Aivan uskomatonta jälkeä! Suomalaisseuran posketon dominointi jatkuu

Numerot puhuvat karua kieltään. Savo Volley kulkee Mestaruusliigassa kuin jyrä. Sunnuntaina tuon jyrän alle jäi Hurrikaani Loimaa, joka kaatui Siilinjärvellä puhtaasti 3-0 (25-19, 25-20, 25-13). Onko Savo Volley yhtä kova mitä numerot väittävät?
– No ainakin tänään oli, numerot kertovat kaiken, tunnusti Hurrikaanin päävalmentaja Jussi Heino.
– Jos jotain valopilkkuja meiltä etsii, niin toisen erän lopussa saimme hieman pelistä kiinni. Mutta kaikki kunnia Savolle, tänään he olivat erinomaisia.
Savo Volleyn päävalmentaja Timo Tolvanen – synttärisankari – ei aivan yhtä suoraan myöntänyt joukkueensa erinomaisuutta.
– Emme ole ehkä noin hyviä, pitää osata katsoa tulosten taakse. Meillä oli hyvä treeniviikko, ja olemme pystyneet kierrättämään pelaajia. Tänään esimerkiksi Malachi Murch pelasi erittäin hyvän hyökkäyspelin. Pelaajamme ottavat vuorotellen muita reppuselkään, jos sitä tarvitaan, pohti Tolvanen.
Tolvanen heitti aloitukseen liki totaalisesti erilaisen kokoonpanon mitä edellisen päivän Loimu-pelissä oli kentällä. Yleispelaajina olivat Antti Siltala ja Malachi Murch, hakkurina Lelu Ojansivu, keskipelaajina Severi Savonsalmi ja Tommi Siirilä (jonka Loimu-pelissä hieman nuljahtanut nilkka oli siis täysin pelikunnossa) ja passarina Fedor Ivanov. Libero oli tutusti Niklas Breilin.
Kokoonpano toimi hyvin, ja Tolvasen ei tarvinnut tehdä pelin aikana ensimmäistäkään vaihtoa normaaleja liberovaihtoja lukuun ottamatta.
Breilin oli ottelun hahmo, sillä loistavan vastaanoton lisäksi hän haki uskomattomia puolustuspalloja takaisin peliin.
– Pääsimme hyvin Hurrikaanin peliin mukaan, ja onnistuimme hyydyttämään heidän hakkurinsa, sanoi Breilin.
Tilastot tukevat liberon sanomaa, sillä sekä Samuli Kaislasalo ja toisessa erässä hänet korvannut Tino Vuori jäivät tehosaldoissa miinukselle ja hyökkäystehoissa kolmenkymmenen prosentin tietämille.
Hurrikaanin tehoista vastasi lähinnä yleispelaaja Niklas Seppänen (14/+8), kun hakkurit olivat pimennossa.
Kotijoukkueen yleispelaajista jo mainittu Murch oli tehokkain (12/+7), mutta Antti Siltala urakoi vastaanottopuolella ja nosti aloitukset passarille upeasti 80 prosentin tarkkuudella.
Savo Volleyllä alkoi reilun viikon mittainen huili- ja treeniaika, sillä seuraava ottelu on vasta reilun viikon kuluttua tiistaina Kokkolassa, missä se kohtaa kovassa syyskunnossa olevan Tiikerit.
Lähde: Savo Volleyn tiedote
Voita kaksi VIP-pakettia koripallon EM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kaksi VIP-pakettia koripallon EM-kisoihin 2025 Tampereelle!
-
- VIP-pakettiin sisältyy:
- otteluliput Suomen otteluun parhailta paikoilta
- korkeatasoinen ruokailu
- oma nimetty pöytä ennen ottelua, puoliajalla ja ottelun jälkeen
- majoitus Sokos Hotel Ilveksessä
- VIP-pakettiin sisältyy:
-
- Suomen juoksusensaatio lähti etelän lämpöön – ”Ensimmäinen bikinikuva julkaistu”
- Tuoreet kuvat Lindsey Vonnista käynnistivät sontamyrskyn naisen ulkonäöstä
- Hiihtotähti meni naimisiin – Jasmi Joensuu reagoi nopeasti
- Kaisa Mäkäräiseltä ja Ville-kumppanilta ilouutisia faneille
- Annimari Korte teki täysin uuden aluevaltauksen – näin siinä sitten kävi
- Wilma Murron leiristä vaiettiin Ylelle – sitten brutaali totuus paljastui tunteja myöhemmin
- Suomalainen yleisurheilutähti kohtasi suuren surun – ”Kunnes taas tavataan”
- Hiihtotähti ei halua maajoukkueeseen – syyt siihen ovat selvät
- Dorothea Wiererin rantakunto kääntää katseita – ”48 tuntia aurinkoa”
- Korkki aukesi – Suvi Minkkinen innostui kauden päätyttyä
- Sukset naulaan – Suomen maajoukkueurheilija teki rajun ratkaisun: ”En halua elää sellaista elämää”
- Eiköhän se ollut siinä – Suomen ampumahiihtotähti veti johtopäätöksensä
- Kaisa Mäkäräiseltä ja Ville-kumppanilta ilouutisia faneille
- Dorothea Wiererin rantakunto kääntää katseita – ”48 tuntia aurinkoa”
- Eronnut Riitta-Liisa Roponen teki tilannepäivityksen
- IS:lle ikävää vihjailua Wilma Murrosta
- Edessä kunnon teurastus? Robert Heleniuksen brutalisoinut mies palaa kehiin
- Ronnie O’Sullivanin poikkeuksellinen temppu puhuttaa MM-kisoissa
- Wilma Murron leiristä vaiettiin Ylelle – sitten brutaali totuus paljastui tunteja myöhemmin
- Suomalainen yleisurheilutähti kohtasi suuren surun – ”Kunnes taas tavataan”