Johanna Peiponen murskasi Camilla Richardssonin reittiennätyksen Nastolassa

Rovaniemen Lapin Johanna Peiponen voitti lumisateen keskellä juostun maastojuoksun PM-katsastuksen reittiennätysajalla Pajulahti-hallin maastossa Nastolassa. Miesten kilpailun vei Nivalan Urheilijoiden Miika Tenhunen.
Vahvaan syyskuntoon päässyt Peiponen rikkoi naisten 6,5 kilometrin kilpailussa Camilla Richardssonin reittiennätyksen noin puolellatoista minuutilla.
– Syksyn harjoittelu on mennyt hyvin. Olen pystynyt harjoittelemaan samalla tavalla kuin ennen kautta 2016, Peiponen viittasi kauteen, jolla hän juoksi tukun ennätyksiään kuten 10 000 metriä 31.42,9.
Pajulahti Cross Country Carnival -tapahtuman yhteydessä järjestetyn PM-katsastuksen Peiponen voitti minuutin ja 46 sekunnin erolla ennen Karhulan Katajaisten Oona Kettusta.
– Juoksin oman, rennon juoksun. Seuraavaksi tähtään PM-maastoihin, mutta haluan juosta myös EM-maastoissa, jos tulen sinne valituksi, Peiponen sanoi.
PM-maastot juostaan Vierumäellä 10. marraskuuta ja EM-maastot joulukuussa Lissabonissa.
Kettunen: Hiihto ykkönen, juoksu kiinnostaa
Maastohiihtokauteen valmistautuva Kettunen sanoi, ettei paluu juoksun pariin ei ole poissuljettu, vaikka päätähtäin on talven hiihdoissa, joissa toiveena on päästä lähelle kansallista kärkitasoa.
– Kun katsoin kisakalenteria, en voinut vastustaa kiusausta tämän kisan suhteen. Olen innolla lähdössä Pohjoismaisiin maastoihin, Kettunen sanoi.
– Viime talvi meni sairastelukierteessä, mutta touko-kesäkuussa sain harjoituksiin tehoa. Myös sen jälkeen kaikki on mennyt hyvin.
Tenhunen kukisti Järvenpään
Miesten 10 kilometrin PM-katsastuskilpailussa nopein oli Nivalan Urheilijoiden Miika Tenhunen. Hän paransi viimevuotista aikaansa yhdeksällä sekunnilla. Mäkinen reitti taittui ajassa 31.15.
Tampereen Pyrinnön Jarkko Järvenpää oli toinen hävittyään voittajalle kaksi sekuntia.
– Jarkko lähti aika reippaasti, mutta tiesin sen etukäteen. Oma juoksu tuntui hyvältä, ja hyvän kirin sain aikaiseksi. Oma aikakin parani viime vuodesta, vaikka keli oli huonompi, Tenhunen sanoi.
Järvenpää oli tyytyväinen vauhtiinsa.
– Kesällä oli vaikeuksia, mutta nyt olen treenannut kuukauden paremmin. Oma aika meni nyt aika lähelle viime vuotista, mutta kirivaihdetta ei nyt ollut, Järvenpää kertaili.
Lähde: Urheiluliiton tiedote
Voita kaksi VIP-pakettia koripallon EM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kaksi VIP-pakettia koripallon EM-kisoihin 2025 Tampereelle!
-
- VIP-pakettiin sisältyy:
- otteluliput Suomen otteluun parhailta paikoilta
- korkeatasoinen ruokailu
- oma nimetty pöytä ennen ottelua, puoliajalla ja ottelun jälkeen
- majoitus Sokos Hotel Ilveksessä
- VIP-pakettiin sisältyy:
-
- Nathalie Blomqvist esitteli uuden kisa-asunsa – fanit ällistelivät näkemäänsä
- Tälle tulee nyt loppu – IS:lle ladattiin suora viesti Jasmi Joensuulle ja kumppaneille
- Täysin pihalle maajoukkueesta – Anne Kyllönen päivitteli tuntojaan
- Hiihtoliitto jakoi surullisen tiedon – ”Otamme osaa läheisten suruun”
- Krista Pärmäkoski pahoitteli toimintaansa
- Kalle Lassila sanoi suoraan Ylelle – tämä Suomen hiihtotähti ei kuulu maajoukkueeseen
- Hiihtotähdellä lähti lapasesta MM-kisojen jälkeen – viina virtasi
- Tapaus Kerttu Niskanen – nyt selvisi totuus
- Suomen juoksusensaatio lähti etelän lämpöön – ”Ensimmäinen bikinikuva julkaistu”
- Tuoreet kuvat Lindsey Vonnista käynnistivät sontamyrskyn naisen ulkonäöstä
- Kaisa Mäkäräiseltä ja Ville-kumppanilta ilouutisia faneille
- Sukset naulaan – Suomen maajoukkueurheilija teki rajun ratkaisun: ”En halua elää sellaista elämää”
- Hiihtotähti meni naimisiin – Jasmi Joensuu reagoi nopeasti
- Kalle Lassila sanoi suoraan Ylelle – tämä Suomen hiihtotähti ei kuulu maajoukkueeseen
- Tapaus Kerttu Niskanen – nyt selvisi totuus
- Dorothea Wiererin rantakunto kääntää katseita – ”48 tuntia aurinkoa”
- Wilma Murron leiristä vaiettiin Ylelle – sitten brutaali totuus paljastui tunteja myöhemmin
- Hiihtotähdellä lähti lapasesta MM-kisojen jälkeen – viina virtasi
- Hiihtoliitto jakoi surullisen tiedon – ”Otamme osaa läheisten suruun”
- Krista Pärmäkoski pahoitteli toimintaansa