Suomalaisilla ei ollut asiaa kympin sakkiin nuorten MM-hiihdoissa perinteisen matkoilla

Nuorten MM-kilpailut jatkuivat tänään Oberwiesenthalissa alle 20-vuotiaiden perinteisen hiihtotavan 5 ja 10 kilometrin kilpailuilla. Suomalaisittain parhaista sijoituksista vastasivat Jasmin Kähärä, joka oli 14:s ja Miska Poikkimäki, joka hiihti sijalle 23.
Oberwiesenthalin sääolosuhteet ovat vaihdelleet voimakkaasti päivien mittaan. Tänään kilpailut päästiin käymään selkeässä kelissä.
– Pari päivää jännättiin, että millainen keli tähän kisaan tulee. Oli selkeä keli ja suksi toimi hyvin. Suksi oli liukas ja pitoakin riittävästi, pohti Kähärä.
Kähärä aloitti naisten viiden kilometrin kilpailun vahvasti.
– Neljään kilometriin tuli tosi hyvin. Vähän yllätyinkin, että miten tuli niin hyviä väliäaikoja, kun kuitenkin pertsalla hiihdettiin. Viimeinen mäki oli liikaa, iski kyllä aivan järkyttävä happo ja siinä tuli sijoja alaspäin, kertasi Kähärä suoritustaan.
Suomalaisnaisista myös Hanna Ray hiihti 30 parhaan urheilijan joukkoon ja oli 26:s. Siiri Kaijansinkko oli 38:s ja Ida Haapala 40:s. Kilpailun voitti Norjan Helene Marie Fossesholm ennen Saksan Lisa Lohmannia ja Puolan Izabela Marciszia.
Miesten 10 kilometrin kilpailussa parhaaseen sijoitukseen yli Miska Poikkimäki, joka oli 23:s. Harmilliset kaatumiset sotkivat muuten ehjää kilpailusuoritusta.
– Kauden parasta distanssia, mutta ei riittänyt tuon parempaan. Kaaduin keskikierroksella pari kertaa. Iski aikamoisen adrenaliinihapon, meni keskikierros palautellessa siitä. Viimeinen kierros tuli taas hyvin. Selvästi taas parempaa, mitä on ollut tällä kaudella. Suunta on ylöspäin, kommentoi Poikkimäki.
Suomalaisista kilpailussa hiihtivät myös Eemil Helander (39:s), Alexander Ståhlberg (47:s) ja Niilo Moilanen (50:s). Kilpailun voitti Yhdysvaltain Gus Schumacher ennen Saksan Friedrich Mochia ja Italian Davide Grazia.
Lähde: Hiihtoliiton tiedote
Voita kaksi VIP-pakettia koripallon EM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kaksi VIP-pakettia koripallon EM-kisoihin 2025 Tampereelle!
-
- VIP-pakettiin sisältyy:
- otteluliput Suomen otteluun parhailta paikoilta
- korkeatasoinen ruokailu
- oma nimetty pöytä ennen ottelua, puoliajalla ja ottelun jälkeen
- majoitus Sokos Hotel Ilveksessä
- VIP-pakettiin sisältyy:
-
- Se meni täysin pieleen – Iivo Niskanen paljasti nyt todellisuuden
- Suomalainen ampumahiihtonainen heräsi – ikävä totuus selvisi nopeasti
- Suvi Minkkiseltä synkkää puhetta – ”Aivan kamala” tilanne
- IS: Ylen suosikkiselostajalle lähtöpassit – hämmästeli suoraan yhtä asiaa potkuissaan
- Suomalaisella yleisurheilutähdellä nöyryyttävä kokemus EM-kisoissa – ”Tunnen oloni todella tyhmäksi”
- Mitä Kerttu Niskaselle tapahtui? IS:lle kovaa vihjailua
- Ruotsin hiihtotähdestä Frida Karlssonista saatiin ikävä tieto
- Toni Niemisen temppu ällistyttää somessa – ”Huh huh”
- MM-kisoissa pettynyt Jasmi Joensuu sai melkoisen viestin koti-Suomessa
- Paljastus: Reetta Hurske murtui kyyneliin – tämä oli liikaa naiselle
- Suvi Minkkiseltä synkkää puhetta – ”Aivan kamala” tilanne
- Krista Pärmäkoski palasi kotiin – siellä odotti ikävä yllätys
- Suomalainen ampumahiihtonainen heräsi – ikävä totuus selvisi nopeasti
- Se meni täysin pieleen – Iivo Niskanen paljasti nyt todellisuuden
- Ruotsin hiihtotähdestä Frida Karlssonista saatiin ikävä tieto
- Mitä Kerttu Niskaselle tapahtui? IS:lle kovaa vihjailua
- IS: Ylen suosikkiselostajalle lähtöpassit – hämmästeli suoraan yhtä asiaa potkuissaan
- Suomalaisella yleisurheilutähdellä nöyryyttävä kokemus EM-kisoissa – ”Tunnen oloni todella tyhmäksi”
- Iivo Niskasesta iso uutinen, yksi on poissa
- Se oli siinä: Suomalainen hiihtoässä päätyi kovaan ratkaisuun