Maria Huntingtonin valmentaja: ”Minä sanoin hänelle, että kausi oli tässä”

Maria Huntingtonin seitsenottelu päättyi Dohan MM-kisoissa rajuun virusperäiseen vatsavaivaan. Huntington tuli torstaina verryttelykentällä niin huonovointiseksi, ettei pystynyt aloittamaan ottelun toista kilpailupäivää. Hän oli kisan avauspäivän jälkeen 13:s.
– Maria meni kevyiden vetojen jälkeen vessaan ja istui sitten vessan käytävällä ja piteli vatsaansa kun menin katsomaan, kun häntä ei kuulunut, Huntingtonin valmentaja Matti Liimatainen kertaili.
– Päätös keskeyttää syntyi siinä. Minä sanoin hänelle, että kausi oli tässä, siiviliterveys on tärkeämpi asia kuin kilpailutulos.
Liimataisen mukaan Huntington totesi jo bussissa matkalle hotellista verryttelykentälle, että olo hieman erikoinen.
– Siinä vaiheessa Maria oli kuitenkin vielä liikkeellä sillä asenteella, että mennään kentälle ja kilpaillaan kovaa. Olo paheni nopeasti kentällä, kun Maria meni tekemään rentoja vetoja, Liimatainen kertaili.
Liimataisen mukaan Huntingtonilla ei enää pysynyt neste sisällä kovien vatsavaivojen takia.
– Kyse ei ollut mistään normaalista kilpailujännityksestä, Liimatainen sanoi ja kiitteli verryttelykentän lääkintähenkilöstöä ripeästä ja avuliaasta toiminnasta.
Huntington on tehnyt tällä kaudella seitsenottelussa 22-vuotiaiden SE:n 6339 pistettä ja oli hyvän avauspäivän jälkeen Dohassa yli 6000 pisteen vauhdissa.
– Tällainen ei ole mukava päätös valmentajalle, mutta urheilijalle se on vielä kovempi, mutta Marilla on ollut loistava kausi, Liimatainen sanoi.
Lähde: Urheiluliiton tiedote
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Kova kohtalo: Hiihtotähti sittenkin ulos maajoukkueesta
- Reetta Hurske lähti Suomesta – avautui nyt tekemästään muutoksesta
- Johan jysähti – maailmalla tehtiin huima keihäskaari
- Hiihtotähti Jonna Sundling vaihtoi treenivaatteet aivan toisenlaiseen lookiin – fanit ällistyivät näkemästään
- Suomalaisesta yleisurheilijasta kuoriutui ”kauhumorsian” – näin se tapahtui
- Merkki keski-iästä: Kaisa Mäkäräinen paljasti, mitä oikein tuli tehtyä
- Toni Niemisen elämässä tapahtuu taas – ”Aletaan tutustumaan toisiimme”
- Kunnon päätösbileet – Suomen hiihtotähdet villiintyivät
- IS: Suomalainen hiihtolegenda on kuollut – yhteen kysymykseen ei ole vielä vastausta
- Suomen yleisurheilulupaukselta mahtava paluu – kiekkoilijarakas mukana juhlissa
- Toni Niemisen elämässä tapahtuu taas – ”Aletaan tutustumaan toisiimme”
- Merkki keski-iästä: Kaisa Mäkäräinen paljasti, mitä oikein tuli tehtyä
- Suomen yleisurheilulupaukselta mahtava paluu – kiekkoilijarakas mukana juhlissa
- Maajoukkueesta kengitty Anne Kyllönen laittoi pystyyn melkoisen show’n
- Pihalle A-maajoukkueesta – suomalaisen hiihtotähden kohtalo pöyristyttää
- Suomalaisesta yleisurheilijasta kuoriutui ”kauhumorsian” – näin se tapahtui
- Hiihtotähti Jonna Sundling vaihtoi treenivaatteet aivan toisenlaiseen lookiin – fanit ällistyivät näkemästään
- Johan jysähti – maailmalla tehtiin huima keihäskaari
- Juha Mieto laukoi IL:lle harvinaisen selvää tekstiä Suomen hiihtotähdistä
- Se oli siinä: Antti Tuisku heitti hyvästit