Suomalaisissa yleisurheilukilpailuissa jaossa yli 100 000 euroa! – ”Palataan normaaliin käytäntöön”

Suomen Urheiluliiton (SUL) seurakilpailuissa on tänä vuonna jaossa palkintorahaa yli 100 000 euroa. Palkintoeuroja on tarjolla seuroille, jotka menestyvät Kalevan Malja- kilpailussa, Seuraliigassa ja nuorisotoimintakilpailussa.
– Seurakilpailuissa palataan nyt normaaliin käytäntöön. Koronan tuomien rajoitusten takia viime vuonna nuorisotoimintakilpailua ei ollut ja Seuraliigassa jaettiin palkintorahaa puolet normaalista, sanoo SUL:n toimitusjohtaja Harri Aalto.
Seurakilpailuista perinteikkäin on Kalevan Malja, jonka voittaa kalenterivuosittain ulkoratojen SM-kilpailuissa eniten SM-pisteitä kerännyt seura. Voitto tuo seuralle 5 000 euroa.
Tämän vuoden Kalevan Malja -kilpailu alkoi jo viime syksynä Vantaan SM-maratonista ja päättyy syksyllä Oulussa käytäviin SM-viesteihin.
Superliigan voittajalle 15 000 euroa
Seuraliigassa palkitaan Superliigassa kymmenen parasta seuraa sekä Ykkös-, Kakkos- ja Kolmosliigojen voittajaseurat. Superliigassa voittaja saa 15 000 euroa, toiseksi ja kolmanneksi sijoittuneet 13 000 ja 11 000 euroa.
Superliigassa sijoille 4.-10 yltäneiden palkinnot ovat: 9000, 8000, 7000, 6000, 5000, 4500 ja 4 000 euroa. Ykkös-, Kakkos- ja Kolmosliigan voittajien palkinnot ovat 3000, 2500 ja 2000 euroa.
Seuraliigan pisteet koostuvat useista eri lähteistä, kuten kuluvan kauden ulkoratojen SM-kilpailuista, seuran 14-vuotiaiden ja sitä vanhempien yleisurheilulisenssien määrästä sekä seuran 14-vuotiaiden ja sitä vanhempien tulospisteiden määrästä.
Nuorisotoimintakilpailu palkitsee seuran kehitystä
Nuorisotoimintakilpailussa palkintorahaa on jaossa yhteensä 20 000 euroa. Kilpailussa palkitaan Superliigan viisi parasta seuraa, Ykkösliigassa seitsemän parasta ja Kakkos- ja Kolmoisliigoissa kahdeksan parasta seuraa.
Nuorisotoimintakilpailussa huomioidaan kauden aikana hankitut yleisurheilulisenssit sekä osanottopisteet seuraavista piirien kilpailutapahtumista: huipentumat, maastot, moniottelut, viestit ja kilpakävelyt.
– Seurat, jotka lukevat säännöt tarkkaan ja hakevat maksimaalista menestystä Seuraliigasta ja nuorisotoimintakilpailussa, jotka huomioivat myös lisenssejä, huomaavat edistävänsä vahvasti seuransa kehitystä, Aalto muistuttaa.
Lähde: Urheiluliitto
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5 000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Hiihtotähtien bileet lapasesta – tämä nainen ja mies villiintyivät
- Riitta-Liisa Roponen viihtyi hiihtopiireistä tutun miehen seurassa Helsingissä
- Yllätyskäänne – paljastus kulisseista: Ella Junnila sai hämmentävältä kuulostavan viestin
- Reetta Hurske sai tarpeekseen – avautui tästä ihmisten ikävästä toiminnasta
- Elämä muuttui – Maria Huntington astui esiin ja myönsi karun totuuden
- Rumia väitteitä Sami Jauhojärvestä – suomalainen urheiluvaikuttaja antoi palaa
- Ikävä tieto Iivo Niskasesta julki – manageri reagoi nopeasti
- Uholle katetta – suomalainen juoksija täräytti hirmuajan
- Vaatetta pois – naishiihtäjät hieman erilaisissa harjoituksissa
- Se oli siinä: SE-mies hyväksyi karun totuuden – taustalla shokkiratkaisu
- On se kova: Silja Kosonen murskasi jälleen ennätyksensä
- Nyt se on selvää: Uutispommi Therese Johaugista tippuu
- Loistavaa: Suvi Minkkisestä saatiin odotettu uutinen
- Valitettava totuus Reetta Hurskeesta paljastui
- Loistavaa – SE-mies juoksi heti hirmuajan
- Vaatetta pois – naishiihtäjät hieman erilaisissa harjoituksissa
- Rumia väitteitä Sami Jauhojärvestä – suomalainen urheiluvaikuttaja antoi palaa
- Sami Jauhojärvi sai hirvittävän herätyksen yöllä – näin miehen kävi
- Elämä muuttui – Maria Huntington astui esiin ja myönsi karun totuuden
- Tapaus Frida Karlsson – nyt saatiin yllättävä käänne