Turussa pohditaan, voidaanko SM-mitaleista kilpailla marras- ja joulukuussa – ”Nähtäväksi jää, missä maa ja maailma makaavat puolen vuoden kuluttua”

Turussa piti järjestää ilmakiväärin ja -pistoolin SM-kilpailut huhtikuun ensimmäisenä viikonloppuna, mutta ne jouduttiin perumaan koronavirusepidemian takia. Nyt kisajärjestäjät miettivät uutta ajankohtaa marras- ja joulukuuksi.
Ilmakiväärin ja -pistoolin SM-kilpailut piti järjestää Turussa Kupittaan urheiluhallissa 3.-5. huhtikuuta. Ne peruttiin 12. maaliskuuta koronavirusepidemian takia. Päätöksen tekivät Ampumaurheiluliitto ja SM-kilpailujen johto Turun Seudun Ampujista (TSA).
Turussa pohditaan nyt, pystytäänkö SM-kilpailut järjestämään marras- ja joulukuussa niin, että asento- ja makuukilpailut ammuttaisiin marraskuussa ja muut kivääri- ja pistoolikilpailut joulukuussa.
– SM-kilpailut ammuttaisiin siis kahdessa ”erässä”. Meillä ei ole mahdollisuuksia saada Kupittaan hallin yläkertaa käyttöömme, koska yleisurheilu on hallin prioriteettilaji numero yksi. Kun kaikki hallit on nyt suljettuina, on varmaa, että syksyllä halliin on ruuhkaa. Jos ammumme SM-kilpailut kahdessa eri ajankohdassa, pystymme ne järjestämään radallamme, sanoo SM-kilpailujen johtaja Jarmo Engblom TSA:sta.
– Tällä järjestelyllä suorituksia olisi noin 200 per päivä. Pystymme viemään kisat näin läpi, vaikka päivät ovatkin erittäin pitkiä.
Joulukuun SM-kilpailut järjestettäisiin TSA:n perinteisten Kupittaan kisojen ajankohtana 4.-6. joulukuuta.
– Kupittaan kisat ovat joka tapauksessa kolmipäiväiset, kuten viime vuonna. Lisäksi ne ovat olleet ensimmäiset näyttökisat kevään ilma-aseiden EM-kisoihin. Näin ollen ajankohta olisi hyvä, ja huippuampujillamme olisi tässä vaikeassa tilanteessa kiinnekohta syksyyn, Engblom mietti torstaina.
Engblom korostaa, että asiasta on vasta keskusteltu eikä päätöksiä ole vielä tehty. SM-kilpailut on kuitenkin myönnetty Turkuun täksi vuodeksi.
– Olemme yhteydessä liiton kilpailuvaliokuntaan, kun teemme ensin omat päätöksemme huhtikuussa. Nähtäväksi kuitenkin jää, missä maa ja maailma makaavat noin puolen vuoden kuluttua, Engblom viittaa koronavirusepidemiaan.
Lähde: Ampumaurheiluliiton tiedote
Voita loma Rodoksella – arvo 1000€!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ arvoisen loman Rodoksella!
- Tästä ei hiiskuttu – koko karu totuus Frida Karlssonista paljastui nyt
- Suomalaiset ampumahiihtäjät hempeilivät yhteiskuvissa
- Kuva ei jätä paljon epäselväksi: Iivo Niskasen elämässä iso muutos
- Suomen ampumahiihtotähden tilanteessa käänne – näin Kaisa Mäkäräinen reagoi
- Robert Helenius teki uuden aluevaltauksen – ällistyi ihmisten reaktioista
- Shokkiratkaisu: Hiihtotähti lähtee maajoukkueesta – suora viesti ”vihaajille”
- Ristomatti Hakola teki musertavan päivityksen
- Kova kohtalo odottaa? Venäjän Jelena Välbe sai karun viestin julkisesti
- Se oli siinä – Suomen ampumahiihtotähden tilanteessa muutos
- Oman rakkaan temppu sai hiihtotähti Ebba Anderssonin ”shokkiin”
- Kuva ei jätä paljon epäselväksi: Iivo Niskasen elämässä iso muutos
- Suru-uutinen – legendaarinen suomalainen yleisurheilija on kuollut
- IL:ssä vahvistettiin shokkitieto Robert Heleniuksesta
- Lempi leiskuu: Seivästähti ja kiekkomies pitävät nyt yhtä
- Ristomatti Hakola teki musertavan päivityksen
- Tylysti pihalle A-maajoukkueesta – hiihtotähden reaktio uutiseen oli jäätävä
- Kova kohtalo odottaa? Venäjän Jelena Välbe sai karun viestin julkisesti
- Se oli siinä – Suomen ampumahiihtotähden tilanteessa muutos
- Kaisa Mäkäisen taidonnäyte loksautti leuat – fanit hieraisivat silmiään
- Shokkiratkaisu: Hiihtotähti lähtee maajoukkueesta – suora viesti ”vihaajille”