Johanna Matintalo pelasi rajua peliä terveydellään – oliko tässä tempussa mitään järkeä?

Jasmi Joensuu voitti lauantaina Rukalla Suomen Cupin perinteisen sprintin finaalin ennen Katri Lylynperää ja Johanna Matintaloa.
Matintalo aloitti samalla kautensa. Rovaniemeläinen ei ollut mukana Tykkikisoissa.
Ville Nousiaisen valmennettavalla oli hieman ikävämpää kerrottavaa kisan alla. Hän kertoi Viaplayn haastattelussa pohjevammastaan.
– Itselläni on jäänyt viimeisellä viikolla perinteisen hiihto ja juoksu pois ohjelmasta. Pienestä jalkavammasta olen kärsinyt. Tämäkin kisa on tällainen testikisa, että kestääkö se nyt miten hyvin hiihtoa. Pari päivää olen tässä pystynyt pertsaa hiihtämään. Nyt sitten vähän totutteleen ekaa kertaa taas kovempiin vauhteihin, kommentoi Matintalo Viaplaylle.
– Pohkeen kanssa on ollut ongelmia. Ihan täyttä varmuutta ole, mikä siinä on se oikea ongelma ollut, mutta sillä tavalla on pohje rajoittanut, että en ole pystynyt jalkaa täysipainoisesti käyttämään, selvensi Matintalo.
Matintalo ja kumppanit valmistautuvat ensi perjantaina Rukalla alkavaan maailmancupiin. Hän yllätti kertomalla ottavansa jopa pienen riskin Suomen Cupissa.
– Tosi tärkeä (viikonloppu). Sen takia halusin tulla vähän riskilläkin hiihtämään, että vaikka kymppi on tärkeä kisa, niin koen, että sprintti on minulle hyvä matka myös maailmancupissa. Vastaavan treenin, jos tekee yksin ilman että on tyttöjä rinnalla, niin ei se ole sama asia kuitenkaan. Ehdottomasti haluan saada sen sparrin muista naisista ja hyvän valmistautumisen Rukalle.
LUE MYÖS
Voita 1000€ lahjakortti ruokakauppaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin ruokakauppaan!
- Se on loma – Suvi Minkkinen julkaisi upean kuvan
- Tästä ei hiiskuttu – koko karu totuus Frida Karlssonista paljastui nyt
- Suomalaiset ampumahiihtäjät hempeilivät yhteiskuvissa
- Kuva ei jätä paljon epäselväksi: Iivo Niskasen elämässä iso muutos
- Suomen ampumahiihtotähden tilanteessa käänne – näin Kaisa Mäkäräinen reagoi
- Robert Helenius teki uuden aluevaltauksen – ällistyi ihmisten reaktioista
- Shokkiratkaisu: Hiihtotähti lähtee maajoukkueesta – suora viesti ”vihaajille”
- Ristomatti Hakola teki musertavan päivityksen
- Kova kohtalo odottaa? Venäjän Jelena Välbe sai karun viestin julkisesti
- Se oli siinä – Suomen ampumahiihtotähden tilanteessa muutos
- Suru-uutinen – legendaarinen suomalainen yleisurheilija on kuollut
- Kuva ei jätä paljon epäselväksi: Iivo Niskasen elämässä iso muutos
- IL:ssä vahvistettiin shokkitieto Robert Heleniuksesta
- Lempi leiskuu: Seivästähti ja kiekkomies pitävät nyt yhtä
- Ristomatti Hakola teki musertavan päivityksen
- Tylysti pihalle A-maajoukkueesta – hiihtotähden reaktio uutiseen oli jäätävä
- Kova kohtalo odottaa? Venäjän Jelena Välbe sai karun viestin julkisesti
- Se oli siinä – Suomen ampumahiihtotähden tilanteessa muutos
- Kaisa Mäkäisen taidonnäyte loksautti leuat – fanit hieraisivat silmiään
- Elina Lampelan treenipäivitys kääntää katseita – ”Huh”