Toto Wolffin Lewis Hamiltonille täräyttämä rehellinen viesti ihastuttaa – ”Tuo vaatii palleja”

F1-kuski Lewis Hamiltonin alkukausi on ollut vaikea. Imolan GP oli varsinainen tuskien taival Mercedes-tähdelle, joka jäi jumiin hitaampien kuskien taakse. Kun kisa päättyi, sai hän rehellisen viestin tallipäällikkö Toto Wolffilta.
– Pahoittelut, että jouduit ajamaan tällä tänään. Tätä autoa on mahdotonta ajaa, emmekä saaneet ansaitsemaamme tulosta. Katsomme eteenpäin, mutta tämä oli hirveä kisa, latasi Wolff tiimiradiossa.
Entinen Mercedes-kuski Nico Rosberg oli yksi niistä, jotka eivät hyväksyneet Wolffin sanoja varauksetta. Rosbergin mielestä Wolff ei ollut täysin rehellinen, sillä Hamiltonin tallikaveri George Russell taisteli neljänneksi. Kyse ei saksalaisen mielestä ollut vain autosta.
Entinen McLaren-kuski David Coulthard oli aivan eri linjoilla. Skotti ylisti GPFans-sivustolle Wolffin toimintaa.
– Ihailen sitä, että hän sanoi tallin olevan todella vaikeassa tilanteessa.
– Kommentoin, että kun hän pahoitteli Lewisille hänelle annettua autoa, oli se julkinen tunnustus: ”Olet edelleen yksi parhaista kuskeista lajissa, mutta emme ole pystyneet tarjoamaan sinulle kunnon pakettia.” Se vaatii palleja. Ihailen sitä, koska tässä erittäin yrityskeskeisessä maailmassa monet piiloutuisivat latteuksien taakse. Tuo rehellisyys osoittaa kunnioitusta ja auttaa tekemään työtäsi.
Formula 1 -kausi jatkuu Miamissa tänä viikonloppuna. Kaikki harjoitukset, aika-ajot ja osakilpailut ovat katsottavissa Elisa Viihde Viaplay -palvelussa ja V sport -kanavilla.
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Kova kohtalo: Hiihtotähti sittenkin ulos maajoukkueesta
- Reetta Hurske lähti Suomesta – avautui nyt tekemästään muutoksesta
- Johan jysähti – maailmalla tehtiin huima keihäskaari
- Hiihtotähti Jonna Sundling vaihtoi treenivaatteet aivan toisenlaiseen lookiin – fanit ällistyivät näkemästään
- Suomalaisesta yleisurheilijasta kuoriutui ”kauhumorsian” – näin se tapahtui
- Merkki keski-iästä: Kaisa Mäkäräinen paljasti, mitä oikein tuli tehtyä
- Toni Niemisen elämässä tapahtuu taas – ”Aletaan tutustumaan toisiimme”
- Kunnon päätösbileet – Suomen hiihtotähdet villiintyivät
- IS: Suomalainen hiihtolegenda on kuollut – yhteen kysymykseen ei ole vielä vastausta
- Suomen yleisurheilulupaukselta mahtava paluu – kiekkoilijarakas mukana juhlissa
- Toni Niemisen elämässä tapahtuu taas – ”Aletaan tutustumaan toisiimme”
- Merkki keski-iästä: Kaisa Mäkäräinen paljasti, mitä oikein tuli tehtyä
- Suomen yleisurheilulupaukselta mahtava paluu – kiekkoilijarakas mukana juhlissa
- Maajoukkueesta kengitty Anne Kyllönen laittoi pystyyn melkoisen show’n
- Pihalle A-maajoukkueesta – suomalaisen hiihtotähden kohtalo pöyristyttää
- Suomalaisesta yleisurheilijasta kuoriutui ”kauhumorsian” – näin se tapahtui
- Hiihtotähti Jonna Sundling vaihtoi treenivaatteet aivan toisenlaiseen lookiin – fanit ällistyivät näkemästään
- Juha Mieto laukoi IL:lle harvinaisen selvää tekstiä Suomen hiihtotähdistä
- Se oli siinä: Antti Tuisku heitti hyvästit
- Valmentaja avasi nyt suunsa – latasi Ylelle ikävän totuuden Oliver Helanderista