Fera sai uuden pelinjohtajan ja valmennuspäällikön – ”Olemme tottuneet menestymään”

Siilinjärven Pesiksen naisjoukkueen peräkkäisinä vuosina suomensarjasta Ykköspesiksen kautta tämän kauden Superpesikseen luotsannut Erno Tuomainen siirtyy Feran superpesisjoukkueen pelinjohtajaksi Raumalle 2+1-vuotisella sopimuksella. Tuomainen aloittaa myös seuran valmennuspäällikkönä 1.1.2021 alkaen.
Fera halusi superpesisjoukkueelleen päätoimisen pelinjohtajan, jolla on mahdollisuus osallistua pelaajien päivittäiseen arkeen. Siilinjärveläislähtöinen Tuomainen näkee pelaajien yksilöllisen valmentamisen ja kehittämisen tärkeänä osana joukkueen menestystä.
– Kun jokaista pelaajaa kehittää omassa roolissaan, on sen pakko näkyä myös joukkueen kehityksenä, Tuomainen huomauttaa Feran nettisivuilla.
Fera tunnetaan laadukkaasta juniorityöstään ja juniorisarjojen menestyksestä. Naisten Superpesiksessä tuloksena on kuitenkin 20 kauden ajalta vain yksi SM-pronssimitali (2015).
Uuden strategiansa mukaisesti Fera haluaa tulevaisuudessa vakiinnuttaa paikkansa Superpesiksen mitalipeleissä.
– Feran juniorijoukkueet ovat tottuneet viime vuosina menestymään, ja junioriputkesta onkin tulossa lupaavia pelaajia. Feran uusi strategia pyrkii valmennuspäällikön johdolla tuottamaan näistä junioreista tulevaisuuden superpesispelaajia sekä kehittämään jo valmiista superpesistason pelaajista sarjan tähtipelaajia, sanoo Feran pelaajahankinnoista ensimmäistä kauttaan vastaava Seppo Lindroos.
Fera on tiedottanut kuudesta pelaajasopimuksesta ensi kaudelle. Mukana ovat B-tyttöjen Suomen mestarit Fanny Lahtinen ja Julia Ruoho porilaisesta Pesäkarhuista 2018 sekä seuran omat kasvatit Jasmin Andreasen ja Aino Tanhua Ferasta 2019.
Feran sopimustilanne 3.10.2020
Jasmin Andreasen 2021 (2022)
Jenna Kallio 2021 (2022)
Fanny Lahtinen 2021 (2022)
Jannika Lillunen 2021 (2022)
Julia Ruoho 2022 (2024)
Aino Tanhua 2021 (2022)
Erno Tuomainen, pelinjohtaja 2022 (2023)
Lähde: Pesäpalloliitto
Voita kaksi kisapakettia jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kaksi kisapakettia jääkiekon MM-kisoihin Tukholmaan!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peleihin Suomi-Ranska (11.5.) ja Suomi-Ruotsi (12.5.)
- suorat lennot Helsinki-Tukholma-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- Se meni täysin pieleen – Iivo Niskanen paljasti nyt todellisuuden
- Suomalainen ampumahiihtonainen heräsi – ikävä totuus selvisi nopeasti
- Suvi Minkkiseltä synkkää puhetta – ”Aivan kamala” tilanne
- IS: Ylen suosikkiselostajalle lähtöpassit – hämmästeli suoraan yhtä asiaa potkuissaan
- Suomalaisella yleisurheilutähdellä nöyryyttävä kokemus EM-kisoissa – ”Tunnen oloni todella tyhmäksi”
- Mitä Kerttu Niskaselle tapahtui? IS:lle kovaa vihjailua
- Ruotsin hiihtotähdestä Frida Karlssonista saatiin ikävä tieto
- Toni Niemisen temppu ällistyttää somessa – ”Huh huh”
- MM-kisoissa pettynyt Jasmi Joensuu sai melkoisen viestin koti-Suomessa
- Paljastus: Reetta Hurske murtui kyyneliin – tämä oli liikaa naiselle
- Krista Pärmäkoski palasi kotiin – siellä odotti ikävä yllätys
- Suomalainen ampumahiihtonainen heräsi – ikävä totuus selvisi nopeasti
- Suvi Minkkiseltä synkkää puhetta – ”Aivan kamala” tilanne
- Se meni täysin pieleen – Iivo Niskanen paljasti nyt todellisuuden
- Ruotsin hiihtotähdestä Frida Karlssonista saatiin ikävä tieto
- Mitä Kerttu Niskaselle tapahtui? IS:lle kovaa vihjailua
- IS: Ylen suosikkiselostajalle lähtöpassit – hämmästeli suoraan yhtä asiaa potkuissaan
- Suomalaisella yleisurheilutähdellä nöyryyttävä kokemus EM-kisoissa – ”Tunnen oloni todella tyhmäksi”
- Iivo Niskasesta iso uutinen, yksi on poissa
- Hehkutukselle stoppi: Hiihtomaailmasta raju väite Johannes Kläbosta