Kreikka saapuu Suomen vieraaksi Riihimäelle – ”Meidän on näytettävä olevamme parempi joukkue”
![t_yleiskuvakasipallo03](https://www.suomiurheilu.com/app/uploads/2014/10/t_yleiskuvakasipallo03.jpg)
Suomen miesten käsipallomaajoukkueen tie MM-karsinnoissa mutkistui melkoisesti torstaina Kreikan vieraana kärsittyyn 14 maalin tappioon. Edessä on kuitenkin jo sunnuntaina paikka kalavelkojen maksuun, kun Kreikka saapuu vieraaksi Riihimäen Cocks Areenalle.
Suomen päävalmentajan Ola Lindgrenin mukaan torstain ottelu jätti runsaasti toivomisen varaa ja parannuskohteet sunnuntaita ajatellen ovat tiedossa.
– Meidän puolustuspelaamisemme täytyy olla paljon intensiivisempää. Kreikka pääsi tulemaan liian helposti laidoilta keskelle ja tekemään niistä maaleja. Hyvän ja intensiivisen puolustuksen kautta saamme mahdollisuuden päästä myös nopeisiin hyökkäyksiin, Lindgren painottaa.
– Kotiyleisön edessä meidän on pystyttävä parempaan ja näytettävä olevamme parempi joukkue kuin mitä torstain pelin numerot antavat olettaa.
Suomen otteet MM-karsinnoissa ovat tähän saakka olleet melkoisen ailahtelevia ja myös tähän Lindgren toivoo muutosta. Peli kulkee vain ajoittain ja väliin on mahtunut heikompia jaksoja liikaa.
– Kahdessa ensimmäisessä ottelussa aloitimme pelin huonosti, mutta pystyimme parantamaan toisella. Ensimmäisessä Kreikka-pelissä oli positiivista, että aloitimme hyvin, muttemme pystyneet haastamaan toisella puoliajalla. Nyt tavoitteena on pelata ehjä ottelu, Lindgren sanoo.
Suomella on kolmesta pelatusta ottelusta koossa kaksi pistettä syksyn Kypros-voiton myötä. Jotta jatkomahdollisuudet pysyvät vielä olemassa, on Suomen käytännössä voitettava jäljellä olevat kolme otteluaan ja silloinkin jatkopaikka riippuu muiden otteluiden tuloksista.
Ottelu Riihimäellä alkaa sunnuntaina klo 16.00.
Lähde: Tiedote
Voita 1000€ lahjakortti ruokakauppaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin ruokakauppaan!
- Mari Eder riemastui kunnolla – mahtava tieto tavoitti naisen
- Krista Pärmäkosken matkakumppani villiintyi Italiassa – ”Hormoonit hyrrää”
- Dorothea Wierer koki ikävän kohtalon – ”Italiassa on paljon hulluja ihmisiä”
- Peli menetetty: Frida Karlsson pakotettu rajuun ratkaisuun
- Kipsi jalassa – Suomen hiihtoässältä musertava päivitys sairaalasta
- Ikävä uutinen: Yle menetti tämän lajin lähetysoikeudet – muistetaan yhtenä Tapio Suomisen bravuurina
- Paljastus: Janne Ahosella lähti lapasesta alkoholin kanssa – latasi rumat sanat suomalaislegendalle
- Sieltä se tuli – IS: Kerttu Niskanen sai rajun uutisen
- Kaisa Mäkäräinen sanoi nyt Ylellä selvät sanat Suvi Minkkisestä
- Kalle Palander teki uuden aluevaltauksen – palaute oli brutaali
- Eronnut Jasmi Joensuu löysi nopeasti lohtua tässä seurassa
- Sieltä se tuli – IS: Kerttu Niskanen sai rajun uutisen
- Peli menetetty: Frida Karlsson pakotettu rajuun ratkaisuun
- Lähde: Iivo Niskasen kuppi meni nurin – uhkasi oikeustoimilla tätä miestä
- Dorothea Wierer koki ikävän kohtalon – ”Italiassa on paljon hulluja ihmisiä”
- Kaisa Mäkäräisen entinen kilpakumppani ja hirvittävä tragedia – ”Miten voi jatkaa elämää?”
- Kipsi jalassa – Suomen hiihtoässältä musertava päivitys sairaalasta
- Paljastus: Janne Ahosella lähti lapasesta alkoholin kanssa – latasi rumat sanat suomalaislegendalle
- Kaisa Mäkäräinen sanoi nyt Ylellä selvät sanat Suvi Minkkisestä
- Mike Tysonin poika paljasti karun totuuden isästään