Vasta 16-vuotias uinnin superlahjakkuus nappasi EM-pronssia! – Myös Suomen ennätys todella lähellä: ”Tämä on aivan mahtavaa”

16-vuotias Helsingfors Simsällskapin Laura Lahtinen ui pronssille nuorten EM-kilpailujen 200 m perhosessa 17-vuotiaiden sarjassa. Lahtisen tulos 2.11,14 on uusi nuorten Suomen ennätys, edellinen oli Emilia Bottaksen (o.s. Pikkarainen) 2.11,77 vuodelta 2009. Bottaksen aikuisten Suomen ennätyksestä jäätiin nyt vain 0,25 sekuntia.
– Tämä on aivan mahtavaa, en pystynyt kuvittelemaan, että voisin saada näistä kisoista vielä mitalia, mutta nappiuinnilla se nyt tuli. Ajattelin, että voisin päästä juuri ja juuri 2.12:n ali, Lahtinen hehkutti.
Lahtisen finaaliuinti oli vahva, ja hän peittosi monta kilpakumppania kovalla kestävyydellään. Ensimmäisessä käännöksessä hän oli kuudentena, puolimatkassa viidentenä ja 150 metrin käännöksessä neljäntenä. Kolmella viimeisellä altaanmitalla hän siis ohitti aina yhden vastustajan.
– Olen nyt oppinut uuden taktiikan tuohon kaksisataselle, se toimii ja pystyn hallitsemaan koko uinnin, Lahtinen kertasi käsikirjoituksen mukaan sujunutta vauhdinjakoaan
Kaksoisvoittoon uineet unkarilaiset ovat Lahtista vuotta vanhempia.
– Kiva se vaan on, että oli itseäni vanhempiakin mukana. Ei juurikaan jännittänyt, call roomissa oli ihan rento olo, ja sinne kuului meteliä hallista, niin tuli itsellekin hyvää tsemppiä ennen starttia. Palkintopallille kiipeäminen oli tosi upea hetki, ja mitali on hieno.
Suomen edellinen nuorten EM-mitali on Nea-Amanda Heinolan 50 metrin vapaan pronssi kesältä 2016.
Finaali myös perjantaille
Laura Lahtinen hankki finaalipaikan myös 200 metrin rintauinnissa, jonka välierät uitiin tunti perhosuintifinaalin jälkeen. Jo aamun alkuerissä Lahtinen kellotti ensimmäistä kertaa alle kahden ja puolen minuutin, ja illan välierissä finaalipaikka perjantai-illaksi varmistui kuudenneksi nopeimmalla ajalla 2.28,70, mikä on Lahtiselle henkilökohtainen paras. Noora Laukkanen pitää nuorten SE:tä vuodelta 2009 lukemissa 2.28,30.
– Välierissä tuntui siltä, että ensimmäinen satanen oli huonompi kuin aamulla, mutta toinen sitten parempi, ja uusi ennätys tuli, Lahtinen pohti.
200 metrin rintauinnin finaali kisataan perjantaina klo 18.39.
Lähde: Uimaliiton tiedote
Voita kaksi VIP-pakettia koripallon EM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kaksi VIP-pakettia koripallon EM-kisoihin 2025 Tampereelle!
-
- VIP-pakettiin sisältyy:
- otteluliput Suomen otteluun parhailta paikoilta
- korkeatasoinen ruokailu
- oma nimetty pöytä ennen ottelua, puoliajalla ja ottelun jälkeen
- majoitus Sokos Hotel Ilveksessä
- VIP-pakettiin sisältyy:
-
- Krista Pärmäkoski palasi kotiin – siellä odotti ikävä yllätys
- Suomen ampumahiihtotähdeltä musertava uutinen – Mari Eder reagoi välittömästi
- Hehkutukselle stoppi: Hiihtomaailmasta raju väite Johannes Kläbosta
- Hiihtotähden sydän särkyi – Jasmi Joensuu kirjoitti pysäyttävät sanat
- Valmentajamies tiputteli karuja totuuksia Kerttu Niskasesta
- Suomen MM-hiihtäjä palasi kisoihin – esitti älytöntä ylivoimaa
- MM-kisoissa pettynyt Therese Johaug puhui nyt suunsa puhtaaksi
- Krista Pärmäkoski julkaisi itkuisen kuvan – syynä tämän hiihtomiehen temppu
- Norjan MM-mäkikohu paisuu – Ylelle pamahti shokkiväite
- Iivo Niskasesta iso uutinen, yksi on poissa
- Suomen MM-hiihtäjä palasi kisoihin – esitti älytöntä ylivoimaa
- Hehkutukselle stoppi: Hiihtomaailmasta raju väite Johannes Kläbosta
- Hiihtotähden sydän särkyi – Jasmi Joensuu kirjoitti pysäyttävät sanat
- Iivo Niskasesta iso uutinen, yksi on poissa
- Krista Pärmäkoski tiputti uutispommin – nyt tuli toinen IS:lle
- Valmentajamies tiputteli karuja totuuksia Kerttu Niskasesta
- MM-kisoissa pettynyt Therese Johaug puhui nyt suunsa puhtaaksi
- Villi biletysvideo kulissien takaa – Ylen suosikkitoimittajat riehaantuivat Norjassa
- Norjan MM-mäkiskandaalissa shokkikäänne – voiko tämä olla totta?
- Suomalainen yleisurheilunainen poseerasi yläosattomissa – syy kuvien julkaisuun oli selvä