Oho: Hiihtoliitto tiputti uutispommin keskellä kesää
![getty_yleiskuva_hiihto_1220222](https://www.suomiurheilu.com/app/uploads/2022/11/getty_yleiskuva_hiihto_1220222-632x413.jpg)
Taloudellisia haasteita viimeisen vuoden aikana kohdannut Hiihtoliitto tiedottaa uudesta kiinnityksestä. Viime vuonna mäkihypyn ja yhdistetyn lajijohtajana aloittanut Mika Kojonkoski jatkaa pestissään. Jarmo Riski aloittaa kuitenkin nyt maastohiihdon lajijohtajana.
– Lajikirjomme katsoo näillä ratkaisuilla eteenpäin. Varmistaaksemme kilpailukykymme ja menestyksemme tulevaisuudessakin meidän on vahvistettava yhteistä toimintamallia ja järjestelmää. Kysymys on samanaikaisesti uuden kulttuurin ja toimintatapojen rakentamisesta, toteavat johtoryhmien puheenjohtajat Sirpa Korkatti (mh) ja Lauri Kettunen (mäki-yh) tiedotteella.
Hiihtoliiton riveissä ollaan innostuneita arvostetun valmentajan kiinnityksestä.
– Olen erityisen iloinen saadessamme Jarmo Riskin osaamisen, kokemuksen ja näkemyksellisyyden mukaan maastohiihdon kehitystyöhön. Tulevaisuutta ei voi kuitenkaan tehdä yksin, vaan se vaatii lajien välistä yhteistyötä ja lajien sisällä yhdessä tekemistä. Yksi isoja asioita on yhteisöllisyyden ja luottamuksen vahvistaminen lajiemme sisällä, toteaa toiminnanjohtaja Ismo Hämäläinen tiedotteella.
– Nyt tehdyt ratkaisut antavat meille mahdollisuuden muutoksen tekemiseen, eräänlaiseen rytminmuutokseen. Rytminmuutoksen seuraava askel on lajien valitsemat toimintasuunnat ja -tavat. Mäki-yhdistetyn osalta sellaiset on jo tehty ja nyt käynnistämme vastaavan työn maastohiihdossa”, Hämäläinen jatkaa.
Riski oli maajoukkueen valmennuksessa Lahden 2001 dopingskandaalin aikaan. Hän sai tapahtuneen vuoksi lähtöpassit sekä elinikäisen toimitsijakiellon. Se on sittemmin peruttu.
Voita 1000€ lahjakortti ruokakauppaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin ruokakauppaan!
- Tämä näky oli liikaa – hiihdon maailmantähti ei ollut uskoa silmiään: ”Vi*tu hullua”
- Ei mitään epäselvää – Jasmi Joensuu lähetti selvän viestin tälle miehelle
- IS:lle avauduttiin Krista Pärmäkosken ja Kerttu Niskasen ongelmasta
- Ulos MM-kisajoukkueesta – Iivo Niskasen ystävän kohtalo kuohuttaa
- Venäläishiihtäjät MM-kisoihin? – Jelena Välbe löi nyrkin pöytään
- Selostuskopissa puhuttiin puppua – Sami Jauhojärvi sai nopeasti selvän viestin isolta pomolta
- Kiitos ja hei: Kaikki murskannut hiihtoässä Frida Karlsson päätyi rajuun ratkaisuun
- Yksi on poissa: Perttu Hyvärinen tiputti karuja totuuksia Ylelle
- Ella Junnilalta astui nyt esiin – halusi kertoa tämän viestin ihmisille
- Iivo Niskasen päivitys sai fanit repeämään riemusta
- Kamerat tallensivat: Janne Ahosen toiminta Ylellä ällistyttää
- Korkki auki – Kalle Palander avautui ongelmistaan: ”En voi tällä hetkellä hyvin”
- Nyt pamahti: Senni Salminen maailmantilaston kärkeen
- IS: Suvi Minkkinen sai ällistyttävän tiedon – ei halunnut vaieta
- Yksi on poissa: Perttu Hyvärinen tiputti karuja totuuksia Ylelle
- Ella Junnilalta astui nyt esiin – halusi kertoa tämän viestin ihmisille
- Kerttu Niskasen kilpasiskolle tuli lähtö – mitään ei ollut tehtävissä: ”Olen musertunut”
- Kiitos ja hei: Kaikki murskannut hiihtoässä Frida Karlsson päätyi rajuun ratkaisuun
- Iivo Niskasen päivitys sai fanit repeämään riemusta
- Selostuskopissa puhuttiin puppua – Sami Jauhojärvi sai nopeasti selvän viestin isolta pomolta