Superpesiksen kuukauden pelaajat on valittu – palkinnot Kouvolaan ja Poriin

Huippupesäpallon kuukauden pelaajat on valittu. Miesten Superpesiksessä kunnian saa Kouvolan Pallonlyöjien Antti Hartikainen, naisten Superpesiksessä porilaisen Pesäkarhujen Susanna Puisto, miesten Ykköspesiksessä tamperelaisen Manse PP:n Taneli Lassila ja naisten Ykköspesiksessä Pöytyän Urheilijoiden Sylvi Pellonperä.
Lauantaina 34 vuotta täyttävä Antti Hartikainen oli kauteen lähdettäessä uudessa tilanteessa. Vuoden pesäpalloilija 2013, Superpesiksessä vain kasvattajaseuraansa Sotkamon Jymyä edustanut Hartikainen siirtyi Kouvolan Pallonlyöjien riveihin. Heinäkuun pelaaja on ottanut paikkansa kärkilyöntitilaston ykkösenä ja täyttänyt häneen kohdistuneita odotuksia. Heinäkuussa Hartikainen palkittiin kahdesti joukkueensa parhaana ja tilastoihin merkittiin 15 tuotua sekä 74 kärkilyöntiä. Hartikainen pelasi uransa kahdeksannen Itä-Länsi-ottelun Seinäjoella 7.7.
Kautta aikain lyöjätilastossa jo yhdeksänneksi lukemin 22+515 kiilannut Susanna Puisto auttaa joukkuettaan voittamaan illasta toiseen. Niin on Pesäkarhut Porista myös tehnyt, sillä joukkue porskuttaa 12 ottelun voittoputkessa kohti runkosarjan ykköspaikkaa. Heinäkuun kahdeksaan otteluun Pesäkarhujen oma kasvatti takoi tehot 1+35 lyötyä, 2 tuotua ja 45 kärkilyöntiä sekä pokkasi kolmesti joukkueensa parhaan pelaajan palkinnon. Seinäjoen Itä-Länsi-ottelussa Puisto löi kaksi tärkeää juoksua ja toi yhden. Naisten Superpesiksen lyöjätilaston keulapaikalla Lapuan Virkiän Janette Lepistö on vain kolmen juoksun päässä, kun pelaamatta on kaksi ottelua joukkuetta kohden.
Hartikainen valittiin edellisen kerran Superpesiksen kuukauden pelaajaksi kesäkuussa 2012 ja toukokuussa 2010. Myös Puistolle valinta on kolmas. Edelliset tulivat heinäkuussa 2018 ja heinäkuussa 2016.
Lassila ja Pellonperä Ykköspesiksen heinäkuun pelaajat
Miesten Ykköspesiksessä tamperelaisen Manse PP:n runkosarjan voitto ja sen myötä nousu Superpesikseen on enää sinettiä vaille. Joukkueen avainpelaajiin on koko kauden lukeutunut lukkari, kuukauden pelaajaksi valittu Taneli Lassila, joka pelasi vahvasti heinäkuun seitsemässä ottelussa ja ylsi niissä viidesti palkinnoille. Vimpelin Vedon kasvatti nakutti sisäpelissä tehot 1+9 lyötyä, 10 tuotua ja 30 kärkilyöntiä.
Pöytyän Urheilijat on vahvasti matkalla kohti naisten Ykköspesiksen A-lohkon voittoa. 18-vuotias seuran oma kasvatti Sylvi Pellonperä on pelannut vahvasti niin ulkona linjassa kuin sisällä vaihtolyöjänä. Heinäkuun kahdeksassa ottelussa Pellonperä arvostettiin kahdesti ykköspalkinnon saajaksi. Sisällä syntyivät tehot 0+6 lyötyä, 11 tuotua ja 45 kärkilyöntiä.
Sekä Lassilalle että Pellonperälle kuukauden pelaajan tunnustus on uran ensimmäinen.
Heinäkuun pelaajat 2019
Miesten Superpesis: Antti Hartikainen; Kouvolan Pallonlyöjät
Naisten Superpesis: Susanna Puisto; Pesäkarhut, Pori
Miesten Ykköspesis: Taneli Lassila; Manse PP, Tampere
Naisten Ykköspesis: Sylvi Pellonperä, Pöytyän Urheilijat
Lähde: Pesäpalloliiton tiedote
Voita kaksi VIP-pakettia koripallon EM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kaksi VIP-pakettia koripallon EM-kisoihin 2025 Tampereelle!
-
- VIP-pakettiin sisältyy:
- otteluliput Suomen otteluun parhailta paikoilta
- korkeatasoinen ruokailu
- oma nimetty pöytä ennen ottelua, puoliajalla ja ottelun jälkeen
- majoitus Sokos Hotel Ilveksessä
- VIP-pakettiin sisältyy:
-
- MM-kisoissa pettynyt Jasmi Joensuu sai melkoisen viestin koti-Suomessa
- Paljastus: Reetta Hurske murtui kyyneliin – tämä oli liikaa naiselle
- Norjan MM-mäkiskandaalista shokkiväite – joku taitaa valehdella vieläkin
- Nyt näyttää huonolta – Ylelle musertava tieto Perttu Hyvärisestä
- Se oli siinä: Suomalainen hiihtoässä päätyi kovaan ratkaisuun
- Rajua tekstiä: Juha Mieto ryöpytti suomalaishiihtäjiä IL:ssä
- Krista Pärmäkoski palasi kotiin – siellä odotti ikävä yllätys
- Suomen ampumahiihtotähdeltä musertava uutinen – Mari Eder reagoi välittömästi
- Hehkutukselle stoppi: Hiihtomaailmasta raju väite Johannes Kläbosta
- Hiihtotähden sydän särkyi – Jasmi Joensuu kirjoitti pysäyttävät sanat
- Krista Pärmäkoski palasi kotiin – siellä odotti ikävä yllätys
- Hehkutukselle stoppi: Hiihtomaailmasta raju väite Johannes Kläbosta
- Iivo Niskasesta iso uutinen, yksi on poissa
- Suomen MM-hiihtäjä palasi kisoihin – esitti älytöntä ylivoimaa
- Hiihtotähden sydän särkyi – Jasmi Joensuu kirjoitti pysäyttävät sanat
- Krista Pärmäkoski tiputti uutispommin – nyt tuli toinen IS:lle
- Valmentajamies tiputteli karuja totuuksia Kerttu Niskasesta
- MM-kisoissa pettynyt Therese Johaug puhui nyt suunsa puhtaaksi
- Villi biletysvideo kulissien takaa – Ylen suosikkitoimittajat riehaantuivat Norjassa
- Norjan MM-mäkiskandaalissa shokkikäänne – voiko tämä olla totta?