Jelena Välbe lausui hyytävät sanat Putinille – nyt on naamiot riisuttu

Venäjän presidentti Vladimir Putin täytti lauantaina 71 vuotta. Monet silmäätekevät, kuten Venäjän hiihtoliiton puheenjohtaja Jelena Välbe, ovat onnitelleet miestä.
Välbe on tehnyt itsekin uraa politiikan puolella. Hän on tehnyt selväksi tukensa Putinille useaan otteeseen. Video puhui samaa kieltä.
– Minulle on suuri kunnia onnitella Vladimiria hänen syntymäpäivänään. Ensinnäkin toivon sinulle hyvää terveyttä, kärsivällisyyttä ja menestystä. Haluan sanoa, että maassamme on ollut monia muutoksia, joista voimme kiittää Vladimiria, alkoi tilitys.
Välbe ei tarjonnut mitään diplomaattista sananhelinää ylistäessään Putinia. Hän päätti tervehdyksensä sanoilla, jotka kuulostavat varsin kylmääviltä länsimaisiin korviin.
– Urheilu on alkanut kehittyä. Krimin silta, jonka kaikki tiedämme. Olen valtavan kiitollinen ja onnellinen, että elämme tällaista aikaa tällaisen johtajan kanssa maassamme, vuodatti Välbe.
Putinin leiri on ilmoittanut, että hänen mielestään maan urheilijat voivat halutessaan kilpailla neutraaleina urheilijoina ilman maatunnuksia olympialaisissa. Välbe on vetänyt tiukempaa linjaa: hänen mukaansa hiihtäjien ei pidä kilpailla enää ilman maatunnuksia.
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Edessä kunnon teurastus? Robert Heleniuksen brutalisoinut mies palaa kehiin
- Eiköhän se ollut siinä – Suomen ampumahiihtotähti veti johtopäätöksensä
- Kuohujuoma virtasi – Krista Pärmäkoski vaihtoi vapaalle
- Sukset naulaan – Suomen maajoukkueurheilija teki rajun ratkaisun: ”En halua elää sellaista elämää”
- Ronnie O’Sullivanin poikkeuksellinen temppu puhuttaa MM-kisoissa
- IS:lle ikävää vihjailua Wilma Murrosta
- Elina Lampela vaihtoi vapaalle – seivästähti julkaisi harvinaisen uimapukukuvan
- Eronnut Riitta-Liisa Roponen teki tilannepäivityksen
- Reetta Hurske lähti Suomesta – teki ikävän paljastuksen
- Wilma Murto kertoi ilouutisen faneilleen
- Eronnut Riitta-Liisa Roponen teki tilannepäivityksen
- Elina Lampela vaihtoi vapaalle – seivästähti julkaisi harvinaisen uimapukukuvan
- Reetta Hurske lähti Suomesta – teki ikävän paljastuksen
- IS:lle ikävää vihjailua Wilma Murrosta
- Urheilutähti yhdistettiin suomalaiseen jääkiekkoilijaan – puhui nyt suunsa puhtaaksi
- Wilma Murto kertoi ilouutisen faneilleen
- Mike Tyson pamautti – vain yksi nyrkkeilytähti maailmassa olisi voinut voittaa hänet: ”Hän oli eläin”
- Jelena Välbe sai brutaalin viestin Venäjällä – naiselle povataan nyt karua kohtaloa
- Sonja Leinamo lähti lomalle – ampumahiihtäjä ihastutti lomakuvillaan
- Ronnie O’Sullivanin poikkeuksellinen temppu puhuttaa MM-kisoissa