Ohhoh! – Maajoukkueen ykköspelaaja palaa Serie A:sta takaisin Suomeen

Suomen tunnetuimpiin futsalpelaajiin kuuluva Jukka Kytölä, 31, palaa jyväskyläläiseen Kampuksen Dynamoon. Kytölä on solminut KaDyn kanssa kolmen vuoden sopimuksen, joka sisältää option lähteä ensimmäisen kauden jälkeen ulkomaille.
Jukka Kytölä on valittu Urheilutoimittajien liiton arvostetussa äänestyksessä jo kolmesti peräkkäin vuoden futsalpelaajaksi, ja hän on ollut viemässä suomalaista futsalia myös maailmankartalle. Kytölä edusti viime kaudella Italian Serie A -seura KAOS Mantovaa ja on Suomen nousukiidossa kohti MM-kisatavoitetta etenevän maajoukkueen avainpelaajia.
Kytölä oli ennen viimeisintä Italiaan lähtöään nostelemassa mestaruuspokaalia Dynamon ensimmäisenä mestaruusvuonna vuonna 2018, joten hän palaa Vasko Vujovićin tuttuun valmennukseen. Dynamo haluaa tarjota Kytölälle paluun Jyväskylään kolmivuotisella sopimuksella, mutta tarjoaa ylpeänä kansainvälisen tason pelaajalleen sopimukseen myös mahdollisuuden palata takaisin eurokentille ensi kauden jälkeen.
– On ollut hienoa seurata kahden kauden ajan Italiasta käsin KaDyn kehittymistä kentällä ja erityisesti seuraorganisaationa. Olen itse ollut KaDyn toiminnassa jollain tavalla mukana joka vuosi keväästä 2005 lähtien, joten paluu tänne ammattimaiseen ympäristöön on hyvin luonnollinen. KaDy ja Jyväskylä ovat Suomen-kotini, miettii Kytölä kotiin paluusta.
Lähde: Kampuksen Dynamon tiedote
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Nathalie Blomqvist esitteli uuden kisa-asunsa – fanit ällistelivät näkemäänsä
- Tälle tulee nyt loppu – IS:lle ladattiin suora viesti Jasmi Joensuulle ja kumppaneille
- Täysin pihalle maajoukkueesta – Anne Kyllönen päivitteli tuntojaan
- Hiihtoliitto jakoi surullisen tiedon – ”Otamme osaa läheisten suruun”
- Krista Pärmäkoski pahoitteli toimintaansa
- Kalle Lassila sanoi suoraan Ylelle – tämä Suomen hiihtotähti ei kuulu maajoukkueeseen
- Hiihtotähdellä lähti lapasesta MM-kisojen jälkeen – viina virtasi
- Tapaus Kerttu Niskanen – nyt selvisi totuus
- Suomen juoksusensaatio lähti etelän lämpöön – ”Ensimmäinen bikinikuva julkaistu”
- Tuoreet kuvat Lindsey Vonnista käynnistivät sontamyrskyn naisen ulkonäöstä
- Kaisa Mäkäräiseltä ja Ville-kumppanilta ilouutisia faneille
- Sukset naulaan – Suomen maajoukkueurheilija teki rajun ratkaisun: ”En halua elää sellaista elämää”
- Hiihtotähti meni naimisiin – Jasmi Joensuu reagoi nopeasti
- Kalle Lassila sanoi suoraan Ylelle – tämä Suomen hiihtotähti ei kuulu maajoukkueeseen
- Tapaus Kerttu Niskanen – nyt selvisi totuus
- Dorothea Wiererin rantakunto kääntää katseita – ”48 tuntia aurinkoa”
- Wilma Murron leiristä vaiettiin Ylelle – sitten brutaali totuus paljastui tunteja myöhemmin
- Hiihtotähdellä lähti lapasesta MM-kisojen jälkeen – viina virtasi
- Krista Pärmäkoski pahoitteli toimintaansa
- Suomen juoksusensaatio lähti etelän lämpöön – ”Ensimmäinen bikinikuva julkaistu”