Riikka Lehtoselle jo uran yhdestoista mestaruus Jyväskylässä – ”Olen kiitollinen siitä, että saan vielä pelata”

Jyväskylän Beach volleyn SM-lopputurnaus huipentui sunnuntaina naisten ja junioreiden mitalipeleihin. Erien ratkaisuhetkillä suureen rooliin nousseelle Riikka Lehtoselle mestaruus oli jo uran yhdestoista.
Naisten loppuottelu oli naisten ja nuorten maajoukkuepelaajien kohtaaminen. Aliisa Vuorinen ja Vilhelmiina Prihti voittivat välierässä toiseksi sijoitetut Ida Sinisalon ja Anna Rantalan. Vastaansa loppuottelussa nuoret sastamalaiset saivat hallitsevat Suomen mestarit Riikka Lehtosen ja Niina Ahtiaisen.
Vuorinen ja Prihti tulivat loppuotteluun vahvasti syöttäen ja hyökäten, ja laittoivat kokeneemmat Lehtosen ja Ahtiaisen tiukoille etenkin ottelun ensimmäisessä erässä.
– Tiedossa oli, että he tulevat peliin ennakkoluulottomasti. He pelasivat tosi hyvin ja rohkeasti niin kuin heidän pitikin, Lehtonen analysoi ottelua.
– Rutiini oli tänään se, joka toi voiton. Tehtiin muutama virhe vähemmän kuin vastustaja, ja siihen se peli kulminoitui.
Riikka Lehtoselle mestaruus oli jo yhdestoista. Lehtonen saavutti ensimmäisen mestaruutensa vuonna 1997 – samana vuonna, kun parinsa Niina Ahtiainen syntyi. Lehtonen iloitsee sekä oman uransa jatkumisesta että lajin kehittymisestä Suomessa.
– Olen kiitollinen siitä, että saan vielä pelata ja että olen edelleen motivoitunut treenaamaan. Olen myös iloinen, että Suomessa on taso lähtenyt nousuun ja lajiin panostetaan enemmän. Meillä on tulossa erittäin potentiaalisia junnuja.
Lähde: Lentopalloliiton tiedote
Voita kaksi VIP-pakettia koripallon EM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kaksi VIP-pakettia koripallon EM-kisoihin 2025 Tampereelle!
-
- VIP-pakettiin sisältyy:
- otteluliput Suomen otteluun parhailta paikoilta
- korkeatasoinen ruokailu
- oma nimetty pöytä ennen ottelua, puoliajalla ja ottelun jälkeen
- majoitus Sokos Hotel Ilveksessä
- VIP-pakettiin sisältyy:
-
- Tästä ei hiiskuttu – koko karu totuus Frida Karlssonista paljastui nyt
- Suomalaiset ampumahiihtäjät hempeilivät yhteiskuvissa
- Kuva ei jätä paljon epäselväksi: Iivo Niskasen elämässä iso muutos
- Suomen ampumahiihtotähden tilanteessa käänne – näin Kaisa Mäkäräinen reagoi
- Robert Helenius teki uuden aluevaltauksen – ällistyi ihmisten reaktioista
- Shokkiratkaisu: Hiihtotähti lähtee maajoukkueesta – suora viesti ”vihaajille”
- Ristomatti Hakola teki musertavan päivityksen
- Kova kohtalo odottaa? Venäjän Jelena Välbe sai karun viestin julkisesti
- Se oli siinä – Suomen ampumahiihtotähden tilanteessa muutos
- Oman rakkaan temppu sai hiihtotähti Ebba Anderssonin ”shokkiin”
- Suru-uutinen – legendaarinen suomalainen yleisurheilija on kuollut
- Kuva ei jätä paljon epäselväksi: Iivo Niskasen elämässä iso muutos
- IL:ssä vahvistettiin shokkitieto Robert Heleniuksesta
- Lempi leiskuu: Seivästähti ja kiekkomies pitävät nyt yhtä
- Ristomatti Hakola teki musertavan päivityksen
- Tylysti pihalle A-maajoukkueesta – hiihtotähden reaktio uutiseen oli jäätävä
- Kova kohtalo odottaa? Venäjän Jelena Välbe sai karun viestin julkisesti
- Se oli siinä – Suomen ampumahiihtotähden tilanteessa muutos
- Kaisa Mäkäisen taidonnäyte loksautti leuat – fanit hieraisivat silmiään
- Elina Lampelan treenipäivitys kääntää katseita – ”Huh”