Suomalaiskaksikolta mieletön näytös maailmancupissa – ”Varmaan kauden parasta”

Yhdistetyn maailmancupin viikoloppu Holmenkollenilla päättyi suomalaisittain positiivisessa vireessä, kun Ilkka Herola oli sunnuntain kilpailun viides ja Eero Hirvonen seitsemäs. Sijoitus on Hirvoselle kauden paras. Kilpailun voitti Norjan Jarl Magnus Riiber, toisen sijan vei Mario Seidl ja kolmanneksi ylsi Jens Lurås Oftebro.
Kilpailun mäkiosuutta värittivät vaihtuvat olosuhteet, joista tällä kertaa joutuivat kärsimään eniten loppupään hyppääjät. Eero Hirvonen oli 119 metrin hypyllä mäkiosuuden 13:s ja Ilkka Herola 115,5 metrin hypyllä 19:s.
– Oli oikeasti kiva kilpailupäivä pitkästä aikaa. Reissun paras hyppy ja kerrankin myös itselle vähän tuuria, kun ne olosuhteet vaikeutuivat loppupään hyppääjille, kommentoi Hirvonen.
– Mäessä aika mielenkiintoinen päivä loppujen lopuksi. Ilmeisesti ladun sulaminen auringonpaisteessa oli se eniten hommaa määrittelevä tekijä. Siihen peilaten tuli ihan ehjä suoritus, ei mennyt kisa pilalle, pohti Herola.
Suomalaiskaksikko piti kovaa vauhtia ladulla ja teki rajun nousun kohti kärkisijoja.
– Varmaan kauden parasta hiihtoa, tuntui tosi hyvältä. Oli kiva, että oli vähän jännitettävää hiihto-osuudelle. Pystyin hyödyntämään ladulla omia vahvuuksia. Ainut mihin se vähän tökkäsi oli viimeinen kilometri. Viimeisen mäen päälle tuli hyvin ja pystyttiin siihen ”Ilun” kanssa lyömään, mutta sitten laskuosuuden jälkeen kangistuin. Ei varmaan ole tullut käytyä ihan niin rajoilla, varmaan tällaisten äärimmäisten hiihtojen puutetta. Onnellinen olo. Kiva, että sai tähän positiivista fiilistä, kommentoi Hirvonen.
Herola oli päivän nopein ladulla.
– Hyvä hiihto ja hyvä suksi, mukava oli viikonloppu näin päin päättää. Oli mukavaa, että Eero oli mukana pitkästä aikaa samassa letkassa, kommentoi Herola.
Muut suomalaiset jäivät tänään maailmancupin pisteiden ulkoupuolelle. Arttu Mäkiaho oli 34:s, Otto Niittykoski 41:s ja Rasmus Ähtävä 44:s.
Lähde: Hiihtoliiton tiedote
Voita kaksi VIP-pakettia koripallon EM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kaksi VIP-pakettia koripallon EM-kisoihin 2025 Tampereelle!
-
- VIP-pakettiin sisältyy:
- otteluliput Suomen otteluun parhailta paikoilta
- korkeatasoinen ruokailu
- oma nimetty pöytä ennen ottelua, puoliajalla ja ottelun jälkeen
- majoitus Sokos Hotel Ilveksessä
- VIP-pakettiin sisältyy:
-
- Hiihtoliitto jakoi surullisen tiedon – ”Otamme osaa läheisten suruun”
- Krista Pärmäkoski pahoitteli toimintaansa
- Kalle Lassila sanoi suoraan Ylelle – tämä Suomen hiihtotähti ei kuulu maajoukkueeseen
- Hiihtotähdellä lähti lapasesta MM-kisojen jälkeen – viina virtasi
- Tapaus Kerttu Niskanen – nyt selvisi totuus
- Suomen juoksusensaatio lähti etelän lämpöön – ”Ensimmäinen bikinikuva julkaistu”
- Tuoreet kuvat Lindsey Vonnista käynnistivät sontamyrskyn naisen ulkonäöstä
- Hiihtotähti meni naimisiin – Jasmi Joensuu reagoi nopeasti
- Kaisa Mäkäräiseltä ja Ville-kumppanilta ilouutisia faneille
- Annimari Korte teki täysin uuden aluevaltauksen – näin siinä sitten kävi
- Kaisa Mäkäräiseltä ja Ville-kumppanilta ilouutisia faneille
- Sukset naulaan – Suomen maajoukkueurheilija teki rajun ratkaisun: ”En halua elää sellaista elämää”
- Hiihtotähti meni naimisiin – Jasmi Joensuu reagoi nopeasti
- Tapaus Kerttu Niskanen – nyt selvisi totuus
- Dorothea Wiererin rantakunto kääntää katseita – ”48 tuntia aurinkoa”
- Wilma Murron leiristä vaiettiin Ylelle – sitten brutaali totuus paljastui tunteja myöhemmin
- Tuoreet kuvat Lindsey Vonnista käynnistivät sontamyrskyn naisen ulkonäöstä
- Suomen juoksusensaatio lähti etelän lämpöön – ”Ensimmäinen bikinikuva julkaistu”
- Kalle Lassila sanoi suoraan Ylelle – tämä Suomen hiihtotähti ei kuulu maajoukkueeseen
- Eiköhän se ollut siinä – Suomen ampumahiihtotähti veti johtopäätöksensä