Mitä ihmettä? 80 prosenttia suomalaisista on tyytymättömiä liikkumiseensa: Jotkut pelkäävät kuntosaleja, toiset säätä – osa laskee roskien viemisenkin liikunnaksi!

Kahdeksan kymmenestä suomalaisesta ovat tyytymättömiä omaan liikkumiseensa. Syyt liikunnan välttelyyn vaihtelevat huonosta säästä kuntosalien pelkäämiseen. Tiedot käyvät ilmi ravitsemusyritys Herbalife Nutritionin teettämästä kyselytutkimuksesta.
Fyysisesti kaikkein aktiivisimpia suomalaisista ovat 40–49-vuotiaat, joista 72 prosenttia kertoo harrastavansa liikuntaa vähintään 2–3 kertaa viikossa. Seuraava ikäluokka eli 50–59-vuotiaat liikkuvat puolestaan vähiten; heistä vastaava osuus on 57 prosenttia.
Yleisesti ottaen prosenttiosuudet ovat suuret kaikissa ikäryhmissä. Tuloksen taustalta löytyy kuitenkin hieman kiusallinen seikka: suomalaisilla on melko joustava käsitys siitä, mikä on liikuntaa.
– Lähes 40 prosenttia pitää nurmikon leikkaamista liikuntana ja joka kolmas kodin siivoamista. Viidesosa suomalaisista katsoo, että myös auton renkaiden vaihtaminen on liikuntaa. 11 prosenttia laskee jopa roskien viemisen liikunnaksi, sanoo ravitsemusyritys Herbalife Nutritionin Pohjoismaiden johtaja Mia Bergmann.
Motivaation puute suurin lamauttaja
Samaan aikaan suomalaiset kuitenkin ovat tyytymättömiä omaan liikkumiseensa. Lähes 80 prosenttia vastaajista sanoo, että haluaisivat olla fyysisesti aktiivisempia.
– Suomalaiset haluaisivat muutosta, mutta ovat samalla mestareita välttelemään liikuntaa. Esimerkiksi 78 prosenttia vastaajista myöntää välttelevänsä viikoittain hyötyliikuntaa sellaisilla matkoilla, jotka voisi hoitaa kävellen tai pyörällä, Bergmann kertoo.
Vastaajien keskuudessa yleisin liikkumisen estävä tekijä on motivaation puute; 42 prosenttia listaa sen syyksi. Useampi kuin joka kolmas vetoaa voimakkaasti ajanpuutteeseen. Joka neljäs puolestaan tunnustaa luopuvansa toisinaan liikunnasta huonoon säähän vedoten.
Olennaista kynnyksen madaltaminen
Monella suomalaisella liikuntainnon hyydyttävät epämukavuustekijät. Jopa 26 prosenttia kertoo pelkäävänsä kuntosaleja. 16 prosenttia puolestaan jättää liikkumatta, koska heillä ei ole kuntoilukaveria. Bergmannin mielestä tärkeää olisikin tehdä liikkumisen kynnys itselle mahdollisimman matalaksi.
– Ymmärrän, että aloittaminen voi olla haasteellista. Minun neuvoni on, että kannattaa löytää itselle sopiva liikuntamuoto – esimerkiksi liikuntaryhmä, joka tapaa kerran viikossa. Liikkuakseen ei tarvitse olla taitava tai hyvässä kunnossa. Tärkeintä on löytää liikuntamuoto, josta pitää ja jota ei edes halua vältellä.
– Olennaista on liikkumisen säännöllisyys. Se yhdistettynä terveellisiin ruokatottumuksiin saavat aikaan kauaskantoisia myönteisiä vaikutuksia, Bergmann kiteyttää.
Lähde: OSG Viestintä Oy
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Ristomatti Hakola teki musertavan päivityksen
- Kova kohtalo odottaa? Venäjän Jelena Välbe sai karun viestin julkisesti
- Se oli siinä – Suomen ampumahiihtotähden tilanteessa muutos
- Oman rakkaan temppu sai hiihtotähti Ebba Anderssonin ”shokkiin”
- Lempi leiskuu: Seivästähti ja kiekkomies pitävät nyt yhtä
- Karuja totuuksia – suomalainen hiihtoässä avautui rehellisesti ongelmistaan
- Podcast: Aleksi Valavuori täräytti – lopettaisi viisi suosittua lajia koululiikunnassa kokonaan!
- Ella Junnila teki rajun ratkaisun – lausui selvän viestin ex-valmentajastaan
- IL:ssä vahvistettiin shokkitieto Robert Heleniuksesta
- Tylysti pihalle A-maajoukkueesta – hiihtotähden reaktio uutiseen oli jäätävä
- Suru-uutinen – legendaarinen suomalainen yleisurheilija on kuollut
- Lempi leiskuu: Seivästähti ja kiekkomies pitävät nyt yhtä
- IL:ssä vahvistettiin shokkitieto Robert Heleniuksesta
- Tylysti pihalle A-maajoukkueesta – hiihtotähden reaktio uutiseen oli jäätävä
- Kaisa Mäkäisen taidonnäyte loksautti leuat – fanit hieraisivat silmiään
- Elina Lampelan treenipäivitys kääntää katseita – ”Huh”
- Ella Junnila teki rajun ratkaisun – lausui selvän viestin ex-valmentajastaan
- Karuja totuuksia – suomalainen hiihtoässä avautui rehellisesti ongelmistaan
- Suomen hiihdosta uutispommi – Antti Tuiskun tiimi teki asioita selväksi
- Podcast: Aleksi Valavuori täräytti – lopettaisi viisi suosittua lajia koululiikunnassa kokonaan!