Ruotsin hiihtopomo: ”Olen hämmästynyt” – mystinen miljardööri Ruotsista kansainvälisen hiihtoliiton johtoon?

Yksi aikakausi kansainvälisessä hiihtoliitossa päättyy vääjäämättä syksyllä, kun puheenjohtajan nuijaa peräti 22 vuotta heiluttanut Gian-Franco Kasper on ilmoittanut, ettei enää asetu ehdolla. 78-vuotiaan italialaisen seuraajaehdokkaaksi on noussut todellinen yllätysnimi Ruotsista.
Nimi Johan Eliasch ei sano urheilua seuraaville juuri mitään edes Ruotsissa. 58-vuotias Eliasch on sikäli yhteydessä urheiluun, että hän on toimitusjohtaja ja omistaja Headissa, joka tunnetaan ennen kaikkea alppihiihto- ja tennisvälinevalmistajana. Sen lisäksi hän on Ruotsin 14. rikkain mies, jonka omaisuus on vajaat kolme miljardia euroa.
Oman mielenkiintonsa tuo kuitenkin se, että jopa Ruotsin alppihiihtomaajoukkueessa Eliasch on käytännössä tuntematon. Ruotsin hiihtoliitossa ei olla juuri sen paremmin valveutuneita – mutta tiedetään toki, että Eliasch on ilmoittautunut ehdokkaaksi FIS:n johtoon.
– Mitä hänestä voi sanoa? Ruotsalainen, jolla on paksu tukku rahaa. Hän on liikemies, joka on onnistunut erittäin hyvin, mutta tuskinpa hänellä on Head-omistuksensa lisäksi kovin kummoista kytköstä urheiluun, Ruotsin hiihtoliiton johtaja Ola Strömberg sanoi Expressenille.
Strömberg sanoo suoraan olevansa todella ihmeissään Eliaschin ehdokkuudesta.
– Voi sanoa että olen hämmästynyt. Tämä on jotain ihan muuta kuin se liikemaailma, johon hän muuten kuuluu.
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- SE-nainen jakoi musertavan suru-uutisen – ”Mun oma enkeli, rankkaa on”
- Suu aukesi – shokkiväitteitä Norjan hiihtotähdistä ja dopingista
- Jessie Diggins koki kovan kohtalon – tämä on naisen tila nyt
- Apu: Jasmi Joensuu lausui selvät sanat Antti Tuiskun hiihtoprojektista
- Suomalaiset hiihtäjät lähtivät lemmenlomalle – hempeilivät yhteiskuvissa
- Vaikeuksissa oleva Ella Junnila avasi suunsa – teki asioita selväksi
- Nyt se eron hetki koitti: Hiihtotähdet lähtivät eri suuntiin
- IS:ssä paljastus suosikkitoimittaja Laura Arffmanin henkilökohtaisesta elämästä
- Hyvältä näyttää: Seivästähti Saga Anderssonilta riemastuttava päivitys
- Norjassakin alkaa mennä maku Therese Johaugin touhusta
- Suomalaiset hiihtäjät lähtivät lemmenlomalle – hempeilivät yhteiskuvissa
- Nyt se eron hetki koitti: Hiihtotähdet lähtivät eri suuntiin
- Suomalainen entinen hiihtolupaus koki kovan kohtalon – ”Minulle sattui työtapaturma”
- Suomalainen moukaritähti paljasti nyt koko karun totuuden
- Apu: Jasmi Joensuu lausui selvät sanat Antti Tuiskun hiihtoprojektista
- IS: Suomen hiihtoässä löi hanskat tiskiin – ”Mä vaan luovutin”
- IS:ssä paljastus suosikkitoimittaja Laura Arffmanin henkilökohtaisesta elämästä
- Norjassakin alkaa mennä maku Therese Johaugin touhusta
- Lempi leiskuu: Hiihdon maailmantähti näyttävissä rantakuvissa
- Hyvältä näyttää: Seivästähti Saga Anderssonilta riemastuttava päivitys