Ennätykset paukkuivat! Helsinki City Run on juostu – ”Hän veti varmaan 90 prosenttia matkasta”

Aki Nummela voitti lauantaisen Helsinki City Run -puolimaratonin ajalla 1.09.51. Nummela juoksi lähes koko matkan yhdessä toiseksi sijoittuneen Jussi Utriaisen kanssa. Utriainen hävisi voiton 21 sekunnilla ajalla 1.10.11.
– Aki veti varmaan 90 prosenttia matkasta, Utriainen kuvaili tuulisessa säässä käytyä kilpailua.
Helsingin Kisa-Veikkoja edustava Nummela, 35, on kilpaillut kesän mittaan eri matkoilla poislukien puolimaraton ja maraton.
– Tämä oli minulle ensimmäinen yli 10 kilometrin mittainen kilpailu sitten viime vuoden joulukuun, Nummela sanoi.
Kauden ensimmäisen maratoninsa Nummela juoksee lauantaina Vantaan maratonilla, jossa jaetaan matkan SM-mitalit.
– Tämä oli hyvä valmistava harjoitus, Nummela sanoi.
Lahden Ahkeraa edustava Utriainen, 41, on tuttu näky Helsinki City Run -juoksussa. Entinen huippujuoksija on kuuden viime vuoden aikana ollut kuudesti kolmen parhaan joukossa.
– Yllättävään hyvään kuntoon pääsin. Ajattelin, että olen tyytyväinen jos jään yhdeksän minuuttia ennätyksestäni, mutta nyt jäin noin 7½ minuuttia, Utriainen sanoi.
Jorvin sairaalassa päivystävänä lääkärinä toimiva Utriainen pitää yllä kuntoaan juoksemalla tai pyöräilemällä työmatkat. Helsinki City Run -puolimaratonia varten hän kaivoi kilpailuterää esiin muutamalla kovemmalla harjoituksella.
– Tein viisi kovempaa harjoitusta. Niistä ensimmäinen oli tosi huono ja viimeinen tosi hyvä, Utriainen totesi.
Kolmanneksi kilpailussa juoksi Gamlakarleby IF:n Jan Kaas, 40 ennätyksellään 1.10.21 ja neljänneksi 21-vuotias Loviisan Torin Kevin Lindholm ennätyksellään 1.10.34.
Lindholmin aika on paras 21-vuotiaan suomalaisen juoksema puolimaratonin tulos viiteen vuoteen. Viimeksi samaan aikaan on samanikäisenä pystynyt vuonna 2015 Eero Saleva.
Lähde: Urheiluliitto
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Maajoukkueesta kengitty Anne Kyllönen laittoi pystyyn melkoisen show’n
- Raju romahdus – sitten paljastui koko ikävä totuus Ella Junnilasta
- Maailman vahvimmalta mieheltä silmitöntä väkivaltaa – vanha mies sai ruman selkäsaunan
- Eroava Riitta-Liisa Roponen paljasti nyt mitä seuraavaksi tapahtuu
- Se oli siinä? – Yle: Tämä on totuus Wilma Murron tapauksesta
- Timmissä tikissä – entisen hiihtolupauksen Anita Korvan salipäivitys kääntää katseita
- Ampumahiihtomies myönsi nyt intiimin suhteensa tähän naiseen
- Sieltä se tuli – SE-nainen laittoi ennätyksensä uusiksi
- Suomen hiihtoässä koki karun kohtalon – tämä on naisen tilanne nyt
- Siitä se sitten alkaa: Ristomatti Hakola teki uuden aluevaltauksen
- Hiihtoliitto jakoi surullisen tiedon – ”Otamme osaa läheisten suruun”
- Eroava Riitta-Liisa Roponen paljasti nyt mitä seuraavaksi tapahtuu
- Se oli siinä? – Yle: Tämä on totuus Wilma Murron tapauksesta
- Kalle Lassila sanoi suoraan Ylelle – tämä Suomen hiihtotähti ei kuulu maajoukkueeseen
- Hiihtotähdellä lähti lapasesta MM-kisojen jälkeen – viina virtasi
- Nathalie Blomqvist esitteli uuden kisa-asunsa – fanit ällistelivät näkemäänsä
- Ampumahiihtomies myönsi nyt intiimin suhteensa tähän naiseen
- Timmissä tikissä – entisen hiihtolupauksen Anita Korvan salipäivitys kääntää katseita
- Sieltä se tuli – SE-nainen laittoi ennätyksensä uusiksi
- Siitä se sitten alkaa: Ristomatti Hakola teki uuden aluevaltauksen