Oho: Janne Ahonen sanoi Ylellä suoraan ääneen sen mitä moni ajatteli

Keski-Euroopan mäkiviikko päättyi lauantai-iltana Itävallan Bischofshofenissa. Suomalaisista Antti Aalto oli 28:s ja Eetu Nousiainen taipui ulos toiselta kierrokselta. Ylelle kisaa kommentoi Janne Ahonen.
– Päivän kisa oli askel oikeaan suuntaan, kun muuten mäkiviikko oli haasteellinen. Oli haasteita tekniikan kanssa jonkin verran. Tähän kisaan sain kuitenkin tekniikan pikkusen paremmin kasattua, vaikka tekemistä vielä riittää, arvioi Aalto Hiihtoliiton tiedotteella.
Kilpailun voitti Itävallan Stefan Kraft. Keski-Euroopan mäkiviikon kokonaiskilpailun vei Japanin Ryoyu Kobayashi.
Janne Ahonen ennakoi japanilaisen ja Saksan Andreas Wellingerin välistä kärkitaistoa Ylen studiossa. Ahonen on mäkiviikon kautta aikojen kuningas viidellä kokonaiskisan voitollaan. Hän sanoi suoraan, että japanilaisen kolmas kokonaiskisan voitto kuumottaisi.
– On mulla tietysti sen verran omakin lehmä ojassa, että se olisi Kobayashille jo kolmas mäkiviikon voitto. Se alkaa jo hitsit olla lähellä, sanaili Ahonen Ylelle.
Kobayashi vei siis lopulta voiton. Mäkiviikon kuninkuus ratkesi jo käytännössä ensimmäisellä kierroksella.
– Mäkiviikosta jäi hyvä maku, mutta tietysti olisi toivonut, että loppuratkaisu olisi mennyt vielä myöhemmäksi. Nyt se oikeastaan ratkesi ensimmäiseen kierrokseen.
– Ei se harmita. On siinä vielä pikkaisen matkaa, Ahonen heitti Kobayashin saavutuksesta kisan päätyttyä Ylelle.
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Hiihtoliitto jakoi surullisen tiedon – ”Otamme osaa läheisten suruun”
- Krista Pärmäkoski pahoitteli toimintaansa
- Kalle Lassila sanoi suoraan Ylelle – tämä Suomen hiihtotähti ei kuulu maajoukkueeseen
- Hiihtotähdellä lähti lapasesta MM-kisojen jälkeen – viina virtasi
- Tapaus Kerttu Niskanen – nyt selvisi totuus
- Suomen juoksusensaatio lähti etelän lämpöön – ”Ensimmäinen bikinikuva julkaistu”
- Tuoreet kuvat Lindsey Vonnista käynnistivät sontamyrskyn naisen ulkonäöstä
- Hiihtotähti meni naimisiin – Jasmi Joensuu reagoi nopeasti
- Kaisa Mäkäräiseltä ja Ville-kumppanilta ilouutisia faneille
- Annimari Korte teki täysin uuden aluevaltauksen – näin siinä sitten kävi
- Kaisa Mäkäräiseltä ja Ville-kumppanilta ilouutisia faneille
- Sukset naulaan – Suomen maajoukkueurheilija teki rajun ratkaisun: ”En halua elää sellaista elämää”
- Hiihtotähti meni naimisiin – Jasmi Joensuu reagoi nopeasti
- Tapaus Kerttu Niskanen – nyt selvisi totuus
- Dorothea Wiererin rantakunto kääntää katseita – ”48 tuntia aurinkoa”
- Wilma Murron leiristä vaiettiin Ylelle – sitten brutaali totuus paljastui tunteja myöhemmin
- Tuoreet kuvat Lindsey Vonnista käynnistivät sontamyrskyn naisen ulkonäöstä
- Suomen juoksusensaatio lähti etelän lämpöön – ”Ensimmäinen bikinikuva julkaistu”
- Kalle Lassila sanoi suoraan Ylelle – tämä Suomen hiihtotähti ei kuulu maajoukkueeseen
- Eiköhän se ollut siinä – Suomen ampumahiihtotähti veti johtopäätöksensä