Maria Veitolan sanat olivat liikaa – Anni Vuohijoki antoi palaa

Painonnostouransa aiemmin tänä vuonna lopettanut Anni Vuohijoki keskittyy nykyään työuraansa lääkärinä.
Lääkäreiden tekemiset ovat olleet viime aikoina otsikoissa esimerkiksi vuokratyöyritysten käyttämien lääkärien vuoksi. Vuohijoki kirjoitti asiasta Instagramissa. Hän halusi listata omia tiukkoja faktojaan, jotka eivät ole aiemmin olleet esillä keskustelussa.
– Lääkärit ovat saaneet runtua. Maria Veitola leimasi ammattikunnan rasistiseksi ja Kauppalehdessä hämmästeltiin, miten Terveystalon lääkäreiden (minä) hoitorytmi on yli 15 potilasta päivässä per virka, mutta julkisella puolella määrä on tippunut neljästätoista viiteen (myös minä).
– Numeerinen arvo on sokea. Julkisella puolella lääkärin työaikaan kuuluu muutakin kuin potilaan vastaanotto (konsultaatiot, puhelinajat, reseptit, lausunnot ja koulutus), mutta privapuolen työaikaan on laskettu mukaan usein vain potilaan vastaanotto.
– Privapuolella maksetaan usein lääkärille käynneistä. Myös potilaiden sairaushistoria on julkista puolta kapeampi; siinä missä 20 minuutin aika riittää yksityisellä, menee monisairaiden potilaiden hoidossa julkisella puolella aikaa potilaan tutustumiseen ja kokonaisvaltaiseen hoitoon. Mitä tehokkaampi interventio on, sitä todennäköisemmin potilaan hoidossa onnistutaan.
– Lääkärin työn tehokkuus ei tarkoita hoidon laatua. Vaikka lääkäri hoitaisi 1000 potilasta viikossa, ei sillä ole merkitystä jonojen purussa, jos kaikki potilaat tulevat viikon päästä takaisin. Jos tuhannen sijaan hoidetaan 10, mutta vain 2 tulee takaisin, niin kumpi on tehokkaampaa? Lääkärin tehokkuudessa on kyse siitä, tuleeko sairaus hoidetuksi ja potilas työkykyisemmäksi. Leikkaamme nyt asioista hoitamatta juurisyytä, linjasi Vuohijoki.
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Elina Lampela julkaisi upean kuvan – paljasti sitten koko totuuden
- Yleisurheilunainen tuli Jokereiden mestaruusjuhliin – hempeili tähtipelaajan kanssa
- Valitettava tieto: Suomalainen moukarinainen satutti itsensä – ”Saakeli ku ärsyttää”
- Toni Niemisen tilanteessa yllättävä käänne
- Saga Vanniselle aivan loistavia uutisia
- Janne Ahoselta ikävä ilmoitus Ylellä – ”Elämä heittelee”
- Suomen ampumahiihtotähti ei koskaan saapunut lähtöviivalle – nyt selvisi koko karu totuus
- Jasmi Joensuu teki IS:ssä paljastuksen yksityiselämäänsä liittyen
- Saga Anderssonilla oli juhlapäivä – seiväsnainen säteili näyttävässä mekossa
- Anita Korva vaihtaa lajia – tämä on entisen hiihtolupauksen uusi aluevaltaus
- Anita Korva vaihtaa lajia – tämä on entisen hiihtolupauksen uusi aluevaltaus
- Hiihtolegenda Riitta-Liisa Roponen löysi yllättävää seuraa
- Mieletön heitto – nyt jysähti täysin käsittämätön keihäskaari
- Sami Jauhojärvi sanoi ääneen brutaalin totuuden Suomen hiihtotähdestä: ”Valitettavasti”
- Se oli siinä – Kaisa Mäkäräiselle hävinnyt Suvi Minkkinen veti johtopäätöksensä
- Kaisa Mäkäräisen hurja temppu ällistyttää maailmalla
- Jasmi Joensuu teki IS:ssä paljastuksen yksityiselämäänsä liittyen
- Saga Anderssonilla oli juhlapäivä – seiväsnainen säteili näyttävässä mekossa
- Tätä pelättiin – Iivo Niskanen vahvisti harmittavan tiedon Ylelle
- Yleisurheiluun uusi laji – SE-mies ihmeissään