Katso tästä kohua aiheuttanut video: Tähtiurheilija ohjeisti miehiä somessa, miten naista voi lyödä koronaviruksen aikana – ”Ei tuollaista voi hyväksyä”

Nyrkkeilyn ylemmän keskisarjan WBO-liiton hallitseva mestari Billy Joe Saunders on menettänyt nyrkkeilylisenssinsä puheistaan sosiaalisessa mediassa
Brittinyrkkeilijä julkaisi sometilillään mauttoman videon, jossa hän hakkasi nyrkkeilysäkkiä samalla selostaen, kuinka miehet voivat selvitä kotikaranteenista, jos vaimo alkaa länkyttää. Saunders esitteli esimerkiksi, kuinka ”lyödä häntä leukaan”.
Videosta nousi välittömästi suuri kohu ja Saunders sai voimakasta kritiikkiä. Ottelijan promoottori Barry Hearn moitti suojattiaan kovin sanoin.
– Minua oksetti. Video oli niin idioottimainen ja turhauttava, koska tunnen Billyn hyvin. Hän on hyvä tyyppi ja hänellä on hyvä sydän, mutta ajoittain hän tekee todella typeriä asioita. Ei tuollaista voi hyväksyä, Hearn sanoi Guardianin mukaan.
Saunders pahoittelikin tekoaan Twitter-tilillään.
– En ikinä hyväksyisi perheväkivaltaa ja jos näkisin miehen koskevan naiseen, hakkaisin hänet itse palasiksi. Pyydän anteeksi, jos loukkasin ketään naista, Saunders kirjoitti.
Nyrkkeilijä kertoi myös tekevänsä 25 000 punnan suuruisen lahjoituksen perheväkivallan vastaiseen työhön.
#coronalockdownuk #StayAtHomeAndStaySafe
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Valmentaja avautui IS:lle – selvää tekstiä suhteestaan Suomen naishiihdon tähtiin
- Ylen urheilutoimittaja pöyristyi ”mummon” käytöksestä – ”Menetän uskoni ihmisiin”
- Nyt siitä voi puhua – Suvi Minkkinen teki merkittävän paljastuksen Ylelle
- Ikävistä ongelmista kärsinyt Krista Pärmäkoski päivitti nyt tilannettaan – teki yhden asian selväksi
- Sellainen ongelma – Jasmi Joensuulta jäätävä heitto kauden päätteeksi
- Suomalaiselle hiihtotähdelle selvisi brutaali totuus – ”Aikamoinen shokki”
- Kello tikittää – uutispommi Therese Johaugista viritteillä
- Lauri Vuorinen romahti kunnolla – MM-sankari myönsi karun totuuden
- Suomen hiihtonaiset bilettivät villisti SM-kisojen jälkeen – ”Nyt on syytä juhlaan”
- Saga Andersson käänsi katseita upeilla kuvillaan etelän lämmöstä
- Riitta-Liisa Roponen avautui erostaan – neljä sanaa paljastivat karun totuuden
- Saga Andersson käänsi katseita upeilla kuvillaan etelän lämmöstä
- Suomen ampumahiihtonaiselta selvää puhetta Kaisa Mäkäräisen toiminnasta Ylen asiantuntijana
- Ylen suora hiihtolähetys sai ikävän käänteen – ”Yksi suurista on poissa”
- Ei kai sentään – IL: Anne Kyllönen voi kokea kovan kohtalon
- Ylelle harvinaisen selvää tekstiä Antti Tuiskun toiminnasta
- Toni Nieminen teki paluun – huonostihan siinä kävi
- Välitön reaktio näihin puheisiin – Kerttu Niskasen mies lähetti jäätävän viestin Sami Jauhojärvelle
- Suomen hiihtonaiset bilettivät villisti SM-kisojen jälkeen – ”Nyt on syytä juhlaan”
- Hiihtonainen avasi nyt suunsa – rajuja väitteitä Johannes Kläbosta