Hiihdon MM-kisoissa kilpaillaan viikonloppuna 20 kilometrin yhdistelmäkilpailut miehissä ja naisissa. Therese Johaug on norjalaisyleisön suuri suosikki sunnuntaina hiihdettävässä naisten kisassa.

Johaugin kisojen päätavoite on 50 kilometrin vapaan hiihtotavan kisassa. Nainen on kuitenkin vakuuttanut maailmancupin yhdistelmäkisoissa tällä sesongilla.

Norjalaistähti tunnetaan urheilijana, joka vähättelee mielellään mahdollisuuksiaan. Nainen on tehnyt niin jälkeen.

Johaug latasi ennakkosuosikin viittaa toiseen suuntaan lehdistötilaisuudessa. Hän väitti pitävänsä Ruotsin Frida Karlssonia suosikkina.

– Uskon Fridan olevan hyvässä kunnossa. Les Rousses’ssa (maailmancup) näkemäni oli pelottavaa. Hän on iso suosikki voittamaan monta kisaa Trondheimissa, arvioi Johaug VG:n mukaan.

– Haaveilen kullasta 50 kilometrillä. Siksi tein paluun, sanaili Johaug.

Norjalainen entinen hiihtoässä Hans Christer Holund arveli, että viikonlopuksi ennakoidut raskaat olosuhteet suosivat Johaugia.

– Olen melko varma, että Therese menee lujaa sunnuntaina. Hän on Fridaa vakaampi hiihtäjä, ja olosuhteet suosivat Thereseä. Fridalla ei ole samaa tasapainoa, mutta Les Rousses’n tason hiihdon tullessa on vaikea päästä hänestä irti, arvioi Holund.

LUE MYÖS