odotan, että ainakin Karibian alueen, Yhdysvaltain ja Aasian maat ovat liikkeellä kovatasoisilla joukkueilla, Jouste arvioi.
Lähde: Suomen Urheiluliiton tiedote.
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Krista Pärmäkoski pahoitteli toimintaansa
- Kalle Lassila sanoi suoraan Ylelle – tämä Suomen hiihtotähti ei kuulu maajoukkueeseen
- Hiihtotähdellä lähti lapasesta MM-kisojen jälkeen – viina virtasi
- Tapaus Kerttu Niskanen – nyt selvisi totuus
- Suomen juoksusensaatio lähti etelän lämpöön – ”Ensimmäinen bikinikuva julkaistu”
- Tuoreet kuvat Lindsey Vonnista käynnistivät sontamyrskyn naisen ulkonäöstä
- Hiihtotähti meni naimisiin – Jasmi Joensuu reagoi nopeasti
- Kaisa Mäkäräiseltä ja Ville-kumppanilta ilouutisia faneille
- Annimari Korte teki täysin uuden aluevaltauksen – näin siinä sitten kävi
- Wilma Murron leiristä vaiettiin Ylelle – sitten brutaali totuus paljastui tunteja myöhemmin
- Kaisa Mäkäräiseltä ja Ville-kumppanilta ilouutisia faneille
- Sukset naulaan – Suomen maajoukkueurheilija teki rajun ratkaisun: ”En halua elää sellaista elämää”
- Hiihtotähti meni naimisiin – Jasmi Joensuu reagoi nopeasti
- Dorothea Wiererin rantakunto kääntää katseita – ”48 tuntia aurinkoa”
- Wilma Murron leiristä vaiettiin Ylelle – sitten brutaali totuus paljastui tunteja myöhemmin
- Tapaus Kerttu Niskanen – nyt selvisi totuus
- Tuoreet kuvat Lindsey Vonnista käynnistivät sontamyrskyn naisen ulkonäöstä
- Suomen juoksusensaatio lähti etelän lämpöön – ”Ensimmäinen bikinikuva julkaistu”
- Eiköhän se ollut siinä – Suomen ampumahiihtotähti veti johtopäätöksensä
- Suomalainen yleisurheilutähti kohtasi suuren surun – ”Kunnes taas tavataan”