Olympialaisten siirtäminen oli kova pala suomalaiselle keihäänheittäjälle: Myös toinen ilmoitus satutti – ”Silmistäni katosi kaikki tuike”

Lahden Ahkeran keihäänheittäjä Jenni Kankaan aikeena on palata kesällä yli 60 metrin kaariin parin takkuisemman kauden jälkeen.
– Nyt odotellaan, että kroppa sulaa treenien jäljiltä letkeämmäksi ja pääsen heittämään rennosti, sanoo Kangas, joka avaa kilpailukautensa Lahden Ahkeran Uusi Alku -kilpailussa 7. kesäkuuta.
Kangas on kuluneella harjoituskaudella ottanut itse ohjat harjoittelun suunnittelussa. Ei kuitenkaan yksin. Valmentaja-isä Hannu Kankaan neuvot ja ohjeet ovat edelleen hyötykäytössä.
– Tämä on kääntynyt siihen suuntaan, että vastaan aika lailla itse harjoitusten ohjelmoinnista. Käyn suunnitelmat kuitenkin isän kanssa läpi aina ennen kuin harjoitusjakso vaihtuu, Kangas sanoo.
– Syksyllä ja talvella olen pyytänyt apua myös Petteri Piiroselta. Nyt keväällä olen keskustellut taas enemmän isän kanssa.
Kevään harjoittelun Kangas joutui rytmittämään uudelleen, kun Tokion olympiakisat siirtyivät vuodella, ja Pariisin EM-kilpailut peruttiin. Ensiksi tosin piti käsitellä karvas pettymys.
– Siinä vaiheessa, kun Tokion kisat siirrettiin, silmistä katosi kaikki tuike. Pariisin kisojen peruminen ei sitten tuntunut enää miltään. Sitä osasin jo odottaa, Kangas muistelee.
– Toiseksi kovin paikka oli ilmoitus, ettei olympiarajoja voi tällä kaudella rikkoa. Olin ajatellut kääntää olympiakisojen siirron voitoksi sillä, että rikon sen rajan nyt kesällä.
Lähde: SUL:n tiedote
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Kalle Lassila sanoi suoraan Ylelle – tämä Suomen hiihtotähti ei kuulu maajoukkueeseen
- Hiihtotähdellä lähti lapasesta MM-kisojen jälkeen – viina virtasi
- Tapaus Kerttu Niskanen – nyt selvisi totuus
- Suomen juoksusensaatio lähti etelän lämpöön – ”Ensimmäinen bikinikuva julkaistu”
- Tuoreet kuvat Lindsey Vonnista käynnistivät sontamyrskyn naisen ulkonäöstä
- Hiihtotähti meni naimisiin – Jasmi Joensuu reagoi nopeasti
- Kaisa Mäkäräiseltä ja Ville-kumppanilta ilouutisia faneille
- Annimari Korte teki täysin uuden aluevaltauksen – näin siinä sitten kävi
- Wilma Murron leiristä vaiettiin Ylelle – sitten brutaali totuus paljastui tunteja myöhemmin
- Suomalainen yleisurheilutähti kohtasi suuren surun – ”Kunnes taas tavataan”
- Kaisa Mäkäräiseltä ja Ville-kumppanilta ilouutisia faneille
- Sukset naulaan – Suomen maajoukkueurheilija teki rajun ratkaisun: ”En halua elää sellaista elämää”
- Hiihtotähti meni naimisiin – Jasmi Joensuu reagoi nopeasti
- Dorothea Wiererin rantakunto kääntää katseita – ”48 tuntia aurinkoa”
- Wilma Murron leiristä vaiettiin Ylelle – sitten brutaali totuus paljastui tunteja myöhemmin
- Tuoreet kuvat Lindsey Vonnista käynnistivät sontamyrskyn naisen ulkonäöstä
- Suomalainen yleisurheilutähti kohtasi suuren surun – ”Kunnes taas tavataan”
- Eiköhän se ollut siinä – Suomen ampumahiihtotähti veti johtopäätöksensä
- Hiihtotähti ei halua maajoukkueeseen – syyt siihen ovat selvät
- Annimari Korte teki täysin uuden aluevaltauksen – näin siinä sitten kävi