SM-uinneissa murskattiin Suomen ennätyksiä – Matti Mattsson: ”Olen kauan odottanut tuota”

Tampereen uintikeskuksen allas oli jälleen huippuvauhdin näyttämönä perjantai-iltana, kun Laura Lahtinen ja Matti Mattsson sytyttivät yleisön kuumiin liekkeihin Suomen ennätyksillään.
Viime kesänä sensaatiomaisesti pitkän radan MM-välieriin uinut Lahtinen pisteli 200 metrin perhosessa Suomen ennätysajaksi 2.06,52. Emilia Pikkaraisen nimissä vuodesta 2011 ollut SE kohentui komeat 0,53 sekuntia.
– Tosin hyvin meni, ensimmäiselle vinstalle meni vähän liikaa energiaa, Lahtinen kommentoi.
Lahtinen ui samana iltana myös 50 metrin rintauinnin nuorten Suomen ennätyksen lukemin 30,64. Tähän asti kaikkia lyhyen radan rintauinnin nuorten Suomen ennätyksiä pitänyt Silja Känsäkoski menetti nyt ennätyksen Lahtiselle.
– Se oli parilla sadasosalla uusi enkka. Yritin vain palautua siihen hyvin 200 metrin perhosesta, ja huomenna on sitten kaikki lajit, Lahtinen kertoi.
Porin Uimaseuran Matti Mattsson huokui rentoutta SM-altaalla lämmitellessään kohti perjantai-illan 100 metrin rintauintifinaalia. Olympiakomitean torstainen valinta Tokion olympiauinteihin piti porilaisen suun messingillä ja se näkyi myös uimarin vauhdissa. Mattsson ryösti valmentajansa Eetu Karvosen SE-ajan tuloksella 58,09. Karvonen ehti pitää Suomen ennätystä viisi vuotta, mutta nyt Mattsson pisteli peräti 0,28 sekuntia kovempaa.
– Tosi hyvä fiilis jäi, olen kauan odottanut tuota SE-aikaa ja vihdoin se tuli. EM-kisoissa ja aamulla oli kankeaa, mutta nyt käännökset ja muut loksahti hyvin paikoilleen, Mattsson iloitsi.
– Huomenna 200 metriä, lähdetään siitäkin hakemaan hyvää aikaa, Mattsson jatkoi.
Vaasan Uimaseuran Nader Khalili loisti jälleen vammaisuintilajeissa. Khalili voitti kaikki perjantai-illan kolme mestaruuskilpailua, 100 metriä rintauintia, 200 metriä sekauintia ja 50 metriä selkäuintia. Kaikki voitot hän otti vammaisuinnin SE-ajoin.
Miesten 200 metrin sekauinnissa Swimming Jyväskylän Teemu Vuorela oli oivassa vireessä. Hän paransi vuoden takaista henkilökohtaista ennätystään sekunnilla lukemiin 1.56,39, mikä oli noin 3,5 sekuntia kovempaa kuin viime viikon EM-uinneissa Glasgow’ssa. Vuorela on jo pitkään ollut Suomen tilastoissa kakkonen Jani Sievisen jälkeen.
Lähde: Uimaliiton tiedote
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Hiihtolegenda passitettiin sairaalaan – karu väite naisen tilasta
- Suomen hiihtotähden tilanteessa yhtäkkiä merkittävä käänne – ”En oikein itsekään ymmärrä”
- Se on loma – Suvi Minkkinen julkaisi upean kuvan
- Tästä ei hiiskuttu – koko karu totuus Frida Karlssonista paljastui nyt
- Suomalaiset ampumahiihtäjät hempeilivät yhteiskuvissa
- Kuva ei jätä paljon epäselväksi: Iivo Niskasen elämässä iso muutos
- Suomen ampumahiihtotähden tilanteessa käänne – näin Kaisa Mäkäräinen reagoi
- Robert Helenius teki uuden aluevaltauksen – ällistyi ihmisten reaktioista
- Shokkiratkaisu: Hiihtotähti lähtee maajoukkueesta – suora viesti ”vihaajille”
- Ristomatti Hakola teki musertavan päivityksen
- Suru-uutinen – legendaarinen suomalainen yleisurheilija on kuollut
- Kuva ei jätä paljon epäselväksi: Iivo Niskasen elämässä iso muutos
- IL:ssä vahvistettiin shokkitieto Robert Heleniuksesta
- Lempi leiskuu: Seivästähti ja kiekkomies pitävät nyt yhtä
- Ristomatti Hakola teki musertavan päivityksen
- Kova kohtalo odottaa? Venäjän Jelena Välbe sai karun viestin julkisesti
- Tylysti pihalle A-maajoukkueesta – hiihtotähden reaktio uutiseen oli jäätävä
- Se oli siinä – Suomen ampumahiihtotähden tilanteessa muutos
- Kaisa Mäkäisen taidonnäyte loksautti leuat – fanit hieraisivat silmiään
- Elina Lampelan treenipäivitys kääntää katseita – ”Huh”