Iivo Niskanen näki Norjan hiihtotähden ladulla – teki sitten valitettavan tempun

Hiihdon maailmancup jatkui Cognessa miesten 10 kilometrin väliaikalähtökilpailulla vapaalla hiihtotavalla.
Iivo Niskanen taisteli hienosti kuudenneksi. Niskanen jäi kisan voittaneesta Norjan Harald Östberg Amundsenista 22 sekuntia. Iver Andersen oli toinen ja Martin Nyenget kolmas. Norja nappasi siis kolmoisvoiton.
Perttu Hyvärinen oli 17:s, Markus Vuorela 29:s, Arsi Ruuskanen 37:s, Remi Lindholm 56:s ja Joni Mäki 59:s.
Niskanen jäi lopulta vain 6,4 sekuntia palkintopallista. Viaplayn asiantuntija Sami Jauhojärvi hehkutti Niskasen hiihtoa ”loistavaksi”, vaikka lopussa tuli pieni ”tummuminen”. Jossiteltavaa jäi toki hieman.
– Se saattoi maksaa tänään jopa palkintopallisijan? pohti ”Musti”.
Jauhojärvi viittasi Niskasen haastatteluun, jossa kolminkertainen olympiavoittaja myönsi arviointivirheensä.
– Siinä tokalla kiekalla näin, kun Nyenget lähti ekalle. Hetken ahdistin ehkä vähän liikaakin. Ajattelin, että jos siihen pääsen peesiin, mutta en päässyt ja piti vetää koko kymppi yksin. Oli sikäli vähän tylsä homma, mutta päivä oli hyvä muuten, sanaili Niskanen Viaplaylle.
Niskanen otti siis itsestään siis irti ehkä hieman liikaa peesin toivossa. Se söi energiaa. Myös alamäet toivat omat ongelmansa.
– Ihan hyvä veto. Varsinkin ylämäet tulivat ihan nätisti. Sitten muutaman kerran tai joka kiekalla yksi kohta oli sellainen, jossa meinasin könytä. Ei nähnyt sitä jäätä. Ei siinä aikaa mennyt, mutta tasapaino. Sitten nuo laskut tulivat vähän heikohkosti. En saanut niihin mutkiin niin hyvin taakia, myönsi Niskanen.
LUE MYÖS
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Eroava Riitta-Liisa Roponen paljasti nyt mitä seuraavaksi tapahtuu
- Se oli siinä? – Yle: Tämä on totuus Wilma Murron tapauksesta
- Timmissä tikissä – entisen hiihtolupauksen Anita Korvan salipäivitys kääntää katseita
- Ampumahiihtomies myönsi nyt intiimin suhteensa tähän naiseen
- Sieltä se tuli – SE-nainen laittoi ennätyksensä uusiksi
- Suomen hiihtoässä koki karun kohtalon – tämä on naisen tilanne nyt
- Siitä se sitten alkaa: Ristomatti Hakola teki uuden aluevaltauksen
- Suomalaisjuoksijalta mahtava veto maailmassa – maalissa paljastui ikävä totuus
- Nathalie Blomqvist esitteli uuden kisa-asunsa – fanit ällistelivät näkemäänsä
- Tälle tulee nyt loppu – IS:lle ladattiin suora viesti Jasmi Joensuulle ja kumppaneille
- Hiihtoliitto jakoi surullisen tiedon – ”Otamme osaa läheisten suruun”
- Kalle Lassila sanoi suoraan Ylelle – tämä Suomen hiihtotähti ei kuulu maajoukkueeseen
- Kaisa Mäkäräiseltä ja Ville-kumppanilta ilouutisia faneille
- Täysin pihalle maajoukkueesta – Anne Kyllönen päivitteli tuntojaan
- Tälle tulee nyt loppu – IS:lle ladattiin suora viesti Jasmi Joensuulle ja kumppaneille
- Hiihtotähdellä lähti lapasesta MM-kisojen jälkeen – viina virtasi
- Siitä se sitten alkaa: Ristomatti Hakola teki uuden aluevaltauksen
- Nathalie Blomqvist esitteli uuden kisa-asunsa – fanit ällistelivät näkemäänsä
- Krista Pärmäkoski pahoitteli toimintaansa
- Tapaus Kerttu Niskanen – nyt selvisi totuus