Lassi Etelätalo pettyi – keihästähti pohtii nyt rajua ratkaisua

Keihäänheittäjä Lassi Etelätalo oli Zürichin Timanttiliigan kilpailun viides torstaina. Keppi lensi 77,69 metriä. Grenadan Anderson Peters voitti tuloksella 85,72.
– Kauden mittaan oli hyviä juttuja ja ylä- ja alamäkiä. Jonkun verran tasaisempi kausi olisi voinut olla, ja nyt olisi ollut mukavampi päättää kausi vähän parempiin heittoihin. Edellytyksiä siihen oli, mutta rytmin kanssa oli hakemista ja heitot jäivät suppeiksi, Etelätalo sanoi SUL:n tiedotteella.
Etelätalon kausi oli varsin mainio. Hän oli EM-kisojen kuudes ja olympialaisten kahdeksas. Kokenut keihäsmies ei ole tehnyt vielä ratkaisua uransa lopusta.
– Pitää tässä vielä pohtia asiaa. En ole vielä sata varma. Nyt on aika miettiä ja lomailla, Etelätalo sanoi.
Zürichissä kilpaili myös Suomen naisten pikaviestijoukkue. Leikki loppui lyhyeen, kun Mette Baasin ja Aino Pulkkisen välinen ensimmäinen vaihto meni pieleen. Baas tuli mukaan viime hetkellä, kun Jenna Kokkosella oli tuntemuksia satasen kisassa.
– Jennalla alkoi kiristää takareittä satasen lopussa, joten Baas juoksee viestissä aloitusosuuden, kertoi viestijoukkueen valmentaja Petteri Jouste SUL:n tiedotteella.
LUE MYÖS
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Annimari Korte teki täysin uuden aluevaltauksen – näin siinä sitten kävi
- Wilma Murron leiristä vaiettiin Ylelle – sitten brutaali totuus paljastui tunteja myöhemmin
- Suomalainen yleisurheilutähti kohtasi suuren surun – ”Kunnes taas tavataan”
- Hiihtotähti ei halua maajoukkueeseen – syyt siihen ovat selvät
- Dorothea Wiererin rantakunto kääntää katseita – ”48 tuntia aurinkoa”
- Korkki aukesi – Suvi Minkkinen innostui kauden päätyttyä
- Edessä kunnon teurastus? Robert Heleniuksen brutalisoinut mies palaa kehiin
- Eiköhän se ollut siinä – Suomen ampumahiihtotähti veti johtopäätöksensä
- Kuohujuoma virtasi – Krista Pärmäkoski vaihtoi vapaalle
- Sukset naulaan – Suomen maajoukkueurheilija teki rajun ratkaisun: ”En halua elää sellaista elämää”
- Eiköhän se ollut siinä – Suomen ampumahiihtotähti veti johtopäätöksensä
- Dorothea Wiererin rantakunto kääntää katseita – ”48 tuntia aurinkoa”
- Sukset naulaan – Suomen maajoukkueurheilija teki rajun ratkaisun: ”En halua elää sellaista elämää”
- Eronnut Riitta-Liisa Roponen teki tilannepäivityksen
- IS:lle ikävää vihjailua Wilma Murrosta
- Edessä kunnon teurastus? Robert Heleniuksen brutalisoinut mies palaa kehiin
- Ronnie O’Sullivanin poikkeuksellinen temppu puhuttaa MM-kisoissa
- Elina Lampela vaihtoi vapaalle – seivästähti julkaisi harvinaisen uimapukukuvan
- Korkki aukesi – Suvi Minkkinen innostui kauden päätyttyä
- Reetta Hurske lähti Suomesta – teki ikävän paljastuksen