Suomalaisurheilija pöyristyi kameramiehen toiminnasta seiväspaikalla – ”Häpeällistä”

Peräti 20 urheilijaa selvitti tiensä naisen seiväshypyn finaaliin Pariisin olympialaisissa. Kovat nimet Ison-Britannian Holly Bradshaw ja Molly Caudery jäivät kuitenkin pihalle. Elina Lampela ja Wilma Murto ovat mukana keskiviikkoillan finaalissa.
Bradshaw’n tulokseksi jäi 420. Kun entisen olympiapronssimitalistin kisa päättyi, oli hän lähellä törmätä kameramieheen. Bradshaw meni sitten keräilemään itseään. Caudery tuli nopeasti lohduttamaan joukkuekaveriaan. Caudery koki itse myöhemmin kovan kohtalon, kun hän jäi ilman tulosta.
Karsintaa seurasi myös suomalaisjuoksija Katriina Wright. Hän pöyristeli Instagram Storiesissa kameramiehen toimintaa. Tämä kuvasi lähietäisyydeltä pettynyttä Bradshaw’ta.
– Media on niin väärässä, kun he rikkovat urheilijan tilaa tällä tavalla, kun he prosessoivat tunteitaan. Voitte kuvata niin montaa muuta eri asiaa! Miksi on aina pakko kuvata ihmistä heikoimmillaan.. niin julmaa. On muutenkin niin vaikeaa ilmaista tunteitaan niin monien ihmisten edessä. Tämä tyttö yritti selvästi mennä jonnekin ollakseen rauhassa. Hän ei saanut itselleen edes sitä. Häpeällistä. Urheilijana on vaikea katsoa, kun jotkut pääsevät kokemaan korkeimmat huippunsa, kun jotkut muut kokevat samalla pohjakosketuksen.
– Tämän jakaminen ei valitettavasti auta hänen tilannettaan yhtään. Olen pahoillani siitä, mutta jaan tämän esimerkkinä.. Olen pahoillani kaikkien kilpailevien urheilijoiden puolesta, kun koko maailma katsoo. Katsojat eivät ymmärrä, kuinka paljon urheilijat kokevat mentaalisesti ja kuinka monet käyvät omia taisteluitaan. Näette vain hymyjä ja voittoja, mutta on käyty niin monia taisteluita, että pääsee tuonne, selvitti Wright.
Bradshaw itse ilmaisi pettymyksensä kisaan Instagramissa.
– Täysin romuna. En löydä sanoja, sillä prosessoin vielä tapahtunutta. Olen tällä hetkellä vain kiitollinen perheestä ja ystävistäni, jotka tukevat minua ja ovat kääntäneet kyyneleeni hymyksi ja tiimilleni, joka on mahdollistanut sen, että olen voinut kilpailla tänään ilman kipuja ensimmäistä kertaa kauden aikana.
LUE MYÖS
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Toni Niemisen elämässä tapahtuu taas – ”Aletaan tutustumaan toisiimme”
- Kunnon päätösbileet – Suomen hiihtotähdet villiintyivät
- IS: Suomalainen hiihtolegenda on kuollut – yhteen kysymykseen ei ole vielä vastausta
- Suomen yleisurheilulupaukselta mahtava paluu – kiekkoilijarakas mukana juhlissa
- Juha Mieto laukoi IL:lle harvinaisen selvää tekstiä Suomen hiihtotähdistä
- Se oli siinä: Antti Tuisku heitti hyvästit
- Valmentaja avasi nyt suunsa – latasi Ylelle ikävän totuuden Oliver Helanderista
- Therese Johaugille shokkihoitoa – kaiken nähnyt asiantuntija ällistyi
- Pihalle A-maajoukkueesta – suomalaisen hiihtotähden kohtalo pöyristyttää
- Kristiina Mäkelä teki uuden aluevaltauksen – tästä on glamour kaukana
- Maajoukkueesta kengitty Anne Kyllönen laittoi pystyyn melkoisen show’n
- Pihalle A-maajoukkueesta – suomalaisen hiihtotähden kohtalo pöyristyttää
- Se oli siinä? – Yle: Tämä on totuus Wilma Murron tapauksesta
- Timmissä tikissä – entisen hiihtolupauksen Anita Korvan salipäivitys kääntää katseita
- Valmentaja avasi nyt suunsa – latasi Ylelle ikävän totuuden Oliver Helanderista
- Se oli siinä: Antti Tuisku heitti hyvästit
- Eroava Riitta-Liisa Roponen paljasti nyt mitä seuraavaksi tapahtuu
- Therese Johaugille shokkihoitoa – kaiken nähnyt asiantuntija ällistyi
- Sieltä se tuli – SE-nainen laittoi ennätyksensä uusiksi
- Suomen yleisurheilulupaukselta mahtava paluu – kiekkoilijarakas mukana juhlissa