Himmaillen hirmuaika! – Suomalaisaiturilta älytös kellotus

Yleisurheilun alle 18-vuotiaiden EM-kisat alkoivat maanantaina Jerusalemissa. Kaikki suomalaiset etenivät jatkoon alkueristään ja karsinnoistaan.
Suomen keihäspojat heittivät varmasti 12 parhaan joukkoon ja keskiviikkona kilpailtavaan finaaliin, kun Topi Parviainen oli kokonaiskilpailun neljäs tuloksella 69,95 ja Otto Hämäläinen seitsemäs 66,42 kantaneella heitollaan. Karsintarajan 71 metriä ylitti vain kaksi heittäjää, joista unkarilainen Máté Horváth oli paras tuloksella 71,90.
Kasperi Vehmaa tarvitsi pituushypyn karsinnassa vain yhden yrityksen, kun heti ensimmäisellä hypyllä pamahti karsintarajan ylittänyt tulos 748. Sillä tuloksella hän oli kokonaiskilpailun kolmanneksi paras. Pisimmälle venytti Italian Mattia Furlani. Hänellä kaksi ensimmäistä yritystä meni ilman tulosta, mutta kolmannella syntyi uusi kisaennätys 762.
110 metrin aitajuoksussa Rasmus Vehmaa teki huimaa jälkeä. Nuorukainen voitti oman alkueränsä näytöstyyliin ajalla 13,18, ja siinäkin hänellä oli vara höllätä viimeiset metrit. Tuulta oli juoksijoiden takana kuitenkin yli sallitun, +3,7 m/s, muuten tuloksena olisi ollut jopa uusi kisaennätys, joka on britti Sam Bennettin nimissä 13,19 vuodelta 2018.
Alkuerien toiseksi nopein oli Saksan Daniel Gordiola ajalla 13,40. Myös Aarne Autio pääsi välieriin ollen erässään neljäs ajalla 14,26
Aitojen tuloksia ei voi verrata aikuisten kisoihin. Alle 18-vuotiaissa aitojen korkeus on 91,4 senttiä, kun se on miehissä 106,7 senttiä.
Tyttöjen 100 metrin aidoissa Essi Niskala voitti oman eränsä ajalla 13,43 ja Jenna Vakkilainen oli eränsä kolmas tuloksella 13,57. Molemmissa juoksuissa myötätuulta oli hieman liikaa tilastotuloksia ajatellen.
Lähde: SUL:n tiedote
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Reetta Hurske esitteli uuden kisa-asunsa – leuat tippuivat lattiaan
- Karua luettavaa: Managerilta brutaali tieto Perttu Hyvärisestä
- Krista Pärmäkoski koki ikävän yllätyksen – hiihtotähdeltä karu päivitys
- Tero Pitkämäki avasi suunsa IS:ssä – rajua tekstiä päättäjille
- Nyt se selvisi: Wilma Murron kilpasisko koki kovan kohtalon
- Kova ratkaisu: Suomen ampumahiihtotähti pihalle A-maajoukkueesta
- Se oli siinä – Toni Niemisen seikkailulle päätös
- Antti Tuiskun suojatilta ikävä paljastus
- Nooralotta Neziri julkaisi näyttäviä mallikuvia – ällistyi ihmisten reaktioista
- Dorothea Wierer vaihtoi lajia – kyyti oli kylmää
- IL tavoitti avioeroa hakeneen Toni Roposen – vastaus oli jäätävä
- Se on siinä: Suomen hiihdosta vahvistettiin uutispommi
- Se oli siinä – Toni Niemisen seikkailulle päätös
- Antti Tuiskun suojatilta ikävä paljastus
- Dorothea Wierer vaihtoi lajia – kyyti oli kylmää
- Tapaus Frida Karlsson – tuomio tuli nyt
- Kova ratkaisu: Suomen ampumahiihtotähti pihalle A-maajoukkueesta
- Kaisa Mäkäräinen nousi otsikoihin Venäjällä – tämä touhu hämmästyttää
- Anne Kyllönen teki uuden aluevaltauksen – esitti hurjaa ylivoimaa
- Nooralotta Neziri julkaisi näyttäviä mallikuvia – ällistyi ihmisten reaktioista