Armotonta: Suomen hiihtotähdeltä brutaalia arvio maajoukkuekavereidensa tasosta

Engadinin maailmancupin 20 kilometrin vapaan yhteislähtökilpailu ei tuonut suurta suomalaista juhlaa. Iivo Niskanen (18:s) oli miesten puolella paras suomalainen.
Niskasen takana oli vielä hiljaisempaa. Remi Lindholm oli lopulta 27:s ja tarrasi MM-kisapaikkaan. 50 kilometrin vapaan hiihtotavan kisa on Lindholmin päämatka Trondheimissa. Lindholm ei ollut maansa myynyt Engadinin kisan jälkeen Viaplayn haastattelussa.
– Ihan ok tyytyväinen olen. Pystyin kyllä parempaan, mutta oli se oikeaan suuntaan verrattuna vaikka perjantaihin ja noihin muihin paskavetoihin alkukaudesta, arvioi Lindholm.
– Minkälainen näyttö tämä oli MM-kisoja ajatellen? kysyi Viaplayn toimittaja Suvi Hakkarainen.
– En tiedä. Pitää varmaan Pasaselta (Teemu, päävalmentaja) kysyä. Kyllä varmaan… Ei tämä hyvä veto ole, mutta en mä…. Tasaisen huonoja ollaan kaikki, niin katsotaan ketä lähtee, tylytti Lindholm.
Viaplayn asiantuntija Sami ”Musti” Jauhojärvi laittoi asioita perspektiiviin. Hän muistutti, että huonomminkin on mennyt, mutta teki samalla selväksi, ettei Lindholmin veto ollut ihmeellinen.
– Onhan suomalaishiihtäjät olleet joskus kauempanakin maailmancupissa silloin sukupolvenvaihdoksen koittaessa 2000-luvun alkupuolella, mutta kyllä Lindholmin 27. sija aika lailla sitä tasoa on, mitä Lindholmilta on tällä kaudella nähty. Rukan 21:s, Lillehammerissa 27:s.
– Viime kaudella kuitenkin uran parasta Östersundin maailmancupissa 10:s kympin vapaalla. Siitä tasosta ollaan kaukana, mutta kuten Lindholm tuossa totesi, niin kun ei ole oikein parempia laittaa vapaalle, niin kyllä se aika lailla paikka Lindholmille on MM-joukkueessa. Miettien viittäkymppiä ja myös viestiä, arvioi Musti.
LUE MYÖS
Voita 1000€ lahjakortti ruokakauppaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin ruokakauppaan!
- Krista Pärmäkoski esitti suoran kysymyksen Ristomatti Hakolalle
- Jasmi Joensuu osoitti syyttävää sormea – IL: Valmentaja lähetti brutaalin viestin naiselle
- Nyt se on julki – ikävä totuus Ella Junnilasta paljastui
- Yle sekoili nolosti – Kerttu Niskanen reagoi yhdellä jäätävällä eleellä
- Suomen hiihtotähti avautui alatyylisesti MM-kisoissa – Kaisa Mäkäräinenkin reagoi
- Valentin Kononen sai lähtöpassit pitkäaikaisesta pestistään
- Kerttu Niskasen valmentajamies esitti rajuja syytöksiä: ”Viilattiin linssiin”
- Sami Jauhojärvi ei malttanut olla hiljaa – laukoi brutaalia faktaa Jasmi Joensuusta
- ”Tajuatteko ketä siinä oli?” – Aino-Kaisa Saarinen sekosi suomalaishiihtäjän tempusta
- Hiihdon maailmantähti lausui Norjassa selvät sanat Iivo Niskasesta
- Suomen ampumahiihto kohtasi suru-uutisen – ”Näin päättyi maallinen matka”
- Suvi Minkkinen voitti kaikki – Ruotsissa alkoi itku ja parku
- Nyt jysähti ikävä uutispommi Suomen hiihdosta kesken MM-kisojen
- Sami Jauhojärvi ei malttanut olla hiljaa – laukoi brutaalia faktaa Jasmi Joensuusta
- Kerttu Niskasen valmentajamies esitti rajuja syytöksiä: ”Viilattiin linssiin”
- Valentin Kononen sai lähtöpassit pitkäaikaisesta pestistään
- Suomen hiihtotähti avautui alatyylisesti MM-kisoissa – Kaisa Mäkäräinenkin reagoi
- Krista Pärmäkoski veti johtopäätöksensä – puoli tuntia myöhemmin karu totuus tuli julkiseksi
- ”Tajuatteko ketä siinä oli?” – Aino-Kaisa Saarinen sekosi suomalaishiihtäjän tempusta
- Hiihdon maailmantähti lausui Norjassa selvät sanat Iivo Niskasesta