Suomalaismörssäri oli niin kovassa vedossa viime kesänä, ettei harjoittelua ole muutettu – ”Kuulatulos on parantunu puolella metrillä”

Viime kesä ei jättänyt moukarinheittäjä Aaron Kankaalle ja hänen valmennustiimilleen Jarmo Kankaalle ja tekniikkavalmentaja Jarmo Pöyrylle paljon toivomisen varaa. Harjoituskauteen ei siten ollut tarvetta tehdä isoja muutoksia.
– Harjoituskausi on mennyt samantyyppisesti kuin viime vuosi, mutta jokaisella kaudella oppii aina uutta siitä, mihin panostaa ja mitä voi jättää pikkuhiljaa pois. Kun huomaa, mitkä asiat omassa harjoitusohjelmassa kehittävät, niitä viedään eteenpäin, Kangas sanoo.
Kuluvalla harjoituskaudella Kangas panosti edellisvuoden tapaan räjähtävyyden parantamiseen.
– Koen, että minulla on voima-arvot sillä tasolla, että niihin ei tarvitse panostaa niin paljon. Eli niiden edelleen kehittämisestä ei saisi yhtä paljon hyötyä, kuin pyrittäessä kehittämään räjähtäviä ominaisuuksia, Kangas sanoo.
Terävyyttä on löytynyt samalla, kun perusvoimat on pidetty kovalla tasolla. Ykkösmaksimia Kangas ei tee, mutta rinnallevedoissa ilman rinnalle kääntöä 109-kiloinen heittäjä nostaa 2-3 toistoa 185 kilolla ja etukyykystä nousee kolmesti 220 kiloa.
– Kuulanheiton testeissä pään yli taakse -heitto on parantunut puolella metrillä ja hypytkin ovat menneet eteenpäin, vaikka niissä kehitys ei ole ollut yhtä rajua kuin kuulanheitossa, Kangas kuvaa räjähtävyyden kehitystä.
Lähde: Urheiluliitto
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Hiihtoliitto jakoi surullisen tiedon – ”Otamme osaa läheisten suruun”
- Krista Pärmäkoski pahoitteli toimintaansa
- Kalle Lassila sanoi suoraan Ylelle – tämä Suomen hiihtotähti ei kuulu maajoukkueeseen
- Hiihtotähdellä lähti lapasesta MM-kisojen jälkeen – viina virtasi
- Tapaus Kerttu Niskanen – nyt selvisi totuus
- Suomen juoksusensaatio lähti etelän lämpöön – ”Ensimmäinen bikinikuva julkaistu”
- Tuoreet kuvat Lindsey Vonnista käynnistivät sontamyrskyn naisen ulkonäöstä
- Hiihtotähti meni naimisiin – Jasmi Joensuu reagoi nopeasti
- Kaisa Mäkäräiseltä ja Ville-kumppanilta ilouutisia faneille
- Annimari Korte teki täysin uuden aluevaltauksen – näin siinä sitten kävi
- Kaisa Mäkäräiseltä ja Ville-kumppanilta ilouutisia faneille
- Sukset naulaan – Suomen maajoukkueurheilija teki rajun ratkaisun: ”En halua elää sellaista elämää”
- Hiihtotähti meni naimisiin – Jasmi Joensuu reagoi nopeasti
- Tapaus Kerttu Niskanen – nyt selvisi totuus
- Dorothea Wiererin rantakunto kääntää katseita – ”48 tuntia aurinkoa”
- Wilma Murron leiristä vaiettiin Ylelle – sitten brutaali totuus paljastui tunteja myöhemmin
- Tuoreet kuvat Lindsey Vonnista käynnistivät sontamyrskyn naisen ulkonäöstä
- Suomen juoksusensaatio lähti etelän lämpöön – ”Ensimmäinen bikinikuva julkaistu”
- Kalle Lassila sanoi suoraan Ylelle – tämä Suomen hiihtotähti ei kuulu maajoukkueeseen
- Eiköhän se ollut siinä – Suomen ampumahiihtotähti veti johtopäätöksensä