Ristomatti Hakola valmistautuu Trondheimissa hiihdettäviin MM-kisoihin.

Hakolalla on nyt ollut isoja uutisia MM-kisojen alla. Hän paljasti Instagramissa rakennuttavansa talon Eveliina-kihlattunsa kanssa.

– Me rakennetaan talo. Vahvistettiin emännän kans osakkeita Kauniaisissa ja ostettiin täältä syksyllä puolivahingossa tontti. Kättä ku laitto oikeen syvälle taskuun, niin kaupan päälle saatiin kuvassa näkyvät roskapöntöt ja patinoitunu mattoteline.

– Ollaan suunniteltu taloa muutaman kuukauden verran, ja pikkuhiljaa alkaa hahmottumaan, että minkälainen pytinki tähän nousee. Ainaki siinä on neljä seinää ja katto.

– Tervetuloa seuraamaan meidän raksamatkaa talotilille Hakolalla (Instagramissa) ja kuulemaan, että miten me tähän tilanteeseen päädyttiin, kattomaan, että millanen tönö meille tulee ja jännittämään, että saadaanko me se pystyyn. Mehän ei tiedetä rakentamisesta mitään, eli kannustus ja tsempit tulee käyttöön tässäkin lajissa, selvitti Hakola.

Hakola kilpailee MM-kisoissa luultavasti ainakin perinteisen kympillä ja miesten viestissä. Iivo Niskasen sairastuminen saattaa avata hänelle myös paikan perinteisen pariviestiin.

Päivitys tästä.

LUE MYÖS